فواید روزه برای سلامت بدن

به گزارش فدایی داری، روزه فواید جسمی و روحی فراوانی برای انسان در بردارد و روزه داری، شفا بخش جسم و بعلاوه توان بخش، جان انسان است. تحقیقات ثابت می نماید روزه داری درست که با کاهش 20 تا 30 درصد مصرف غذا همراه است، نتایجی چون کم شدن چربی های ذخیره، کم شدن مقدار چربی خون و کلسترول و هم فعال شدن سیستم ایمنی بدن را در پی دارد.

فواید روزه برای سلامت بدن

فواید روزه برای سلامت بدن

به گفته پزشکان، در مدت روزه داری، دستگاه گوارش برای چندین ساعت خالی می ماند و در واقع این دستگاه و سایر دستگاه هایی که به گونه ای در هضم و جذب مواد غذایی دخالت دارند، استراحت نموده و پس از روزه داری به شیوه بهتری اعمال خود را انجام خواهند داد.

روزه در حقیقت باعث استراحت معده می شود. در حالت روزه، اسید معده به جای غذا از طریق صفرا، خنثی می شود و زخم معده ایجاد نمی شود. به همین خاطر افراد روزه دار باید بدانند که پرخوری، خود موجب زیان های چشم گیری برای دستگاه هاضمه می شود.

پیروی از یک برنامه غذایی صحیح در ایام ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا هم بتوان عادات غذایی غلط را اصلاح کرد و هم از برکات معنوی این ماه بهره برد.

روزه داری و چربی خون بالا

بابایی کارشناس تغذیه می گوید:

طی مطالعات اجرا شده روزه گرفتن برای افراد مبتلا به چربی خون بالا مفید است و اندازه چربی های نامطلوب موجود در خون را تنظیم نموده و موجب افزایش اندازه چربی مفید خون در بدن می شود.

بعضی از بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم تحت نظر پزشک معالج و یک متخصص تغدیه می توانند روزه بگیرند و از اثرات مفید روزه بهره مند شوند.

روزه داری در اغلب بیماری هایی که عادات غلط غذایی، چاقی و افزایش وزن در بروز آن ها دخالت دارد نقش موثری در بهبودی این نوع بیماری ها دارد.

سالمندان هنگام روزه گرفتن باید مراقب کاهش اندازه آب بدن و کاهش قند خون باشند چرا که این عوامل منجر به ایجاد سرگیجه در این افراد می شوند.

زنان باردار که در ماه های اول بارداری هستند هم باید مراقب مشکل کمبود غذایی در ماه مبارک رمضان باشند.

افراد دارای مشکل زخم معده و بیماری های گوارشی حتما باید با نظر پزشک معالج خود روزه بگیرند.

بیماران دیابتی نوع یک (وابسته به انسولین) قادر به روزه داری نیستند. دیابتی های نوع یک به دلیل داشتن برنامه و وعده های غذایی با فاصله مشخص و منظم قادر به گرفتن روزه نیستند. بعضی افراد میانسال که دیابت نوع دو خفیف و کنترل شده دارند، می توانند زیر نظر پزشک در روزهای کوتاه سال روزه بگیرند.

روزه داری نباید موجب پرخوری به هنگام سحر و افطار و بی نظمی در خواب شب شود و در صورت رعایت این مسایل، روزه داری صحیح به کاهش استرس ها منجر می شود

دکتر شهریار مالی متخصص تغذیه معتقد است که:

مصرف نشاسته و پروتئین در ماه مبارک رمضان، انرژی بدن را تامین می نماید. غذاهای گوشتی می تواند پروتئین مورد احتیاج بدن را در ماه رمضان تامین کند. روزه داران از خوردن غذاهای شور در این ماه پرهیز نمایند و حتی الامکان در این ماه، نمک را با احتیاط مصرف نمایند. مصرف نمک و غذاهای شور فقط عطش روزه دار را بیشتر خواهد نمود. هموطنان روزه دار باید بدانند که استفاده از انواع میوه و سبزیجات، می تواند جایگزین مناسبی برای مواد غذایی پرنمک باشد. بعلاوه مصرف شیر فراوان هم سبب برطرف تشنگی می شود. استفاده از غذاهایی که آسان هضم می شود و باعث جذب انرژی لازم در بدن می شود، به روزه داران توصیه می شود. روزه داران در این ماه از افراط در مصرف مواد غذایی پرهیز نمایند.

دکتر مهدی باریک بین متخصص پوست و مو گفت:

استفاده از آب کافی در ماه رمضان برای سلامت پوست و بدن ضرورت غیر قابل انکاری دارد. استفاده از کرم های مرطوب نماینده همزمان با نوشیدن آب کافی در فواصل افطار و سحر، روش مکملی برای حفط سلامت پوست است. در صورت عدم رعایت این موضوع، کم آبی در پوست و بدن تنها با جذب آب فراوان برطرف می شود.

استفاده از کرم های مرطوب نماینده استاندارد، باعث ایجاد طراوت و نشاط در پوست های خشک می شود.

روزه داران مصرف میوه و سبزیجات تازه را در برنامه غذایی خود قرار دهند تا بتوانند شادابی و تازگی پوست خود را حف0نمایند.

روزه داری اسلامی وکاهش استرس

دکتر سید محمود نجفی، روانپزشک گفت:

براساس آخرین یافته ها و تحقیقات علمی، روزه داری اسلامی موجب کاهش استرس و اضطراب در بین افراد می شود.

روزه داری اسلامی همان روزه داری صحیح و اصولی است و با روزه داری برای ترس از عسر و حرج و روزه داری برای رژیم لاغری فرق دارد.

روزه داری نباید موجب پرخوری به هنگام سحر و تغییرات بی نظمی در خواب شود و در صورت رعایت این مسایل، روزه داری صحیح به کاهش استرس ها منجر می شود.

پژوهش های علمی نشان می دهد در طول ماه مبارک رمضان کاهش کامل و صد درصدی خودکشی ها و کاهش نسبی جرایم عمومی مانند جرایم هدایت و رانندگی و جرایم خاص می شود.

غذاهای سحر روزه داران باید کم حجم و خواب آن ها هم متناسب باشد و روزه داران از خوابیدن پس از خوردن سحری اجتناب نمایند.

روزه داری موجب امتناع افراد حتی از خوردن مواد حلال مانند آب می شود و این امتناع از حلال ها هم اراده انسان را قوی می نماید.

عصبانیت های بعضی از افراد به هنگام روزه داری به دلیل پرخوری آن ها به هنگام سحر است که بدن را در طول روز برای جذب آب فعال می نماید.

منبع:ماهنامه شبکه

ارسال از طریق کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون

به "فواید روزه برای سلامت بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید روزه برای سلامت بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید