بیماری بزرگی طحال چیست و چه درمانی دارد؟

به گزارش فدایی داری، یکی از مهمترین اعضای بدن برای سلامتی دستگاه گردش خون و پاکسازی مواد سمی از بدن طحال است، اما گاهی بدون علائم مشهود این عضو بزرگ شده و باعث مسائل سلامتی در بدن می گردد.

بیماری بزرگی طحال چیست و چه درمانی دارد؟ طحال،ضوی 250 گرمی و به مقدار مشت بسته انسان است که از دستگاه لنفاوی محسوب می گردد و زیر قفسه سینه و سمت چپ بدن قرار گرفته است.

این عضو کوچک و نرم در دوران جنینی، وظیفه خون سازی را به عهده دارد، اما پیش از تولد نوزاد این وظیفه مهم را به مغز استخوان واگذار می نماید و پس از آن تصفیه خون و هم تقویت سیستم ایمنی را با نگهداری از گلبول های سالم قرمز و سفید و پلاکت خون به عهده می گیرد

یکی از مهمترین اعضای بدن برای سلامتی دستگاه گردش خون و پاکسازی مواد سمی از بدن طحال است، اما گاهی بدون علائم مشهود این عضو بزرگ شده و باعث مسائل سلامتی در بدن می گردد.

بزرگ شدن طحال به دلایل مختلفی رخ می دهد از جمله عفونت، بیماری های خونی، مسائل ژنتیکی و بعضی بیماری های دیگر که می تواند این عضو را بزرگ کند.

طحال یکی از ارگان های حیاتی در سیستم لنفاوی بدن انسان است و مانند یک نگهبان بدن را از عفونت ها و ابتلا به بیماری های ویروسی حفظ می نماید. این عضو از بدن مسئول فراوری آنتی بادی برای مقابله در برابر میکروب ها و باکتری ها است، بعلاوه به تمیز نگه داشتن خون، حمل و نقل و متعادل سازی سطح مایعات بدن، حفظ پلاکت های خون و خارج کردن مواد سمی و گلبول های مرده از خون می پردازد.

طحال در دوران جنینی، وظیفه خون سازی را به عهده دارد

بزرگ شدن طحال بزرگ شدن طحال به نام بیماری اسپلنومگالی شناخته می گردد و نشان دهنده فعالیت شدید سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عوامل تهدید کننده حیات است، اما این کار را به اشتباه انجام می دهد و سبب بزرگ شدن طحال شده است.

طحال می تواند به مقدار زیاد بزرگ گردد و حتی با معاینه بالینی بیمار و لمس تورم شکم در ناحیه سمت چپ بدن پشت معده تشخیص داده گردد.

کارشناسان طب سنتی اعتقاد دارند مصرف بعضی مواد غذایی بویژه خوراکی های با طبع سرد، شور و ترش می تواند سبب بزرگ شدن طحال و در نهایت آسیب تماشا کبد گردد.

بیماری های طحال و بزرگ شدن آن می تواند سبب ابتلای افراد به انواع عفونت ها گردد، بعلاوه انرژی پایین برای فعالیت ها، یاری خونی، بی اشتهایی، افزایش وزن بدن، مشکل در هضم مواد غذایی و هم جریان خون نامنظم، به همین خاطر افراد باید مراقبت خاصی ازسیستم لنفاوی خود بویژه طحال داشته باشند.

درمان بزرگی طحال

علل بزرگ شدن طحال :

عفونت های ویروسی مانند مونونوکلئوز

عفونت های باکتریایی مانند سیفلیس و یا عفونت لایه داخلی قلب (اندوکاردیت)

عفونت های انگلی مانند مالاریا

سیروز و سایر بیماری های کبدی

کم خونی همولیتیک (نوعی کم خونی است که طی آن گلبول های قرمز خون دچار تخریب زودرس می شوند)

سرطان های خون مانند لوسمی و لنفوم و بیماری هوچکین

اختلالات متابولیکی

فشار خون در رگ طحال و یا کبد که در اثر این فشار، لخته خون در رگ ایجاد می گردد

علائم بزرگ شدن طحال :

- سوء هاضمه یا احساس ناراحتی گوارشی پس از خوردن مواد غذایی

- احساس درد و حساسیت در اطراف ناحیه طحال، در سمت چپ بالای شکم

- احساس درد در شکم که تا شانه سمت چپ امتداد پیدا می نماید

- درد هنگام تنفس عمیق

- پایین بودن سطح انرژی

- خستگی مزمن

- زردی پوست بدن بویژه صورت

- کم خونی

- کاهش وزن بدون دلیل

- عفونت های مکرر بویژه در ناحیه گوش، مجاری ادراری، تنفسی و یا عفونت های سینوسی

- خونریزی و بروز کبودی به مقدار زیاد در بد

زردی پوست بدن بویژه صورت یکی از علائم بزرگی طحال است

درمان بزرگ شدن طحال :

نکته مهم در درمان بزرگی طحال آن است که بسیاری از افراد می توانند فقط با درمان علل و بیماری های ثانویه ای که به بزرگی طحال منجر شده است، اصلاح الگوی فعالیت شان و هم مراقبت از ابتلا به بیماری های عفونی به درمان موثر این مشکل دست یابند و بعضی دیگر هم باید تن به جراحی بدهند و این عضو از بدنشان را خارج کنند.

نکاتی راجع به بزرگی طحال بچه ها:بزرگ شدن طحال در بچه ها مبتلا به کم خونی همولیتیک مادرزادی، بیماری گوچر یا بیماری سلول داسی شکل ایجاد می گردد. آبسه طحال شایع ترین دلیل بزرگی طحال در بچه ها با کاهش عملکرد سیستم ایمنی می باشد.

اختلالات متابولیکی یکی از علل بزرگی طحال می باشد

درمان بزرگی طحال در طب سنتی:

پرهیزات برای درمان بزرگی طحال و ورم طحال :

کسانى که مى خواهند طحال سالمى داشته باشند تا آنجا که ممکن است از خوردن مولدات سودا مثل عدس، بادنجان، سیر، پیاز، خرما، عسل، گوشت مانده بایستى خوددارى کنند. در موقع پرى شکم از انجام کارهاى سنگین و سخت پرهیز کنند. از فریاد زدن هاى شدید و نعره کشیدن خوددارى کنند، غذاهاى لطیف که براى کبد مفید است در اینجا هم مؤثر است.

درمان ورم طحال در طب سنتی :

براى درد ناحیه طحال روزانه 10 گرم تخم ترب را کوبیده در سکنجبین حل نموده صبح و عصر تا درد ادامه دارد میل کنند.

براى درمان ورم طحال روزانه 5 گرم مغز ناخنک، 5 گرم افسنطین را جوشانده صبح و عصر میل کنند تا از بین رفتن ورم این درمان را مى توان ادامه داد.

در ورم طحال برحسب مزاج بیمار درمان انتخاب مى گردد. در گرم مزاجان دادن آب کاسنى یا عرق آن روزى سه استکان یا آب بادیان و شکر (10 گرم بادیان در 20 گرم شکر براى یک روز).

گیاهان مفید در درمان ورم طحال و بزرگی طحال :

در بیمارى هاى طحال آب فلوس و تاجریزى یا پوست هلیله زرد و سیاه دانه یا شاه تره یا تخم کشوث یا ریشه کاسنى یا آلوچه ورقانى یا آلوى معمولى یا تمر هندى یا طباشیره یا انیسون یا گل بنفشه یا گل سرخ، همه مفیدند (یک یا چندتاى آنها را انتخاب نموده روزى 5 گرم صبح و 5 گرم شب جوشانده میل کنند).

اگر بیمار مبتلا به تب باشد یک عدد کدوى کوچک را پخته در سکنجبین حل نموده و میل کنند.

تخم خرفه 10 گرم نرم کوبیده در عرق کاسنى ریخته روزى سه استکان میل کنند، یا تمر هندى، سکنجبین و تخم خرفه و مغز فلوس را باهم آمیخته به کار برند.

منبع: سایت بیتوته

منبع: راسخون

به "بیماری بزرگی طحال چیست و چه درمانی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری بزرگی طحال چیست و چه درمانی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید