پنج کشور تاثیر گذار بر فرهنگ دنیا ، تاثیرات دنیای پنج کشور

به گزارش فدایی داری، تاثیرات دنیای، اغلب از طریق قدرت نظامی، سیاسی یا مالی سنجیده می شوند؛ اما برای بعضی کشورها، این قدرت فرهنگ دنیای، غذا، مد یا تفریح است که به طرز قدرتمندی روی دنیا بزرگ تری تاثیر می گذارد. بتازگی این کشور های موثر از نظر فرهنگی از طریق بعضی رسانه ها رتبه بندی شده اند؛ رتبه بندی که براساس فاکتور هایی مانند معتبر بودن، روی مد بودن، خوشبخت بودن، مدرن بودن یا از نظر فرهنگی مهم بودن در زمینه تفریح صورت گرفته است. در حالی که بیشتر ده کشور ابتدایی این لیست از قاره اروپا بوده اند (کشور هایی مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و انگلستان)، این لیست شامل ژاپن (دارای رتبه بالا بخاطر مدرن و معتبر بودن)، برزیل (بخاطر تاثیرات دنیای بر روی جمعیت خوشبخت و تفریح و خوش گذرانی) و ایالات متحده آمریکا (بخاطر مدرن بودن و داشتن تاثیر فرهنگی) نیز می شود. در این مطلب خبرنگاران، نظرات ساکنین کشورهای تاثیرگذار در فرهنگ دنیای که در این رتبه بندی بالاترین مقام ها را کسب نموده اند را جمع آوری نموده ایم تا کشف کنیم مردم این کشور ها چگونه دارای تاثیرات دنیای هستند و زندگی در نقطه ای که فرهنگ بین المللی را تعریف و معین می نماید چگونه است. با ما و این کشورها با تاثیرات دنیای همراه باشید:

پنج کشور تاثیر گذار بر فرهنگ دنیا ، تاثیرات دنیای پنج کشور

کشورهای تاثیرگذار در فرهنگ جهان: ایتالیا

اولین کشوری که به آنالیز نفوذ آن در فرهنگ جهان می پردازیم، ایتالیاست. کشور ایتالیا که بخاطر مارک های طراحی پوشاک مانند والنتینو Valentino، آرمانی Armani، ورساچه Versace و گوچی Gucci مشهور است، بخاطر ویژگی هایی مانند روی مد بودن و به روز بودن امتیاز کامل 10 را در این لیست کسب کرده است. این نکته شخصی مانند لوسیو بوفالمانو Lucio Buffalmano را که موسس یک بلاگ است و اهل ابروتزو Abruzzo در شرق شهر رم Rome می باشد، اصلا غافلگیر نکرده است. او می گوید : این به نظر کلیشه ای می رسد؛ اما ایتالیایی ها در خصوص این که چه چیزی به تنشان خوب و زیبا می آید اهمیت می دهند و نسبت به خیلی ها برای روی مد بودن کوشش می نمایند.

اما این توجه بدآوازه به جزئیات از بحث مد فراتر می رود. آنجلا کوریاس Angela Corrias که اهل ساردینیا Sardinia می باشد، اما هم اکنون در رم Rome زندگی می نماید و یک بلاگ دارد، می گوید : ایتالیا تاثیرات جهانی عالی روی هر چیزی که به سبک مربوط است دارد؛ از غذا تا مبلمان.

البته تاثیرات جهانی غذای این کشور، تاثیری فوق العاده بزرگ است. برای تجربه کردن تاثیرات جهانی غذایی این کشور از نزدیک، کوریاس Corrias پیشنهاد می نماید به مرکز این کشور یعنی رم Rome بروید. او می گوید : بحران مالی و مالی در چند سال اخیر وحشتناک بوده است؛ اما رومی ها هرگز غذا خوردن در رستوران را ترک نمی نمایند. در ایتالیا می توانید هم طعم ها و هم دستور غذا های سنتی را با یک تغییر مدرن تجربه کنید. برای مثال، رستوران پورتو Porto در منطقه پراتی Prati، ورژن غذای دریایی غذایی سنتی به نام کاچو اپیپی cacio e pepe (ماکارونی بهمراه پنیر ایتالیایی و فلفل سیاه) را به میهمانان خود ارائه می دهد و با این که ممکن است به نظر عجیب بیاید، ترکیب پنیر و غذای دریایی، واقعا خوش طعم است.

مقصد فرهنگی جالب دیگر در ایتالیا، شهر بولونیا Bologna است که بخاطر انواع غذا های خود مشهور است و شهر میلان Milan که بزرگ ترین مرکز تجاری و مد کشور است؛ اما در آن رستوران های درجه یک متعدد و جامعه پرشور و بزرگی از مهاجران وجود دارند.

کشورهای تاثیرگذار در فرهنگ جهان: فرانسه

مدرن بودن، معتبر بودن و روی مد بودن تمامی ویژگی هایی هستند که کشور فرانسه بخاطر آنها در تاثیرگذاری در فرهنگ جهان لیست، رتبه بالایی را کسب کرده است و عبارت فرانسوی je ne sais quoi که به معنی نمی دانم چیست می باشد، همه مردم جهان را وادار به تقلید و استفاده از آن کرده است. روبنز فیلز Roobens Fils وبلاگ نویس که عمری در پاریس زندگی کرده است، تا زمانی که به خاورمیانه و آسیا سفر نکرد، متوجه نشد چقدر تاثیرات جهانی فرهنگ کشورش در فرهنگ های دیگر جهان زیاد بوده است. او می گوید : مردم در جاهای بسیار دور افتاده از کشور های خاورمیانه و آسیا عاشق غذای فرانسوی، هنر فرانسوی و مد فرانسوی بودند و از آنها الهام گرفته بودند. من با مردمی در ایران دیدار کردم که به من می گفتند چقدر عاشق مولییر Molière هستند. من شوکه شده بودم. مردم ایران مولییر Molière را می شناسند!

با این که شهر پاریس Paris، مهم ترین مکان برای تاثیرات جهانی فرهنگ فرانسه، از مد تا غذاست، شهر هایی مثل بوردو Bordeaux، لیون Lyon و تولوز Toulouse نیز عالی هستند و جایگزین های کوچکتری برای مرکز فرانسه به شمار می روند. فیلز Fils می گوید : بوردو Bordeaux یک شهر معتبر است و نوشیدنی های خوش طعم و عالی در آن تهیه و فراوری می شوند. این شهر بعلاوه، بعد از پاریس، دارای تاریخی ترین بناهای کشور است. لیون Lyon، سومین شهر پر جمعیت فرانسه، بخاطر سنت های غذایی خود مشهور است و تعداد زیادی سرآشپز مشهور دارای رستوران های چند ستاره (ستاره های میشلین) دارد. تولوز Toulouse مرکز منطقه جنوبی فرانسه است که تاریخ بیش از 2000 سال را یدک می کشد و معماری صورتی رنگی (سبک ترکوتا) که به آن لقب شهر صورتی La Ville Rose را داده است. فرانسوی ها به هویت خود که به جهان شکل داده است، بسیار مغرور هستند؛ و این شامل زبان فرانسوی نیز می گردد که ممکن است برای مهاجران کمی پر چالش باشد. فیلز Fils می گوید : بیشتر مردم فرانسه انگلیسی صحبت نمی نمایند یا خیلی کم آن را بلد هستند. گاهی هم می دانند چگونه انگلیسی صحبت نمایند؛ اما نمی خواهند این کار را بنمایند. مهاجران مجبور می شوند خودشان را با فرانسه مطابقت بدهند؛ زیرا مردم فرانسه خیلی برای تطبیق دادن خود با آنها کوشش نمی نمایند.

کشورهای تاثیرگذار در فرهنگ جهان: ایالات متحده آمریکا

امتیاز بالای تاثیرات جهانی آمریکا در فرهنگ جهان بخاطر مدرن بودن و تاثیرات در زمینه تفریح می باشد؛ چرا که فیلم ها، موسیقی و برنامه های تلویزیونی آمریکایی در تمامی جهان دیده و شنیده می شوند و مردم از آنها لذت می برند. حتی وقتی کشور دیگری، کاری را برای بار اول انجام می دهد، مانند ژانر برنامه های تلویزیونی واقع نما Reality show که ابتدا در بریتانیا آغاز شد؛ اما آمریکا را بخاطر بزرگ تر شدن و محبوب تر کردن آن در سطح جهانی می شناسند. بعلاوه صنعت اینترنت و فضای مجازی در آمریکا که زادگاه فیسبوک Facebook، توییتر Twitter، گوگل Google و آمازون Amazon است، بسیار تاثیر گذار بوده است؛ به طوری که میلیارد ها انسان به طور روزانه از طریق این سرویس های محبوب اینترنتی و شبکه های اجتماعی با یکدیگر در ارتباط هستند.

هویت تاثیر گذار آمریکایی در فرهنگ جهان به طور محکمی ریشه در قدرت ممکن بودن و آرزو کردن فراتر از آغاز های ساده دارد. اندرو سلپاک ، پروفسور بخش ارتباطات دانشگاه فلوریدا و مدیر برنامه های شبکه های اجتماعی می گوید : ما هنوز به رویای آمریکایی اعتقاد داریم؛ و این عقیده فقط در سرزمینی که زمانی در گذشته، مستعمره بریتانیا و جایگاه افراد مقروض، بردگان، مجرمان مذهبی و فقیر ترین مردم جهان بود امکان پذیر است.

شهر نیویورک New York، بزرگ ترین شهر آمریکا، نمونه کامل و عالی این تاثیرات جهانی است. کلمات فرانک سیناترا Frank Sinatra (بازیگر و خواننده مشهور و بسیار خوش صدای آمریکایی) که گفته است : اگر می توانم در این شهر پیروز شوم، در هر جای دیگر جهان نیز می توانم پیروز باشم. هنوز هم در خصوص سیب بزرگ Big Apple (نیویورک) که باعنوان شهری که هرگز نمی خوابد نیز مشهور است، صادق می باشد. در سواحل عکس، در جهت دیگر کشور، هالیوود Hollywood در لس آنجلس Los Angeles به فراوری تفریح می پردازد که به فرهنگ آمریکا و کشور های دیگر شکل می دهد. سلپاک Selepak می گوید : برنامه های تلویزیونی آمریکایی و فیلم های آمریکایی که در این شهر ساخته می شوند، روی نحوه صحبت کردن، لباس پوشیدن، برنامه ها و فیلم هایی که می بینیم، و انسان هایی که هستیم، تاثیر می گذارند.

بین این دو شهر، اما، جغرافیای وسیعی وجود دارد که شامل اقیانوس ها، صحرا ها، مزرعه ها و کوه ها می گردد. این کشور با بیش از 300 میلیون جمعیت، به تنوع قومی، نژادی و طبیعی خود می بالد. جان سالاس Jon Salas، که در شهر بوستون Boston زندگی می نماید و یک وبلاگ نویس است، می گوید : دقیقا مانند پس زمینه های نژادی مان، همگی دارای ارزش ها و رسوم فرهنگی متفاوت هستیم. همین قانون در خصوص جغرافیای کشور نیز صدق می نماید. بسته به شخصیت شما و آنچه که در پیش هستید، تجربه شما در آمریکا در هر شهر آن متفاوت خواهد بود. میامی Miami شبیه به شیکاگو Chicago نیست؛ همینطور هم نیواورلئانز New Orleans و نیویورک New York اصلا شبیه هم نیستند. هر شهری از طریق تاریخ و مردم خودش شکل گرفته است. اگر شما در یکی از منطقه ها کشور آمریکا تجربه ای داشته اید که از آن خوشتان نیامده، بهتر است به گوشه دیگری از این کشور بروید و آنجا را امتحان کنید.

کشورهای تاثیرگذار در فرهنگ جهان: اسپانیا

این کشور که تاثیرات جهانی آن زیاد بوده، زمانی در گذشته، یکی از بزرگ ترین امپراطوری های جهان به شمار می رفت، تاثیری طولانی روی منطقه ها جغرافیایی مختلف از آمریکای جنوبی تا هند شرقی داشته است. زبان اسپانیایی، بعد از زبان چینی، دومین زبان جهان از نظر جمعیتی که آن را صحبت می نمایند محسوب می گردد؛ این مقام بخاطر تعداد مردم اسپانیایی زبان، قدرت فیلم های اسپانیایی، تلویزیون این کشور و موسیقی آن بدست آمده است. اینما گرگوریو Inma Gregorio که متعلق به منطقه گالیسیا Galicia در اسپانیاست و یک وبلاگ نویس است، می گوید : از زبان اسپانیایی، تا مذهب، غذا، فستیوال ها و بسیاری جنبه های دیگر، به هر جای جهان که می روم، پیدا کردن قسمتی از کشورم کاری کاملا ساده و آسان است.

فرهنگ جهانی و تاثیرات جهانی غذایی اسپانیا به طور بین المللی پخش شده است؛ اما مردم محلی اسپانیا را نیز به هم پیوند می دهد. آندره آریازا Andre Arriaza که در بارسلونا Barcelona زندگی می نماید و در زمینه آشپزی فعالیت می نماید می گوید : غذا خوردن در اسپانیا به منزله ارتباط برقرار کردن و سهیم شدن است؛ چه با گروهی از دوستان یا با تمام غریبه هایی که در اطراف شما هستند و با شما مکالمات ساده و کوتاه دارند.

این نوع برقرار کردن روابط اجتماعی در کشوری که همواره خانواده و دوستان بر کار ارجحیت دارند، ناهار ها طولانی هستند (رسم زیبای سابرمسا) و دورهمایی های خانوادگی معمول می باشند، یک اصل کلیدی به شمار می رود. گریگوریو می گوید : ما کار می کنیم که زندگی کنیم؛ نه برعکس. حتی در زمان بحران های مالی سال گذشته، بارها و رستوران ها در اسپانیا همواره شلوغ و پر مشتری بوده اند.

چنین تغییر فرهنگی برای مهاجرانی چون کوری وارگا Cory Varga، شهروند بریتانیایی که در شش ماه گذشته در سویل Seville زندگی کرده و وبلاگ نویس است، بسیار خوشایند است. او می گوید : ما عاشق زندگی کردن در اسپانیا هستیم. زیرا همه در این کشور به نظر پر آرامش و خونسرد می آیند. برخورد مردم نسبت به زندگی این است که زندگی می بایست به طور کامل چشیده گردد و از آن لذت برده گردد.

اما این فرهنگ برای همه مهاجران که می بایست خودشان را با برنامه ریزی های آسان گیرانه تر و ساعت دیر شام خوردن وفق بدهند آسان نیست. بعلاوه دانستن زبان اسپانیایی زندگی را برای مهاجران آسان تر می نماید؛ اما ندانستن زبان، مانع بزرگی برای برقراری ارتباط نیست. در بیشتر شهر ها، موسسه های زبان اسپانیایی متعددی وجود دارند و مردم اسپانیا هم در یادگیری زبان به مهاجران یاری می نمایند. برنارد سوری Bernard Sury که اهل بروکسل Brussels است و هم اکنون در والنسیا Valencia زندگی می نماید، می گوید : مردم اسپانیا بسیار گرم و صمیمی هستند. حتی اگر متوجه نشوند شما چه می گویید، سعی می نمایند به شما یاری نمایند.

کشورهای تاثیرگذار در فرهنگ جهان: بریتانیا

بریتانیا بخاطر معتبر بودن، در رتبه بالایی از تاثیرات در فرهنگ جهانی قرار گرفته است. شهروندان بریتانیا به توانایی خود برای ترکیب کردن اخلاق کاری، خلاقیت و فکر باز داشتن نسبت به تغییرات برای ایجاد نوآوری می بالند. ایان هاکینز Ian Hawkins، ساکن لندن London و نویسنده، می گوید : بعضی از برترین دانشگاه های جهان در کشور ما قرار دارند و ما استعداد ابداع تجارت های نو و کارآفرینی داریم. نباید فراموش کنید. کد ماشینی، کامپیوتر و وبسایت های اینترنتی از طریق بریتانیایی ها ابداع و اختراع شده اند.

تاثیر و انعطاف پذیر بودن زبان انگلیسی به بریتانیایی ها اجازه داده است که به عنوان مکانی که انسان ها برای خلق کردن یک آینده نو به آن می آیند پیروزیت کسب کند. هاکینز Hawkins می گوید : زبان ما به صورت غنی از سایر زبان ها، چیز هایی را قرض گرفته است و با دست و دلبازی تمام قبول کرده است انسان هایی از کشورهای دیگر آن را فرا بگیرند. دوست ونزوئلایی من یازده سال پیش با 700 پوند به لندن London قدم گذاشت و یک کلمه هم زبان انگلیسی نمی دانست. امروزه او یک مشاور تجاری است و بیش از 30 فروشگاه و رستوران را در این کشور اداره می نماید. هر کسی می تواند به بریتانیا بیاید و مثل بریتانیایی ها، بریتانیایی باشد.

مهاجران باید بدانند که بریتانیایی ها همواره آنچه را که در ذهنشان است نمی گویند؛ بنابراین ممکن است مجبور شوید از حرف های آنها متوجه معنی های نهفته بشوید. آماندا اوبراین استرالیایی که یک وبلاگ نویس است می گوید : خیلی مهم است که در پی نشانه هایی در صحبت کردن و زبان بدن مردم بریتانیا باشید. مثلا عبارت من مطمئن نیستم معمولا به معنی نه است. هاوکینز Hawkins اضافه می نماید : مردم انگلیس معمولا منظورشان برعکس آن چیزی است که می گویند. زبان انگلیسی یک زبان پر از جناس (بازی با کلمات)، مفاهیم دو طرفه و کنایه است.

شهر لندن London به عنوان مرکز مالی و تجاری کشور، برترین مکان برای کار کردن مهاجران است. با این که اقامت در این شهر بسیار گران است، فراوانی موزه ها، سالن های کنسرت و سالن های تئاتر، محیطی عالی برای نگاه داشتن ساکنان این شهر در حال و هوای فرهنگی می سازد. گریگوری گولینسکی Gregory Golinski که اهل پاریس Paris است و هم اکنون در لندن London زندگی می نماید، می گوید : ساموئل جانسن Samuel Johnson جمله مشهوری دارد با این مضمون که وقتی کسی از لندن خسته است، از زندگی خسته شده است. من با این جمله کاملا موافق هستم. جاذبه های بسیاری در این شهر وجود دارند که می توانید هر آخر هفته از یکی از آنها بازدید کنید و اصلا لازم نیست یک کار مشابه را دو بار انجام دهید.

اما این تاثیرات فرهنگی به مرکز محدود نمی گردد. شهر ادینبورگ Edinburgh از نظر تاثیر فرهنگی بسیار موثر است و این کار را از راه برگزاری بزرگ ترین فستیوال های هنری انجام می دهد. ضمن این که این شهر، زادگاه هری پاتر Harry Potter نیز هست. برمینگام Birmingham در قلب کشور، شهر مهم دیگری از این نظر است. هاکینز Hawkins می گوید : برمینگام Birmingham فرهنگ فوق العاده ای دارد؛ از خوش گذرانی در کلوب ها تا ارکستر های بزرگ. این شهر به این موضوع مشهور است که کانال های آب آن از کانال های آب ونیز Venice بیشتر هستند و محله طلاساز ها جایی است که مد با مهارت های سنتی دیدار می نماید.

منبع: همگردی

به "پنج کشور تاثیر گذار بر فرهنگ دنیا ، تاثیرات دنیای پنج کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج کشور تاثیر گذار بر فرهنگ دنیا ، تاثیرات دنیای پنج کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید