فرهنگ، زبان و آداب فرانسوی ها

به گزارش فدایی داری، با دانستن اینها شما فرانسه را شناخته اید

تنها در پاریس است که می توانید با فرهنگ فرانسوی آشنا شوید؛ چرا که پاریس مرکز مد، غذاهای خوشمزه، هنر و معماری است. اما زندگی در خارج از شهر نورها و از یک ناحیه به ناحیه ای دیگر بسیار فرق دارد. جالب است که واژه culture در زبان انگلیسی به معنای فرهنگ، ریشه فرانسوی دارد. کریستینا دو روسی یک انسان شناس در کالج Barnet and Southgate در لندن می گوید: واژه culture از واژه ای فرانسوی دقیقاً با همین شکل گرفته شده که آن هم از واژه لاتین colere مشتق شده و به معنای تمایل به رشد و نمو می باشد. فرهنگ فرانسوی از لحاظ تاریخی، از فرهنگ های سلتیک و رومی و نیز قبیله آلمانی فرانکس تاثیر گرفته است. فرانسه در ابتدا به عنوان ناحیه ای غربی از آلمان به نام راینلند شناخته می شد؛ اما بعدها و در عصر آهن و عصر روم، از آن به عنوان خطه گل نام برده می شد. با خبرنگاران همراه باشید تا بیشتر از این کشور بدانید.

فرهنگ، زبان و آداب فرانسوی ها

زبان ها

زبان فرانسوی، متداول ترین زبان در کشور 66 میلیون نفری فرانسه و زبان رسمی این سرزمین است. اما حالات گوناگونی از این زبان در ناحیه های متفاوت این کشور شنیده می شوند. زبان مادری 88 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهد، زبان فرانسه، دومین زبان معمول در دنیا است که به عنوان زبان بیگانه آموخته می گردد و بنابر گزارش وزارت امور خارجه فرانسه، نزدیک به 120 میلیون دانشجو در قالب رشته دانشگاهی آن را مطالعه می نمایند. نزدیک به 3 درصد از جمعیت این کشور، لهجه هایی از آلمانی صحبت می نمایند و گروه کوچکی نیز در قسمت شمال شرقی فرانسه به زبان فلامان صحبت می نمایند. زبان عربی نیز سومین زبان متداول در این کشور محسوب می گردد.

شاید زبان ایتالیایی برای کسانی که در نزدیکی مرز ایتالیا زندگی می نمایند، دومین زبان آنها باشد و زبان باسک نیز در میان مردمی که در نزدیکی مرز اسپانیا زندگی می نمایند، زبانی متداول است. دیگر لهجه ها و زبان ها، شامل کاتالان، زبان سلتیک، برتون، لهجه های اکسیتان و زبان هایی از مستعمرات پیشین فرانسه از جمله کابیل و آنتیلین کرئول می باشد.

مذهب

مذهب کاتولیک، متداول ترین مذهب در فرانسه است. در یک آنالیز که به وسیله مؤسسه عقاید عمومی فرانسه (IFOP) صورت گرفت، تعیین شد که 64 درصد از جمعیت این کشور، یعنی 41.6 میلیون نفر خودشان را کاتولیک رومی می دانستند. بنابر آنالیز دیگری که در سال 2010 به وسیله مرکز تحقیقاتی پیو اجرا شده بود، معلوم شد که 7.5 درصد از جمعیت این کشور یعنی 4.7 میلیون نفر، مسلمان هستند. مؤسسه پیو برآورد کرد که این کشور دارای 310 هزار نفر یهودی است. تقریبا 18 میلیون نفر از جمعیت فرانسه نیز یا دارای مذاهب دیگری هستند یا بی دین می باشند.

ارزش ها

مردم فرانسه به ملت و دولت خود افتخار می نمایند و معمولا هرگونه نظر منفی راجع به کشورشان، آنها را می آزارد. گردشگران و به ویژه آمریکایی ها، اغلب این طرز رفتار در قبال خارجی ها را بی ادبانه می دانند. بنابر تعریف فرهنگ لغت مریام-وبستر، اصطلاح شووینیسم (chauvinism) به این معنا که هم جنسان، هم میهنان و هم نژادان شما از سایر افراد بهتر هستند، در فرانسه و در سال 1851 بر سر زبان ها افتاد. با اینکه زنان نقش مهم تری در زندگی خانوادگی و تجارت بازی می نمایند، اما هنوز هم بسیاری به این مساله به عنوان یک فرهنگ مردسالارانه نگاه می نمایند. بعلاوه، مردم فرانسه عاشق عشق و هیجان هستند.

دو روسی می گوید: از حوالی قرن شانزدهم میلادی، فرهنگ در اروپا تبدیل به اصطلاحی برای رشد فکر، هوش، دانش، یادگیری، نوآوری، و روش های قابل قبول رفتاری شد. فرانسوی ها عاشق فرهیختگی هستند و به این واقعیت می بالند که حتی فضاهای عمومی آنها هم حال و هوای فرهنگی دارند. آنها به برابری یا به قول خودشان égalité باور دارند، تا جایی که برابری، بخشی از شعار این کشور است: آزادی، برابری، برادری. بسیاری می گویند فرانسوی ها برای برابری اهمیت بیشتری نسبت به آزادی و برادری قائل هستند.

غذاهای فرانسوی

غذا بخش اصلی زندگی در تمام طبقات اجتماعی فرانسه را تشکیل می دهند و در شام های طولانی، لذات اجتماعی بیشتری وجود دارد. با اینکه روش های آشپزی در فرانسه تا حد زیادی متحول و سبک تر شده، اما هنوز هم بسیاری از افراد، آشپزی فرانسوی را با سس های فراوان و آماده سازی های زیاد مرتبط می دانند. بعضی از غذاهای کلاسیک فرانسوی عبارتند از بوف بورگینیون - غذایی از گوشت گوساله که تفت داده می گردد، به همراه آش گوشت گوساله و سیر، پیاز و قارچ - کوک او ون (coq au vin)، غذایی تهیه شده از جوجه، بریده هایی از چربی خوک، قارچ، پیاز و سیر.

اما در حال حاضر، آشپزی سنتی فرانسوی رو به افول است، به طوری که بنابر گزارش نیویورک تایمز، هفتاد درصد از رستوران ها در فرانسه به جای غذاهای تازه که بخش مهمی از فرهنگ فرانسوی است، از غذاهای آماده استفاده می نمایند.

لباس

پاریس مرکز بسیاری از خانه های سطح بالای مد همانند دیور ، هرمس، لوئی ویتون و شانل است. بسیاری از فرانسوی ها لباس های شیک و مجلسی و در عین حال مد روز می پوشند. لباس های معمول شامل لباس های زیبای زنانه، کت و شلوار مردانه، کت های بلند، روسری و کلاه بره می باشند. عبارت اوت کونتور با مد فرانسوی مرتبط است و تقریباً به معنی پوشیدنی های مرغوبی است که با دست یا به صورت سفارشی آماده می شوند. در فرانسه، این عبارت تحت محافظت قانون قرار گرفته است و تعریف آن به وسیله اتاق بازرگانی پاریس تعیین شده است. اوا دومجیان که یک نویسنده در زمینه مد است، در وبلاگ خود می نویسد: برای اینکه یک خانه مد اجازه داشته باشد خودش را خانه کونتور بخواند یا از عبارت اوت کونتور در تبلیغات یا هر جای دیگری استفاده کند، باید از قوانین زیر تبعیت نماید: مشتریان خصوصی داشته باشد که به آن سفارش دوخت لباس می دهند، دارای یک کارگاه در پاریس باشد و حداقل پانزده نفر را در استخدام تمام وقت خود داشته باشد، هر فصل مجموعه ای از لباس های خود را به مطبوعات فرانسه ارائه نماید که شامل دست کم سی و پنج لباس تازه در مورد لباس روز و شب باشد.

هنر فرانسوی

هنر در هر جای فرانسه به چشم می خورد؛ به ویژه در پاریس و دیگر شهرهای بزرگ آن. بعلاوه، اثرات گوتیک، روکوکوی رومی (Roman Rococo) و بعلاوه کارهای نئوکلاسیک نیز در بسیاری از کلیساها و دیگر ساختمان های عمومی دیده می شوند. تعداد زیادی از هنرمندان مشهور تاریخ از جمله کلود مونه، ادگار دگا و کامیل پیسارو در پاریس در پی حس و الهام هنری بودند و به نهضت امپرسیونیسم شدت و شتاب بخشیدند.

موزه لوور در پاریس، در زمره بزرگترین موزه های دنیا و مرکز بسیاری از آثار هنری معروف است؛ از جمله مونالیزا و ونوس میلو.

تعطیلات و جشن ها

فرانسوی ها تعطیلات سنتی از جمله کریسمس و عید پاک را جشن می گیرند. آنها روز اول ماه مه یعنی روز کارگر را هم گرامی می دارند. بعلاوه، روز هشتم مه، به مناسبت پیروزی در اروپا، یادآور سرانجام دشمنی ها در اروپا در جنگ دنیای دوم است. روز باستیل نیز در روز 14 ژوئیه جشن گرفته می گردد؛ چون روزی است که مردم به قلعه باستیل یورش بردند و شروع انقلاب فرانسه را رقم زدند.

منبع: الی گشت

به "فرهنگ، زبان و آداب فرانسوی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهنگ، زبان و آداب فرانسوی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید