ادعای وجود سیاره ای تازه به اندازه مریخ در منظومه شمسی!

به گزارش فدایی داری، ادعایی که به تازگی مطرح شده است حاکی از وجود شواهدی مبنی بر یک سیاره تازه به اندازه سیاره مریخ در منظومه شمسی است که اگر چنین باشد، احتمال دارد سیاره نهم(نپتون) یک شریک داشته باشد.

ادعای وجود سیاره ای تازه به اندازه مریخ در منظومه شمسی!

به گزارش فدایی داری و به نقل از آی ای، به نظر می رسد منظومه شمسی ما شگفتی های بیشتری در پیش دارد.

بر اساس مقاله ای که به تازگی در مجله Annual Review of Astronomy and Astrophysics منتشر شده است، هشت سیاره رسمی که ما در منظومه شمسی می شناسیم، تنها سیاره هایی نیستند که از شکل گیری منظومه شمسی ما جان سالم به در برده اند و زمین ممکن است یک سیاره خواهر دیگر داشته باشد که در جایی در فضای میان ستاره ای در منطقه سوم(third zone) منظومه شمسی پنهان شده است.

این بدان معناست که اگر سیاره 9 وجود داشته باشد، ممکن است یک شریک به اندازه مریخ داشته باشد.

شبیه سازی های کامپیوتری به یک دوقلوی فرانپتونی به اندازه مریخ اشاره می کند. این مطالعه نو، داده های منطقه سوم مرموز منظومه شمسی را بررسی کرده و نشان می دهد جایی فراتر از سیاره نپتون، ممکن است جرمی به اندازه مریخ در تاریکی پنهان باشد.

نجوم مدرن همه سیارات شناخته شده در منظومه شمسی ما را در سه نوع طبقه بندی می کند. زمین یکی از چهار سیاره سنگی داخلی منظومه شمسی است که در اطراف کمربند اصلی سیارک ها که مریخ و مشتری را از هم جدا می کند، به دور خورشید می گردد.

گروه دوم در منظومه شمسی بیرونی هستند که قلمروی غول های گازی شامل مشتری، زحل، اورانوس و نپتون است. این سیارات، مقادیر زیادی گاز و یخ در اطراف آنچه دانشمندان تصور می کنند هسته های سنگی باشد، انباشته دارند.

اما سومین منطقه از منظومه شمسی ما فراتر از آن چیزی است که ما معمولاً در مکالمات خود درباره سیارات محلی در نظر می گیریم. آن طرف تر از نپتون، قلمروی سیارات کوتوله مانند پلوتو، سدنا(Sedna)، اریس(Eris) و حتی اجرام کوچکتر مانند دنباله دارها است. اما به گفته محققان این مطالعه نو، این نظریه کاملا اشتباه است.

کاترین ولک از دانشگاه آریزونا و برت گلدمن از دانشگاه بریتیش کلمبیا در این مطالعه گفتند: بعید به نظر می رسد که طبیعت، چهار هسته بزرگ سیاره ای ایجاد کرده باشد، اما پس از آن هیچ چیز بزرگتری از سیاره های کوتوله در منظومه شمسی بیرونی نباشد.

دانشمندان برای درک کامل چگونگی به وجود آمدن منظومه شمسی، از شبیه سازی های کامپیوتری استفاده می کنند تا ببینند شرایط و رویدادهای اولیه در هنگام تشکیل منظومه شمسی چگونه بوده است.

به گفته این دو دانشمند، مدل های متعددی که بسیار به منظومه شمسی واقعی نزدیک هستند، حداقل یک سیاره اضافی را در موقعیتی گیج کننده نشان می دهند. این مدل ها نشان می دهند که منظومه شمسی بیرونی، سابقا یک یا چند سیاره سنگی تقریباً به اندازه زمین یا مریخ علاوه بر غول های بزرگ گاز و یخی که در حال حاضر داریم، داشته است. اما با گذشت زمان، درگیری این اجرام سرگردان با میدان های گرانش بزرگ غول های گازی آنها را در مداری دورتر یا حتی در جهت خروج از منظومه شمسی قرار داده است.

دیوید نسوورنی دانشمند سیاره ای از موسسه تحقیقات ساوث وست می گوید: من موافقم که احتمالاً در ابتدا یک سیاره شبیه به مریخ در آنجا بوده است. پرسش این است که آیا تا به امروز زنده مانده است و آیا شواهدی برای اثبات آن داریم؟

اسکات ترماین اخترفیزیکدان موسسه مطالعات پیشرفته می گوید: شبیه سازی های ما نشان داد که در حدود نیمی از سیارات در مقیاس مریخ در منظومه شمسی بیرونی به فضای میان ستاره ای پرتاب شده اند. اما در نیمه دیگر، یک سیاره سرکش در مداری شبیه به سیارات جدا شده در کمربند کویپر به جای مانده است.

اگر این سیاره سرکش نو وجود داشته باشد، سیاره 9 نخواهد بود، چرا که سیاره 9 بدنه بسیار کوچکتری نسبت به آن دارد. اکنون در حالی که مدل سازی های بیشتر می تواند به ما کمک کند محل این سیاره سرکش شبیه به مریخ را معین کنیم، در نهایت تنها راه اثبات آن این است که آن را واقعا پیدا کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ادعای وجود سیاره ای تازه به اندازه مریخ در منظومه شمسی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای وجود سیاره ای تازه به اندازه مریخ در منظومه شمسی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید