صابون استیل چیست و چه کاربردی در آشپزخانه دارد؟

به گزارش فدایی داری، خیلی از ما از آشپزی فراری هستیم چون حین کار با دست در آشپزخانه دستانمان به بوهای مختلف مواد غذایی آغشته می گردد و گاهی به سختی می توان از شر این بوها خلاص شد. شاید شنیده باشید که صابون استیل به از بین بردن بوهای تند یاری می نماید.

صابون استیل چیست و چه کاربردی در آشپزخانه دارد؟

می دانید صابون استیل چگونه عمل می نماید؟ لایه بیرونی استیل از کروم ساخته شده است که ظاهراً ترکیبات گوگرد موجود در غذاهایی مانند سیر را از دستان شما حذف می نماید و در نتیجه بو را خنثی می نماید. صابون استنلس استیل به راستی چگونه کار می نماید؟ آیا این یک حقه است؟ صابون استیل چگونه کار می نماید و بوهای بد را از بین می برد؟ آیا این شگرد تمیز کردن و از بین بردن بو واقعاً جواب می دهد؟ آیا ارزش دارد روی یک پاک نماینده دستی از جنس استنلس استیل پولی خرج کنید؟ به خواندن ادامه دهید تا بیشتر بدانید که چه ماده ای سیر را اینقدر بدبو می نماید و چگونه می توانید دستان خود را از شر بوهای قوی خلاص کنید.

در ادامه ابتدا می بینیم که صابون استنلس استیل دقیقا چیست. نگاهی دقیق تر به ترکیب استیل می اندازیم و می بینیم که صابون استنلس استیل چگونه کار می نماید. بعد کمی درباره این شرح می دهیم که چه چیزی سیر را اینقدر بدبو می نماید و آیا قالب صابون فولادی در از بین بردن بوهای تند موثر هستند یا نه. در ادامه با راه های طبیعی برای از بین بردن بوی بد از دست آشنا می شویم.

صابون استنلس استیل دقیقا چیست؟

صابون استیل بوی تندی را که بعد از آشپزی روی دستتان باقی می ماند و ناشی از خرد کردن سبزیجات، گوشت و خرد کردن پیاز، سیر و ماهی با دست است، کاهش می دهد. این پاک نماینده ها و از بین برنده های بو درست مانند یک صابون معمولی عمل می نمایند. آن ها برای خنثی کردن عطرهای نامطبوع دستان شما در طول یک روز کار در آشپزخانه طراحی شده اند.

اگر یک جست وجوی سریع در گوگل درباره صابون فولاد ضدزنگ یا همان استیل انجام دهید، ده ها فهرست از قالب های فلزی به شکل صابون معمولی را خواهید یافت. درست است که این حجم های فلزی صابون نامیده می شوند، اما در واقع باکتری ها را از دستان شما پاک نمی نمایند. صابون فلزی ممکن است فقط بوها را خنثی کند یا به حداقل برساند، ولی جای این را نمی گیرد که شما برای حفظ بهداشت و از بین بردن میکروب و باکتری ها به طور موثر دست های خود را با صابون واقعی بشویید.

اگر می خواهید بعد از شست وشوی دست با صابون استیل ضد زنگ خود، شست وشوی مناسب دست انجام دهید آهنگ تولدت مبارک را دو بار بخوانید و در طول آن دستان خود را با صابون معمولی و آب گرم بشویید.

نگاهی دقیق تر به ترکیب استیل

استیل شامل یک آلیاژ فلزی است که معمولا از آهن یا نیکل و لایه ای از کروم ساخته شده است. کروم که حاوی حداقل میزان کربن است، چیزی است که فلزات را در برابر حرارت و خوردگی مقاوم می نماید. بیشتر آلیاژهای استیل حاوی 10 تا 30درصد کروم هستند. صابون استیل یا فولاد ضدزنگ اغلب دارای یک روکش صاف، صیقلی و برس خورده است که روی پوست را ملایم لمس می نماید.

صابون استنلس استیل چگونه کار می نماید؟

دستان خود را زیر آب سرد یا ولرم بگذارید و بعد آن ها را روی قالب فلزی صابون بمالید، درست مانند صابون معمولی. شما بعلاوه می توانید آن را بدون آب بهره ببرید، اما احتمالاً این روش کمتر موثر است. به نظر می رسد اتفاق نظر بر این است که کروم موجود در استیل پس از کار با غذاهای تند با ترکیبات ارگانوسولفور موجود در دستان شما متصل می گردد.

این ترکیبات گوگردی در مواد غذایی از جمله سیر و پیاز و سایر اعضای خانواده آلیوم یافت می شوند. بسیاری از تولیدنمایندگان بعلاوه ادعا می نمایند که صابون های فولادی آن ها بوی ماهی و سایر ادویه های قوی را هم از بین می برد.

تولیدنمایندگان این صابون های استیل در بین بسیاری از تولیدنمایندگان معتبر ظروف پخت و پز و تجهیزات آشپزخانه هم به چشم می خورند. قیمت کالای آن ها هم اغلب کم نیست. اما خوب است که مثل هر وسیله دیگری قبل از خرید خوب درباره آن ها تحقیق و نظرات استفاده نمایندگان را آنالیز کنید.

توجه داشته باشید که عمل مکانیکی مالیدن دست ها به صابون فولادی نقش مهمی دارد. همانطور که شیوه های خوب شست وشوی دست ها، شستن شدید و کامل دست ها را برای حداقل 20 ثانیه توصیه می نماید، همین قانون را در اینجا هنگام استفاده از صابون استیل ضد زنگ برای حذف هر چه بیشتر ترکیبات گوگردی اعمال کنید.

چه چیزی سیر را اینقدر بدبو می نماید؟

آیا تا به حال متوجه شده اید که یک حبه سیر کامل آنقدرها بدبو نیست؟ زمانی که آن حبه سیر را له می کنید، تکه می کنید یا خرد می کنید، عطر متمایز آن با تمام شکوهش آزاد می گردد.

سیر حاوی آنزیمی به نام آلیین (alliin) است. هنگامی که آلیین از خرد کردن، له کردن یا رنده کردن تجزیه می گردد، عطر تندتری به نام آلیسین (Allicin) ایجاد می نماید. آلیسین که آلییناز (alliinase) نیز نامیده می گردد، به چهار ترکیب اصلی سولفوریک آلی تجزیه می گردد: دی آلیل دی سولفید (diallyl disulfide)، آلیل متیل سولفید (allyl methyl sulfide)، آلیل مرکاپتان (allyl mercaptan) و آلیل متیل دی سولفید (allyl methyl disulfide). دومی، آلیل متیل دی سولفید، سرسخت ترین و طولانی ترین ترکیب گوگردی است.

اگر سیر بخورید بدن شما این ترکیب را جذب می نماید. سپس این ترکیب وارد خون می گردد و بدن شما در نهایت آن را به روش های مختلف دفع می نماید: به وسیله پوست، اندام ها، ادرار و معمولاً به وسیله تنفس. از این رو، کسی که سیر می خورد نفسش بوی تند سیر متصاعد می نماید.

آیا قالب های صابون استیل در از بین بردن بوهای تند موثر هستند؟

هیئت منصفه هنوز روی این مسئله کار می نماید. هنوز به هیچ وجه برای این سؤال پاسخ قطعی پیدا نکرده ایم و هیچ مطالعه علمی که از اثربخشی استیل در از بین بردن بوهای قوی حمایت کند، نیافته ایم. اما شواهدی بر اساس تجربه و حرف و حدیث فراوانی وجود دارد که این کار را انجام می دهد. دانشگاه ایالتی داکوتای شمالی در مقاله ای در خصوص کار با سیر در آشپزخانه می گوید:

بعضی منابع پیشنهاد می نمایند با خیس کردن دست ها و مالیدن آن ها روی استیل ضد زنگ (سینک، قاشق یا تیغه چاقو) بوی سیر را از بین ببرید. اگر به آنالیز آنلاین صابون فلزی بپردازید، نظرات متفاوت زیادی را خواهید یافت:

 • دستان شما ممکن است دیگر بوی پیاز ندهد اما بوی فلز می دهد و نمی دانم کدام یک بدتر است.
 • این صابون مانند جادوی سیاه عمل می نماید.
 • نه کار نمی نماید.
 • می گردد گفت که به نوعی استفاده از این صابون ها جواب می دهد.
 • مثل یک طلسم کار می نماید. حتی بوی موش مرده هم از دستان شما خارج می گردد.

نکته مهم تر این نیست که آیا استیل واقعا برای از بین بردن بوها خوب عمل می نماید یا نه بلکه این است که آیا صابون استنلس استیل بهتر از ظروف استیل عمل می نماید؟ متأسفانه همه نشانه ها به پاسخ نه اشاره می نمایند.

در حالی که قالب صابون استیل راحت و مجذوب کننده و به نظر زیبا می رسد و شاید ارگونومیک تر از استفاده از تیغه چاقو باشد، در واقع عملکرد بهتری ندارد. بیشتر اما جای کمی در آشپزخانه داریم و کشوهای وسایلمان در حال حاضر هم به میزان کافی پر و به هم ریخته اند.

هر فضایی در اطراف سینک آشپزخانه دارای ارزش بالایی است و ما در این فضا یک ابزار آشپزخانه اضافی نمی خواهیم. خوب فکر کنید و ببینید واقعا به این صابون در کنار سینک خود احتیاج دارید یا نه.

راه های طبیعی برای از بین بردن بوی بد از دستان شما

حتما راه های دیگری هم باید برای از بین بردن بوی بد دست ها ناشی از کار در آشپزخانه وجود داشته باشد. راه چاره شخصی بعضی شستن ظروف بعد از آشپزی است ولی بسیاری آن را راه چاره موفقی نمی دانند. آشپزخانه شما احتمالاً حاوی بعضی مواد طبیعی خوب برای از بین بردن بو است. دفعه بعد که دستانتان بوی بدی می دهد، یکی از این راه چاره ها را امتحان کنید.

 • تفاله قهوه؛ تفاله های قهوه مصرف شده را نجات دهید! قهوه یک خوش بو نماینده است و تفاله ها یک لایه بردار. به سادگی آن ها را بین دستان خود مالیده و آبکشی کنید. این راه چاره حتی اگر تاثیر کمی هم داشته باشد حداقل خرجی برای شما نمی تراشد.
 • لیمو و آبلیمو به اضافه نمک؛ بعد از برش پیاز، سیر یا ماهی، هم تخته برش و هم دست شما ممکن است بو بدهند. یک لیمو را برش دهید، کمی نمک درشت روی آن بپاشید و روی دستان خود بمالید. می توانید از لیمو و نمک به جای مانده برای تمیز کردن و خوش بو کردن تخته برش و حتی سینک ظرفشویی هم بهره ببرید.
 • نمک به اضافه جوش شیرین؛ جوش شیرین یک ساینده ملایم است که برای خنثی کردن بوها عمل می نماید. نمک درشت به شست وشو یاری می نماید. مخلوطی از یک قسمت نمک و دو قسمت جوش شیرین درست کنید. به میزان کافی آب اضافه کنید تا خمیری به دست آید. دست هایتان را بشویید و با شست وشوی طولانی با صابون ادامه دهید. این بوزدایی درصد بالایی موفقیت به همراه خواهد داشت.

آزمایش سیر خود را انجام دهید

برای خرید صابون استیل می توانید آزمایش خود را در خانه انجام دهید و از اثربخشی آن مطمئن شوید. سیر له شده را به مدت 20 ثانیه به دستانتان بمالید. کاری کنید که واقعا آن سیر طوری روی پوستتان پخش گردد که انگار صابون است. بعد از 20 ثانیه هر دو دست بوی سیر می گیرد.

بعد سریع دست هایتان را با آب معمولی بشویید. یک قاشق استیل بیرون آورید و به مدت 20 ثانیه روی یکی از دست های هنوز خیس خود بمالید. روی دست دیگر به مدت یکسان یک قاشق چوبی بمالید. در نهایت، تست بوییدن را انجام دهید.

احتمالا به نظر می رسد که هر دو دست هنوز دارای عطر سیر هستند و واقعاً تفاوت کمی بین دستی که با استیل تمیز شده با دست دیگر وجود دارد. خودتان این آزمایش را در خانه امتحان کنید. شاید متوجه شوید که استیل برای شما خوب کار می نماید. شاید هم متوجه شوید که همه این ها شایعه است. در اینجا چند شی استیل ضدزنگ وجود دارد که می توانید برای انجام آزمایش خود از آن ها بهره ببرید:

 • سینک (اگرچه این کار توصیه نمی گردد زیرا بیشتر سینک های آشپزخانه محل رشد باکتری ها هستند)؛
 • قاشق یا ملاقه سوپ استیل؛
 • قابلمه، تابه یا در قابلمه استیل ضدزنگ؛
 • تیغه چاقوی استیل ضدزنگ (با دقت بهره ببرید!).

کلام آخر

صابون استیل یا صابون فولاد ضدزنگ ، از جنس استیل و به شکل صابون است. هدف استفاده از آن خنثی کردن یا کاهش بوی نامطبوع روی دست هاست. صابون استیل جادویی ضد بو، قرار است بوهایی مانند بوی ماهی، بوی پیاز، بوی سیر و سایر بوهای نامطبوع روی دست را از بین می برد.

قبل از اینکه پولی را که به سختی به دست آورده اید برای یک صابون استیل خرج کنید، ابتدا آزمایش علمی خود را انجام دهید تا ببینید آیا ظروف استیل ضد زنگ برای کاهش بوی سیر در دستانتان مؤثر است یا خیر. در حالی که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه استیل می تواند در به حداقل رساندن بوهای قوی یاری کند، در واقع هیچ علمی برای اثبات آن وجود ندارد. اگر متوجه شدید که برای شما جواب می دهد عالی است، از این روش بهره ببرید.

منبع: rusticwise

منبع: دیجیکالا مگ

به "صابون استیل چیست و چه کاربردی در آشپزخانه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صابون استیل چیست و چه کاربردی در آشپزخانه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید