در پانسیون ها چه خبر است؟

به گزارش فدایی داری، دیگر هیچ پانسیون جدیدی با مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ساخته نمی گردد.

در پانسیون ها چه خبر است؟

به گزارش گروه رسانه های فدایی داری، سال 94 وقتی آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها تصویب شد، عبارت پانسیون هم از شمول تاسیسات گردشگری خارج شد. در بند ج ماده یک فصل اول این آیین نامه که تاسیسات گردشگری را تعریف نموده و انواع آن ها را برشمرده، هیچ اشاره ای به این نوع اقامتگاه ها نشده است، درحالی که تا پیش از این، مجوز این واحدها را سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر می کرد، اما حالا آن ها مانده اند و یک قلم خوردگی بزرگ قانونی.

هرچند ولی تیموری ـ مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ به ایسنا می گوید که پیشنهاد اصلاح این جا افتادگی به دولت ارائه شده و این مساله باعث نمی گردد پانسیون هایی که در گذشته از این سازمان مجوز گرفته اند، رها شوند، اما موضوع اصلی این جریان همانطور که تیموری هم تاکید می نماید، آن است که این جا افتادن از آیین نامه، ساخت پانسیون های جدید با مجوز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را محدود خواهد نمود.

پانسیون ها همان مهمانکده های شبانه روزی هستند که از مسافران یا مشتریان خود به طور کامل یا نیمه کامل پذیرایی می نمایند و در دنیا قدمت طولانی دارند که گاه با عنوان هاستل و یا همان پانسیون شناخته می شوند، در ایران اما قوانین پانسیون ها متفاوت است، آن ها مجوز تاسیس شان را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و اتحادیه های هتلداری می گیرند، اما به جای اسکان مسافر و گردشگر؛ دانشجو، کارمند، کارآموز، مهاجر و کارگران را می پذیرند و در اصل با مجوز اقامتگاه گردشگری تاسیس می شوند تا بخشی از مشکل مسکن قشر کم درآمد را در ازای دریافت هزینه های گزاف، به شکلی موقتی حل نمایند!

در تمام این سال ها کنار گذاشتن پانسیون ها از ضوابط و قواعد اقامتگاه های گردشگری، نوعی مدیریت خودمختار را در میان مجموعه ای از آن ها پدید آورده که معلوم نیست بر اساس چه الگو و قانون نوشته شده ای، پیش می فرایند و ضابط و ناظر کیفیت خدماتشان کجاست و مطابق با چه اصولی اجاره بها تعیین می نمایند؟

اجاره ماهانه یک تخت در بعضی از این پانسیون ها که البته صاحب آن اجازه استفاده از امکانات مشترکی چون سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و در مواقعی اینترنت را دارد گاه تا یک میلیون تومان می رسد. البته ارزان تر از این هم پیدا می گردد، اما با پایین ترین کیفیت خدمات برای یک زندگی موقتی.

هرچند تیموری این موضوع را رد می نماید و می گوید که همه آن ها چنین شرایطی ندارند و بعضی قائل به اصول و ضوابط سازمان هستند و نرخ گذاری آن ها هم کنترل می گردد.

اما مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری، شرایط پانسیون های گردشگری را در شرایطی قابل دفاع می داند که در زمان تصویب آیین نامه در دولت، متولی گردشگری چشمانش را به روی پانسیون ها بست. تیموری درباره علت حذف پانسیون ها از آیین نامه ای که 94، 6، 4 در دولت مصوب شد، به ایسنا شرح می دهد: پانسیون در گذشته از مصادیق تاسیسات گردشگری بود. اختلاف نظری بین وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وجود داشت از این نظر که پانسیون ها به خوابگاه دانشجویی تبدیل شده بودند، درصورتی که شاخصی وجود دارد که طول مدت اقامت در این اماکن را تعیین می نماید و اگر بیشتر از آن باشد از تعریف پانسیون خارج و به خوابگاه دانشجویی یا کارمندی تبدیل می گردد.

وی اضافه می نماید: متاسفانه درحال حاضر این هویت در پانسیون های ما شکل گرفته، درحالی که به آن دقت نمی گردد. پانسیون هایی هستند که صد در صد در اختیار دانشجویان واقع شده است که باید آن ها را خوابگاه دانشجویی دانست، نه اقامتگاه موقت گردشگران و مسافران.

تیموری جا افتادن پانسیون ها را از آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها را تایید می نماید و می گوید: متاسفانه به دلیل اشتباهی که در تعریف پانسیون پیش آمده از مصوبه دولت کنار گذاشته شد، ضمن آن که وزارت علوم هم به این واحدها مجوز می دهد. ما آن موقع می خواستیم اول تکلیف این شرایط را روشن کنیم؛ اگر این واحدهای اقامتی درحال پذیرش دانشجو هستند، که دیگر پانسیون نیستند و باید به عنوان خوابگاه دانشجویی تعریف شوند. ما حتی سال 94 ضوابطی برای پانسیون ها آماده کردیم که در زمانی نهایی شدن مصوبه، وقتی از آیین نامه جا افتاد دیگر کار را ادامه ندادیم.

او ادامه می دهد: البته پیشنهاد شده عنوان پانسیون بار دیگر به آن آیین نامه اضافه گردد، همزمان گزارشی هم تهیه شده و این موضوع در حال آنالیز است.

مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سپس درباره تکلیف پانسیون هایی که قبلا از این سازمان مجوز گرفته اند، می گوید: آن ها همچنان تحت نظارت و جزو مجموعه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستند و تمدید مجوزها را از این طریق می توانند انجام دهند.

تیموری اظهار می نماید: حتی اگر پیشنهاد بازگشت پانسیون به مجموعه تاسیسات گردشگری در آیین نامه دولت پذیرفته نگردد، همچنان پانسیون های قدیمی که از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز گرفته اند به عنوان یکی از واحدهای خودپذیرایی پذیرفته خواهند شد، ولی باید در قالب استاندارد و ضوابط واحدهای اقامتی تحت نظارت این سازمان قرار گیرند.

وی همچنین درباره این که آیا تا کنون برای پانسیون ها ضوابطی نوشته شده که حدود وظایف، اختیارات و خدمات آن ها را تعیین کند و ناظر بر آن اساس ارزیابی ها را انجام دهد، می گوید: برای پانسیون ها تا کنون ضوابطی وجود نداشته است. ولی پانسیون هایی که وجود دارند و از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز گرفته اند، واحد اقامتی مجاز به شمار می آیند.

تیموری تاکید می نماید: اداره های میراث فرهنگی و گردشگری استانی الزام دارند مجوزها و مطالبات پانسیون های قدیمی را به عنوان مصادیقی از تاسیسات گردشگری آنالیز و تمدید نمایند. از طرف دیگر این واحدها به رعایت ضوابط واحدهای اقامتی تحت نظارت سازمان نیز موظفند.

مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری مهرماه سال جاری در نامه ای خطاب به بعضی مدیران استانی نیز نوشته بود: استحضار دارید مستند قانونی صدور مجوز ایجاد تاسیسات گردشگری، ماده یک آیین نامه ایجاد اصلاح، تکمیل و درجه بندی، نرخگذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها مصوب 94، 6، 4 هیات وزیران است. نظر به این که در آیین نامه جدید عبارت پانسیون از مصادیق تاسیسات گردشگری حذف شده، لذا درحال حاضر صدور مجوز با این عنوان میسر نیست. البته پیشنهاد اصلاحی این اداره برای گنجاندن عناوین پانسیون و مراکز اقامتی جوانان در آیین نامه فوق الذکر مورد تایید رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری (مسعود سلطانی فر) قرار نگرفت و مقرر شد این موضوع در قالب یکی از مصادیق تاسیسات گردشگری مشابه چاره اندیشی گردد.

آنچه مسلم است درحال حاضر تاسیس یا صدور پروانه بهره برداری جدید با عنوان پانسیون فاقد وجاهت قانونی بوده. با این حال نظر به تشابهات ماهوی موجود میان پانسیون و مهمان پذیر پیشنهاد می گردد تا تعیین تکلیف نهایی موضوع و برطرف مشکل متقاضیان درخواست های واصله برای ایجاد پانسیون در قالب مهمانپذیر مورد آنالیز قرار گیرد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم

به "در پانسیون ها چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در پانسیون ها چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید