چرا به مراکش شهر هفت قدیس می گویند؟

به گزارش فدایی داری، شهر مراکش سابقاً پایتخت امپراطوری بود و تاریخ طولانی و جذابی دارد. اینجا مرکز فرهنگی و میراث تاریخی هم به شمار رفته و یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری کشور مراکش است. این شهر به خاطر دیوارهای بلندی که دور محله قدیمی آن را احاطه می کرد به شهر سرخ هم شناخته می شد، اما گاهی آن را شهر هفت قدیس هم می خوانند که علت این لقب را برایتان شرح خواهیم داد.

چرا به مراکش شهر هفت قدیس می گویند؟

سابقه لقب هفت قدیس

مراکش اغلب توسط مردمی که درباره جزئیات تاریخ متنوع آن خبر دارند، شهر هفت قدیس هم خوانده می گردد. در زبان بومی، به آن سبعه رجال (Sabatou Rijal) هم می گویند. این نام در واقع هفت مرد معنی می دهد و به عنوان لقبی برای هفت قدیس استفاده می گردد. مراکش آرامگاه نهایی بیش از 200 مرد مذهبی و معنوی است. البته این هفت قدیس در طول زندگی هم صندلی ویژه و احترامی خاص داشتند. مردم اعتقاد داشتند که آنان مورد برکت خدا بوده و کرامات گوناگونی دارند. مولی اسماعیل یک حکمران سابق مراکشی، مردم را ترغیب کرد که به زیارت مقبره این قدیسین در مراکش بیایند.

هفت قدیس مراکش در برابر هفت قدیس رقراق

گفته می گردد که یکی از انگیزه های اصلی مولی اسماعیل برای تبلیغ زیارتگاه های مراکش، رقابت با زیارتگاه های معروف رقراق (Regraga) بود. این زیارتگاه ها در نزدیکی صویره قرار دارند. این مقبره ها شامل بقایای هفت مسیحی است که بعد از بازدید از مکه و ملاقات با حضرت محمد (ص) به اسلام گرویدند. بعد از بازگشت به مراکش، این مردان برای ترویج اسلام سخت کوشیدند. مولی اسماعیل با تبلیغ این زیارتگاه های مراکش موقعیت آن را به عنوان یکی از مراکز مذهبی در منطقه تثبیت کرد. یکی از این قدیسین ابو یعقوب بن علی بود که در مراکش به جهان آمد و کل زندگی خود را هم در همان جا سپری کرد. او که به سید یوسف بن علی هم شناخته می شد، به زندگی خود در یک غار ادامه داد. با توجه به بیماری ای که داشت مردم انتظار نداشتند او خیلی عمر کند؛ اما وی توانست بیش از آن زندگی نموده و کنجکاوی مردم را تحریک کند. اهالی شهر کم کم برای پند دریافت از او به ملاقاتش در غار می رفتند. او در سال 1196 فوت کرد.

محل زیارتگاه ها

زیارتگاه های مقدس هفت قدیس در نقاط مختلف شهر مراکش واقع شده اند. البته یادمانی برای گرامیداشت این قدیس ها در نزدیکی ایستگاه اصلی اتوبوس واقع شده است. در بیرون از دیوارهای محله قدیمی شهر، نزدیک باب دکاله (Bab Doukalla) هفت برج ردیف شده اند. هیچ نشانه ای برای اهمیت این برج ها وجود ندارد و ظاهر ساده شان هم در قیاس با معماری ظریف شهر، از چشم گردشگران دور می ماند.

بازدید از زیارتگاه هفت قدیس

اگرچه امروزه مانند گذشته بازید از مقابر و یادمان ها خیلی رواج ندارد، اما باز هم این زیارتگاه ها میزبان مردم زیادی هستند که برای ادای احترام و تقاضای بخت و اقبال به آن ها سر می زنند. متأسفانه این زیارتگاه ها هم مانند سایر محوطه های مذهبی به روی غیرمسلمانان بسته هستند. مسلمانان در این زیارتگاه ها نماز خوانده و درباره مسائل گوناگونی از قدیس ها طلب یاری می نمایند. در گذشته مردم طبق سنت به ترتیب خاصی از زیارتگاه ها بازدید می کردند. زیارت باید از روز سه شنبه شروع می شد که به مقبره سید یوسف بن علی اختصاص داشت. زیارت مقبره قادی عیاد (Qadi Ayyad) مخصوص روز چهارشنبه بود. سید بل عباس، سید سلیمان الجزول، سید عبدالعزیز، سید عبدالله غزوانی و امام عبدالرحیم سهیلی هم به ترتیب در روزهای دیگر زیارت می شدند.

منبع: گردشبان

به "چرا به مراکش شهر هفت قدیس می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا به مراکش شهر هفت قدیس می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید