راهنمای انتخاب حیوان خانگی

به گزارش فدایی داری، انگیزه - اگر شما نیز از علاقه مندان به نگهداری یک حیوان خانگی هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله ابتدا نکاتی در خصوص حیوانات خانگی را مورد آنالیز قرار داده و سپس چند مورد از حیوانات خانگی مشهور را به شما معرفی می کنیم.

راهنمای انتخاب حیوان خانگی

قبل از انتخاب حیوان خانگی، شرایط را بسنجید

پیش از اینکه به دنبال انتخاب حیوان خانگی برای نگهداری در آپارتمان خود باشید می بایست شرایط خودتان را بسنجید. برای مثال باید این نکات را در نظر بگیرید که آیا کودک دارید؟ کودکتان چند سال دارد؟ حساسیت خاصی دارید؟ در طول روز بیرون از خانه هستید یا خیر؟ و مواردی از این قبیل که باید قبل از انتخاب حیوان خانگی در نظر داشته باشید.

اما موارد گفته شده در بالا تنها معیارهای مؤثر در انتخاب حیوان خانگی نیستند. شما باید قوانین ساختمان خود را نیز مد نظر قرار دهید. در قرارداد اجاره بعضی از آپارتمان ها ثبت شده که نگهداری بعضی از حیوانات خانگی ممنوع است. امکان دارد همسایه ها به دلیل سروصدای بعضی حیوانات، اجازه نگهداری از آن ها را در آپارتمان به شما ندهد. پس بهتر است در هنگام خرید به این موارد دقت کافی را داشته باشید.

انتخاب حیوان خانگی

در این قسمت شما را با تعدادی از حیوانات خانگی آشنا می کنیم تا با اطلاعاتی بیشتر بتوانید حیوان مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

1- سگ

سگ از آن دسته حیواناتی است که افراد تمایل بسیار زیادی به نگهداری و مراقبت از آن به عنوان حیوان خانگی دارند. نکته تاسف بار دراین باره این است که افراد ناخواسته در مراقبت از این حیوان کوتاهی می نمایند. این افراد در بعضی اوقات حتی نمی دانند چطور باید سگ خود را نظافت نمایند. گفتنی است، سگ ها می بایست روزی یک مرتبه به حمام بروند و تغذیه مخصوص خود را دریافت نمایند. عده ای بر مبنای اطلاعات کم خود، تصور می نمایند که سگ ها همه چیزخوار هستند، اما این تصور غلطی است. چون سگ ها هم باید بر اساس جثه و نیاز بدن خود غذا بخورند.

احتمالاً دیده اید که غذای سگ ها را در بعضی از مغازه ها میفروشند. درصورتی که در منزل خود سگ نگه می دارید، از زمان توله بودن سگتان می توانید تصمیم بگیرید که سگ شما به چه نوع تغذیه ای عادت کند. تعدادی از افراد سگ را به خوردن گوشت و بعضی دیگر هم آن را به خوردن سبزی جات و حبوبات عادت می دهند.

یکی دیگر از تصورات غلط مردم این است که خیال می نمایند سگ را می گردد در مجتمع های مسکونی مانند آپارتمان نگهداری کرد. سگ ها نیز مثل سایر حیوانات دیگر به فضای باز برای دویدن نیاز دارند. سگ ها به مکانی نیاز دارند که بتوانند به آسانی سر و صدا نمایند. زندگی کردن سگ در آپارتمان همچنین باعث می گردد همسایگان از سروصدای او شاکی شوند. سگ ها نژادهای مختلفی دارند. سگ های کوچک تر هواداران بیشتری دارند. این نوع سگ ها را به دلیل کوچک بودن به راحتی می توان به گردش برد.

2- گربه

گربه ها از دیگر حیواناتی هستند که می توان آن ها را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کرد. بر خلاف سگ ها، گربه ها را می توان در آپارتمان نگهداری کرد. به دلیل جثه کوچک و نیز بی سر و صدا بودن کسی از گربه شاکی نخواهد شد. جالب است بدانید زیباترین گربه های دنیا، گربه های ایران هستند که به اسم پرشین کت نامیده می شوند. این گربه ها نسبت به گربه های هم نوع خود قیمت بالاتری دارند. گربه ها را نیز باید روزی یک بار به حمام ببرید و به تمیزی و بهداشت آن ها اهمیت دهید. در صورت کوتاهی در بهداشت، گربه ها به آسانی بیمار می شوند و می میرند. گربه ها حساس تر از سگ ها هستند.

3- جربیل

جربیل با مراقبت منظم، اهلی می گردد؛ اما باید در اهلی کردن آن ها صبر و شکیبایی به خرج دهید. مراقب باشید که کودک هیچگاه جربیل را از دم نگیرد. به دلیل اجتماعی بودن، این حیوان باید به صورت جفت یا گروهی نگهداری گردد. حتی اگر نگه داری و تعامل با آنان سخت باشد، تماشای بازی کردن آنان با یکدیگر بسیار لذت بخش است. همچنین در طول روز نسبت به دیگر جوندگان فعال تر هستند.

4- گکو پلنگی

گکو لئوپارد (Leopard Geckos) رنگ های بسیار زیبایی بر روی پوست خود دارد و نگهداری از آن ها نسبت به دیگر خزندگان آسان تر است. این خزنده حیوانی اهلی است و باید با لطافت با آن برخورد کرد. این حیوان به فضای زیادی نیاز ندارد. البته پیدا کردن آنان در ایران سخت است.

5- پرندگان زینتی

پرنده ها هم جزو موجوداتی هستند که می توانید آن ها را در آپارتمان نگهداری کنید. البته منظور ما تمام پرندگان نیست زیرا پرندگانی مثل عقاب و شاهین و دیگر پرندگان شکاری را نمی گردد در خانه نگه داشت. مراقبت از پرنده های شکاری شرایط مخصوص خود را دارد.

احتمالاً پرندگانی را دیده اید که مانند انسان کلمه ها را بازگو می نمایند. طوطی و مرغ مینا از جمله پرندگانی هستند که کلماتی را که از ما می شنوند تکرار می نمایند. این پرندگان بعضی از صداها مانند صدای موسیقی یا صدای زنگ در خانه تقلید می نمایند. اگر قصد دارید پرنده های خوش صدا را در خانه خود نگه دارید، بلبل، قناری، سیره و طُرقه جزو پرنده های آواز خوان و زیبا هستند که اغلب در بین مردم نیز هواداران زیادی دارند.

6- مرغ و خروس

پرنده هایی مانند مرغ و خروس نیز از جمله پرندگانی هستند که می توان در خانه نگهداری کرد. البته منظور تمام خانه ها نیست، زیرا خانه های آپارتمانی شرایط نگهداری این نوع پرنده ها را ندارند. مرغ و خروس ها به فضای کافی برای راه رفتن و تخم گذاشتن نیاز دارند. از طرفی دیگر، افرادی که در آپارتمان ساکن هستند تمایل ندارند پارکینگ مشترک آن ها توسط مرغ و خروس کثیف گردد. مرغ و خروس ها از جمله پرندگانی هستند که زیر پای خود را کثیف می نمایند.

7- کبوتر

کبوترها را نیز بسیاری از افراد در خانه خود نگهداری می نمایند؛ اما نمی گردد کبوترها را در قفس نگهداری کرد چرا که کبوترها نیاز به پرواز کردن دارند. کبوترها مانند سایر پرندگان بی وفا نیستند و بعد از مدت کوتاهی به مکان زندگی خود عادت خواهند کرد و تا آخر عمر در کنار شما می مانند. تعدادی از کبوترها به کبوترهای زینتی مشهور هستند که بسیار زیبا و البته گران قیمت هستند.

8- موش

اگر به دنبال حیوان خانگی هستید که به مراقبت چندانی نیاز نداشته باشد باید بدانید که نگهداری از موش ها کار ساده ای است. نکته مثبت دیگر اینکه این حیوانات به فضای چندان بزرگی نیز برای رشد و پرورش نیاز ندارند. باید دقت کنید که موش های ساده به صورت گروهی، غالبا با خوشحالی در کنار همدیگر زندگی می نمایند و با بازی کردن خود و دیگران را سرگرم می نمایند.

مسئله ای که باید هنگام خرید موش ها به آن توجه داشت این است که این حیوانات بسیار چابک، فرز و چموش هستند. از این رو در دست نگه داشتن آن برای بچه ها کمی سخت است. برای بچه ها بهتر است قانون نگاه کن ولی دست نزن را اجرا کنید. موش ها اغلب شب ها فعالیت بیشتری دارند.

9- ماهی

اگر می خواهید در خانه خود ماهی داشته باشید باید آکواریوم بزرگی برای آن تهیه کنید. یک ظرف کوچک به هیچ عنوان نمی تواند فضای مناسبی برای ماهی ایجاد کند و نمی توان از یک فیلتر در آن استفاده کرد، پس به این نوع ظرف ها فکر نکنید. این ظرف ها تنها برای نشان دادن حیوانات به بچه ها مناسب هستند.

10- همستر

همسترها از دسته موش ها هستند که به علت قیافه جالبشان هواداران بسیاری دارند. همستر را می توان در ظروف شیشه ای نگه داشت و یا در قفس قرار داد. برای همستر خود یک چرخ فلک اسباب بازی تهیه کنید تا به بازی با آن مشغول گردد. جالب است بدانید همسترها بیشتر طول روز را خواب هستند و از غروب به بعد فعالیت و تحرک شان شروع می گردد چون از جمله حیوانات شبگرد محسوب می شوند.

اگر در منزل خود همستر دارید بهتر است در قفس او مقداری خاک اره بریزید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد. همستر خیلی زود با صاحبش دوست می گردد و در کمتر از چند ساعت چنان صمیمیتی پیدا می نماید که از سر و کول شما بالا می رود. همسترها بیشتر از گیاهان تغذیه می نماید و کمتر به بیماری های صعب العلاج مبتلا می شوند؛ بنابراین همسترها بهترین حیوان هم بازی برای بچه ها شما محسوب می شوند.

11- سوسک ماداگاسکار

جالب است بدانید این موجودات کم هزینه ترین حیوانات خانگی هستند. سوسک ماداگاسکار حیوان خانگی مناسبی برای بچه ها است البته باید توجه داشت که این جانداران سرگرمی چندان زیادی ندارند و ممکن است بچه ها از آن ها زود خسته شوند. باید دقت کنید که این حیوانات به هر حال سوسک هستند، از این رو نمی توان آنان را بامزه دانست. همچنین ارتباط زیادی با شما برقرار نمی نمایند.

12- خرگوش

اگر به دنبال انتخاب خرگوش به عنوان حیوان خانگی هستید، ابتدا اطمینان داشته باشید که در داخل خانه برای آن ها فضای کافی دارید. خرگوش ها حیوانات خانگی خوبی هستند و یک قفس محل خوبی برای پرورش آن ها نیست. خرگوش به محیطی بانشاط، غذا و آب مناسب نیازمند است. از این رو، توصیه می کنیم که خرگوش را فقط در خانه های ویلایی و حیاط دار نگهداری کنید و فضایی باز در اختیارشان بگذارید.

خرگوش حیوانی زودرنج و خجالتی است. از این رو خیلی زود وحشت زده می گردد. برای اینکه خرگوش شما سرزندگی و شادابی بیشتری از خود نشان دهد اسباب بازی در اختیارش بگذارید تا مشغول بازی گردد و ساعت ها شما و فرزندانتان را سرگرم کند. جالب است بدانید که خرگوش مدفوع خود را می مکد و قادر به استفراغ نیست. به همین دلیل کثیف کاری کمتری دارد.

13- خوکچه هندی

خوکچه هندی آرام و اهلی است. نگهداری از آن ها نیز آسان است و اغلب گاز نمی گیرند. خوکچه هندی به مرور زمان از رفتار صاحب خود آگاه می گردد و با او به تعامل خواهد پرداخت که این ویژگی برای بچه ها بسیار سرگرم نماینده است. آن ها همچنین در طول شبانه روز فعالیت دارند. از این رو احتمال بیدار بودن آنان در زمان هایی که بچه ها نیز بیدار هستند، بالاست.

خوکچه هندی با وجود اینکه حیوان قوی است، باید با لطافت با آن رفتار گردد. این حیوان را باید جفت نگهداری کرد و فضای بزرگی برای آنان در نظر گرفت. از طرفی برای تأمین ویتامین ث مورد نیاز بدنشان می بایست میوه های سالم و تازه در اختیار آنان قرار دهید.

14- موش صحرایی

موش صحرایی حیوانی است که معمولاً کمتر مورد استقبال قرار می گیرد؛ با این وجود این موش ها، حیوانات اجتماعی و بسیار هوشیاری هستند. این حیوان به سادگی اهلی می گردد و خیلی کم گاز می گیرد. موش های صحرایی، در مقایسه با دیگر جوندگان فرزی کمتری دارند و نگهداری از آن ها نیز آسان تر است. هرچند آن ها حیواناتی شب زی هستند با این حال تا حدی برنامه خود را با شما هماهنگ خواهند کرد. موش های صحرایی ممکن است هنگامی که گیج می شوند برای نشانه گذاری ادرار نمایند، اما میزان ادرار آن ها بسیار کم است با این وجود ممکن است باعث ناراحتی شما گردد. موش صحرایی نیاز به جفت دارد و برای نگهداری از آن به قفس بزرگی نیاز دارید.

مراقبت از حیوانات خانگی

بعضی تصور می نمایند با خریدن یک حیوان خانگی دیگر آن حیوان می تواند به قول معروف روی پای خودش ایستاده و نیازی به نگهداری خاصی ندارد. همه حیوانات خانگی از کوچک ترین آن ها گرفته تا بزرگترینشان، همگی به توجه و مراقبت خاص خود نیاز دارند. در بعضی از کشورهای خارجی مردم به حیوان خانگی خود به چشم یک کودک می نگرند و همیشه مراقب سلامتی، بهداشت و تغذیه حیوان هستند. اگر توانایی و شرایط نگهداری از حیوانات خانگی را ندارید، به هیچ عنوان برای خرید آن ها کوشش نکنید. چون به طور قطع به مشکل خواهید خورد و از طرفی حیوان بیچاره نیز آسیب خواهد دید.

مراقبت از حیوانات خانگی به چه مقدار زمان نیاز دارد؟

تعدادی از حیوانات خانگی زمان زیادی برای نگهداری و آموزش نیاز دارند. حیواناتی مانند توله سگ ها و بچه گربه ها، نسبت به حیوانات بالغ به نگهداری بیشتری نیازمند هستند. نوع حیوان نیز نقش پر رنگی در میزان مراقبت از آن ها دارد. برای مثال رسیدگی و مراقبت از سگ ها نسبت به سایر حیوانات، به زمان بیشتری نیازمند است.

به سایر اعضای خانواده نیز فکر کنید. اگر یک حیوان خانگی خریداری کنید تا چه اندازه حاضر هستند به شما در نگهداری از آن یاری نمایند؟ آیا همسر یا دیگر اعضای خانواده شما تمایلی دارند که زمان خود را صرف آموزش، مراقبت یا محبت به حیوان خانگی نمایند؟ اگر برنامه شغلی شما بسیار شلوغ است، آیا می توانید با یاری اعضای خانواده یک گربه داشته باشید و به خوبی از آن مراقبت کنید یا خیر؟

آیا حیوانات خانگی ناقل بیماری هستند؟

متأسفانه تعدادی از افراد به اشتباه تصور می نمایند که تمام حیوانات ناقل انواع بیماری ها هستند. با این حال قبل از خرید و اقدام به نگهداری حیوان خانگی از سلامت آن اطمینان حاصل کنید زیرا تعدادی از حیوانات خانگی، بیماری خود را به شما و دیگر حیوانات خانگی منتقل می نمایند. گفتنی است که ما انسان ها بیشترین تأثیر را در بیمار شدن حیوانات داریم. ما می توانیم با رعایت تعدادی از دستورات از بیمار شدن حیوانات پیشگیری کنیم.

در حفظ و نگهداری از حیوانات خود پرکوشش باشید. همیشه به این نکته توجه داشته باشید که حیوانی که از آن نگهداری می کنید تنها امیدش به شما است.

منبع: مجله انگیزه

به "راهنمای انتخاب حیوان خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب حیوان خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید