آیا دهان شما مزه فلز می دهد؟ این علائم را جدی بگیرید

به گزارش فدایی داری، اگر در دریافت طعم و مزه دچار مشکل شده اید و غذا ها برایتان طعم خوشایندی ندارند، باید بدانید که این موضوع نشانه یک بیماری جدی است که باید درمان گردد.

آیا دهان شما مزه فلز می دهد؟ این علائم را جدی بگیرید

اگر یک غذای معمولی و همیشگی خوردید، اما مزه آن را تشخیص ندادید یا برایتان عجیب و غریب بود، احتمالاً به معنای این است که تغییر ناگهانی در بدن شما اتفاق افتاده است. وقتی که این اتفاق می افتد، در دریافت طعم و مزه دچار مشکل می شوید و مزه مواد غذایی و خوراکی برایتان کمی عجیب و غریب می گردد که این می تواند نشان دهنده مسائلی در کلیه باشد که در این قسمت در خصوص آن بیشتر صحبت می کنیم.

اگر غذا در دهانتان مزه فلز می دهد؛ حتماً کلیه ها را چک کنید

شاید برایتان عجیب و باور نکردنی باشد، اما کاهش سطح عملکرد کلیه می تواند علائمش را با طعم فلز در دهان نشان دهد که در چنین حالتی اوره و دیگر نیتروژن ها ترکیباتی را داخل خون ایجاد می نمایند و باعث ایحاد وضعیتی به نام اورمیا می شوند. اورمیا مزه فلز را در دهان ایجاد می نماید، تنفس را بدبو می نماید و باعث کاهش اشتها می گردد؛ زیرا شما از مزه غذا خوشتان نمی آید و کمتر غذا می خورید. بعلاوه خشکی دهان را نیز ایجاد خواهد نمود.

بیماری مزمن کلیه و آسیب به کلیه علائم مختلفی دارد

اورمیا در مراحل نهایی بیماری کلیوی اتفاق می افتد و حتما تیم پزشکی باید فرد را آنالیز کند. احساس طعم فلز بعلاوه می تواند به خاطر آسیب حاد به کلیه اتفاق افتاده باشد، اما طبق تحقیقات موجود و نظر متخصصان، علت های مختلفی برای این آسیب دیدگی ها وجود دارد که شامل افت ناگهانی جریان خون به کلیه، آسیب های حاصل از دارو، مواد سمی یا عفونت ها یا به علت؛ مسدودیت ناگهانی است که باعث قطع جریان ادرار می گردد و معمولا سنگ کلیه و بزرگ شدن پروستات را ایجاد می نماید. احتمال ابتلا به این مشکل در سنین بالا بیشتر است. بعلاوه افرادی که دچار نارسایی قلبی، مسائل کبدی، دیابت و چاقی هستند، بیشتر در معرض این خطر قرار می گیرند.

علائم آسیب حاد کلیه را نادیده نگیرید

اگر از بیماری مزمن کلیه رنج می برید، احتمالاً علائم آن را مشاهده نموده اید. اگرچه افراد مبتلا به آسیب حاد کلیوی باید در خصوص این موضوع اطلاعات و آگاهی خود را بالا ببرند و علائم را بشناسند. علائم مختلفی برای این موضوع وجود دارد که شامل ادرار نکردن یا ادار بسیار کم، ورم پا یا ساق پا، کاهش اشتها، حالت تهوع، استفراغ، احساس سردرگمی، خستگی و احساس درد زیر دنده ها است. اگر هر کدام از این علائم را همراه با مزه فلز در دهان داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

علل دیگری احساس طعم فلز در دهان

اگر هیچ کدام از این علائم به شما نمی خورد یا مسئله ای نداشتید، احتمالاً مزه فلز در دهان تان ربطی به کلیه ندارد. مسائل دیگری که عامل ایجاد مزه فلز در دهان می شوند، به غیر از مسائل کلیوی خیلی جدی نیستند. به عنوان مثال سوء هاضمه، سوزش معده و رفلاکس اسید معده می تواند باعث ایجاد طعم فلز مانند یا تلخ در دهان گردد و مزه غذا را تغییر دهد. بعلاوه سرماخوردگی، عفونت سینوسی و عفونت های سیستم تنفس فوقانی هم می تواند عامل ایجاد طعم فلز در دهان باشد.

اگر هرگونه ویتامین یا دارویی مصرف می کنید، حتماً به پزشک اطلاع رسانی نمایید تا بتواند تشخیص دقیق داشته باشد. بعلاوه همواره مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید، زیرا بهداشت ضعیف دندان هم ممکن است باعث احساس چنین طعمی در دهان شده باشد.

منبع: ایسکانیوز

منبع: فرارو

به "آیا دهان شما مزه فلز می دهد؟ این علائم را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دهان شما مزه فلز می دهد؟ این علائم را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید