برای برداشتن خال صورت و بدن چه روش هایی وجود دارد؟

به گزارش فدایی داری، خال ها جزو رایج ترین ضایعات پوستی هستند که ممکن است روی صورت یا بدنتان به وجود بیایند؛ بعضی از خال ها هم مادرزادی هستند و شما از زمان تولدتان آن ها را روی بدنتان دارید. بعضی خال ها می توانند خال های سرطانی محسوب شوند و علایم آغاز سرطان پوست در بدن باشند. اگر خال های غیرسرطانی دارید این خال ها هیچ گونه ضرری برای شما ندارند و می توانید آن ها را به حال خود بگذارید با این حال گاهی خال ها گوشتی و آزاردهنده هستند یا در جاهای حساس بدن مانند صورت به وجود آمده اند و شما تمایل دارید آن ها را از بین ببرید. اما چه نوع خال هایی ممکن است سرطانی باشند و چه روش هایی برای برداشتن خال بدن و صورت وجود دارد؟ همراه ما باشید تا پاسخ سؤالاتتان را بگیرید.

برای برداشتن خال صورت و بدن چه روش هایی وجود دارد؟

خال پوستی چیست و چرا به وجود می آید؟

خال پوستی نوعی ضایعه پوستی است که معمولا خوش خیم تلقی می گردد و از تجمع سلول های ملانوسیت Melanocyte تشکیل شده است. ملانوسیت ها که رنگدانه های پوستی هستند در یک خال معمولی به صورت خوشه ای کنار هم قرار می گیرند. خال ها ممکن است مادرزادی باشند یا در اثر عواملی همانند نورآفتاب پدید آیند. سوابق ژنتیکی، تغییرات هورمونی در دوره رشد یا حاملگی، شیمی درمانی و گرفتن حمام آفتاب جزو شایع ترین دلایل بروز خال های پوستی هستند. خال ها معمولا بی خطر هستند و حتی تعداد بالای خال در بدن هم می تواند عادی باشد اما گاهی اوقات خال ها می توانند علایم وجود سرطان پوست در بدن باشند.

کدام خال ها ممکن است سرطانی باشند؟

برترین راه برای این که بفهمیم آیا خال سرطانی داریم یا نه، مراجعه به متخصص پوست برای غربالگری سالانه سرطان پوست است. اگر سابقه سرطان پوست دارید پزشکان معمولاً غربالگری را دو یا چند بار در سال انجام می دهند. چنانچه در خال های صورت و بدنتان موارد ذیل را مشاهده کنید برای آنالیز و چکاپ سرطان پوست به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

 • خال های نامتقارن.
 • خال هایی دارای مرزهای نامنظم.
 • خال ها از نظر رنگ یکنواخت نیستند.
 • خال ها قطری بزرگ تر از پاک کن ته مداد دارند.
 • در حال تکامل یا تغییر در میزان، شکل یا رنگ هستند.

این نوع خال ها باید به وسیله پزشک متخصص پوست معاینه شوند و پزشک می تواند تصمیم بگیرد که آیا احتیاجی به آزمایش خال ها برای آنالیز وجود سرطان هست یا خیر.

روش های برداشتن خال صورت و بدن در کلینیک و مطب پزشک

خال برداری صورت و بدن در مطب پزشک معمولاً به صورت سرپایی و روتین انجام می گیرد و بعضی اوقات یک جلسه ویزیت پس از برداشتن خال از صورت و بدن انجام می گیرد. برداشتن خال صورت و بدن در مطب پزشک یا کلینیک های زیبایی روش های زیر انجام می گردد.

ازبین بردن خال صورت در یک روز با روش انجماد

در این روش با استفاده از میزان کمی نیتروژن مایع خال های غیر سرطانی صورت و بدن فریز می شوند. به این روش کرایوتراپی یا انجماد درمانی هم گفته می گردد که برای درمان دیگر ضایعات پوستی مانند زگیل صورت هم مورد استفاده قرار می گیرد. پس از فریز شدن، ناحیه پوستی آسیب دیده تاول می زند و پس از پوست اندازی، نزدیک به سه تا شش هفته بعد بهبود پیدا می نماید.

برداشتن خال با پلاسما

استفاده از دستگاه های پلاسما یکی از دیگر روش ها برای برداشتن خال صورت و بدن است. در این روش قلم پلاسما با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی الکترواستاتیکی و انتقال آن به وسیله ایمپالس به پروپ دستگاه، در فاصله یک میلی متری پوست باعث ترکیب اکسیژن و نیتروژن و تشکیل قوس پلاسمایی می گردد. انرژی و گرمای حاصل از پلاسمای فراوری شده، باعث تبخیر لایه های بیرونی پوست، و برداشت خال خواهد شد. علاوه بر این، پلاسما باعث تحریک کلاژن سازی، بهبود سطح پوست و تحریک تجدید ساخت سلول ها در محل موردنظر، می گردد. چند روز پس از برداشت خال، با مراقبت های اجرا شده، پوست، بازسازی می گردد. عمل خال برداری با استفاده از دستگاه پلاسما، بدون هیچ گونه بیهوشی، برش و خون ریزی انجام می گردد که از مزیت های این عمل است. تعداد جلساتی که برای برداشتن خال صورت با پلاسما مورد احتیاج است، معمولاً به عواملی از قبیل نوع خال، شرایط پوست، محل قرارگیری خال، و تعداد خال ها بستگی دارد.

برداشتن خال صورت با لیزر

برداشتن خال صورت با لیزر یکی از متداول ترین روش ها برای خال برداری صورت است که معمولاً به وسیله دستگاه لیزر CO2 و برای برداشتن خال از منطقه ها حساسی مانند پلک ها، صورت و بینی انجام می گردد. این روش معمولاً طی مدت 20 تا 30 دقیقه انجام می پذیرد و زخم حاصل از برداشته شدن خال در بین 2 الی چند هفته به طور کامل ترمیم می گردد.

برداشتن خال صورت با جراحی

جراحی یکی از دیگر روش ها برای برداشتن خال صورت و بدن است. برای برداشتن خال سطحی صورت و بدن پزشک خال را با چاقوی جراحی می تراشد؛ اما در مواقعی که خال ها عمیق یا سرطانی هستند جراحی به صورت پیشرفته تری انجام می گردد و ناحیه ی خال به صورت کامل تخلیه می گردد. در مواردی که خال مشکوک به سرطان است بافت خال صورت برای آنالیز سرطان به آزمایشگاه فرستاده می گردد.

برداشتن خال صورت و بدن در خانه

برای برداشتن خال صورت و بدن در خانه هم روش هایی وجود دارد با این وجود در این که آیا این روش ها مؤثر و بی خطر باشند اطمینانی وجود ندارد و اگر می خواهید این روش ها را در خانه به کار ببرید باید با پزشک مشورت کنید. برای برداشتن خال صورت با طب سنتی این روش های خانگی وجود دارد.

 • سوزاندن خال با سرکه سیب
 • مالیدن سیر به محل خال برای تخلیه و سوزاندن آن
 • استفاده از ید روی خال برای ازبین بردن سلول های داخل بافت خال
 • استفاده از پوست موز برای برداشتن خال
 • گذاشتن حنا در محل خال
 • استفاده از محلول جوش شیرین و روغن کرچک

علاوه بر روش های فوق در داروخانه ها هم می توانید پمادهای رفع خال را پیدا کنید. برای ازبین بردن خال در خانه با استفاده از پماد باید روی خال را خراش دهید سپس کرم را به خال بمالید تا پس از یک روز محل خال پوسته پوسته گردد، دلمه بزند و بیفتد. با این وجود متخصصین پوست بر این باورند که برداشتن خال در خانه کاری خطرناک و اشتباه است؛ از یک سو این روش ها ممکن است باعث ایجاد التهاب در محل خال شوند و تأثیری در رفع آن نداشته باشند و از یک سو ممکن است خال شما سرطانی باشد تحریک آن سبب بروز مسائل زیادی گردد. برای برداشتن خال و بعلاوه ارزیابی خال از نظر سرطانی بودن آن باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد.

برداشتن خال سطحی از صورت و بدن با دستگاه پلاسما در خانه

بعضی از قلم های پلاسما می توانند در خانه برای سوزاندن و رفع کردن خال های سطحی مورد استفاده قرار بگیرند. بااین حال بهتر است قبل از این که بخواهید از این نوع دستگاه های برای برداشتن خال هایتان اقدام کنید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

نحوه برداشتن خال صورت با قلم پلاسما که با نام بیوتی پن شناخته می گردد به این صورت است که دستگاه را روی حالت removal mole تنظیم می کنید و دستگاه با تشکیل قوس پلاسمایی و تبدیل انرژی الکتریکی به الکترواستاتیکی خال را می سوزاند. استفاده از پماد بعد از برداشتن خال صورت با هر روشی لازم است و شما باید بلافاصله بعد از برداشتن خال از پمادهای ترمیم کننده بهره ببرید و استفاده از این پمادها را یک الی 2 ماه ادامه دهید تا محل خال به خوبی ترمیم گردد.

و در سرانجام

در این مقاله تمامی روش های کلینیک و خانگی برای برداشتن خال صورت و بدن را برایتان توضیح دادیم؛ به خاطر داشته باشید که پیش از برداشتن خال صورت و بدن در خانه حتما باید با پزشک مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که تغییر در شرایط خال ها می تواند نشانه بروز سرطان پوست باشد و چنانچه تغییرات و علایمی را که در متن ذکر کردیم مشاهده کردید باید برای آزمایش و چکاپ به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. آنالیز و برداشتن یک خال بالقوه سرطانی می تواند از توسعه سرطان جلوگیری کند.

اگر روی صورت و بدنتان خالی دارید که دچار تغییرات نشده و شما را آزار نمی دهد برترین راه این است که خال را به حال خودش باقی بگذارید اما اگر وجود این خال ها اذیت تان می نماید مراجعه به پزشک برای برداشتن خال با یکی از روش های کلینیکال برترین راهی است که در اختیار دارید. اگر در صورتتان خال سطحی دارید و نمی خواهید آن را بردارید می توانید با روش های آرایشی مانند استفاده از کانسیلر و کرم پودر روی محل خال آن را بپوشانید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت فدایی داری مگ را بخوانید.

منابع: healthline

منبع: دیجیکالا مگ

به "برای برداشتن خال صورت و بدن چه روش هایی وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای برداشتن خال صورت و بدن چه روش هایی وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید