دانمارک با هوشمندی پره های قدیمی توربین های بادی را تبدیل به سرپناه دوچرخه ها می نماید

به گزارش فدایی داری، با نگرانی فزاینده از تغییرات اقلیمی، جای تعجب نیست که بسیاری از کشور ها به منابع تجدیدپذیر انرژی رو آورده باشند. یکی از محبوب ترین گزینه ها در این میان، انرژی باد است. در مناطقی مانند دانمارک - جایی که در سال 2019، بیش از نیمی از برق آن از باد و انرژی خورشیدی فراوری می شد - توربین های بادی بزرگ اصلا به یک منظره روتین کشور تبدیل شده اند.

دانمارک با هوشمندی پره های قدیمی توربین های بادی را تبدیل به سرپناه دوچرخه ها می نماید

با این حال، هنوز مزایا و معایبی در خصوص انرژی باد وجود دارد و نگرانی ها در خصوص بعضی از معایب آن در سال های اخیر آشکار شده. بزرگترین آن ها بازیافت پره های توربین بادی فرسوده یا با فناوری قدیمی است.

این توربین ها برای اینکه ضروری است خیلی محکم ساخته شوند، از ترکیبی از موادی مانند الیاف شیشه، رزین ها و فوم ها ساخته می شوند، یعنی موادی که عموماً تجزیه ناپذیر نیستند و بنابراین بازیافت آن ها بسیار سخت است.

با طول عمر حدود 20 سال، تعداد زیادی از پره های توربین بادی باید به زودی بازنشست شوند.

تخمین زده می گردد که تا سال 2050 تقریباً 40 میلیون تن مواد زائد از صنعت فراوری انرژی از باد در دنیا برحا بماند که باید دور انداخته شوند. اما خبر خوب این است که چندین شرکت و گروه تحقیقاتی وجود دارند که در پی یافتن راه های پایدارتر برای بازیافت و استفاده مجدد از پره های توربین بادی هستند.

یکی از آنها شبکه موسوم به The Re-Wind است. در حال حاضر، این شرکت آغاز به بازسازی بعضی از تیغه های دور ریخته شده به اسم گاراژ دوچرخه در دانمارک نموده است. تیم محققان بعلاوه در پی راه هایی برای بازیافت پره های توربین بادی در ساخت زیرساخت ها هستند. بعضی از ایده های آن ها شامل استفاده از تیغه ها برای ایجاد پل های عابر پیاده، پارک های اسکیت و عایق صدای جاده ها و بزرگراه ها است.

لورنس سی بانک از موسسه فناوری جورجیا، یکی از موسسات اصلی درگیر در این تحقیق، می گوید: ما در حال آنالیز استفاده مجدد بالقوه از تیغه ها در معماری و مهندسی هستیم. توسعه چنین روش هایی می تواند با کاهش منبع اصلی زباله های تجزیه ناپذیر بر کیفیت هوا و آب تأثیر مثبت داشته باشد.

به علاوه، بعضی از شرکت ها در حال یافتن راهی برای مهندسی پره های توربین بادی هستند که می تواند به طور کارآمدتر و پایدارتر دفع شوند. زیمنس گیمسا، یک شرکت پیشرو در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، با توسعه و راه اندازی اولین تیغه توربین بادی قابل بازیافت در دنیا برای استفاده تجاری این کوشش را راهنمایی می نماید. این تیغه ها از نوع جدیدی از رزین ساخته شده اند که ساختار شیمیایی آن باعث می گردد تا تجزیه و جداسازی آن از اجزای دیگر تیغه آسان تر شده و قابل بازیافت باشد.

اما در حال حاضر، تماشا استفاده زیرکانه از پره های بادی به اسم جزئی از معماری شهری، دلپذیر است.

منبع

منبع: یک پزشک

به "دانمارک با هوشمندی پره های قدیمی توربین های بادی را تبدیل به سرپناه دوچرخه ها می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانمارک با هوشمندی پره های قدیمی توربین های بادی را تبدیل به سرپناه دوچرخه ها می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید