جایگزین انرژی هسته ای در کره ماه پیدا شد

به گزارش فدایی داری، ایسنا نوشت: دانشمندان می گویند انرژی خورشیدی می تواند جایگزین خوبی با انرژی شکافت هسته ای برای فراوری اکسیژن در ماه باشد، چرا که برای فراوری میزان یکسانی از انرژی به شش برابر جرم کمتری احتیاج دارد.

جایگزین انرژی هسته ای در کره ماه پیدا شد

یک مانع بزرگ برای ایجاد یک مستعمره در ماه، استخراج و معدن کاوی فلزات و اکسیژن است که در ذخایر سنگی که سطح ماه را پوشانده اند، موجود است.

در بیانیه مطبوعاتی چندی پیش ناسا آمده بود: سیستم های شکافت هسته ای نسبتاً کوچک و سبک وزن در مقایسه با سایر سیستم های فراوری قدرت، قابل اعتماد هستند و می توانند بدون توجه به مکان، در دسترس بودن نور خورشید و سایر شرایط محیطی، برق را به طور مداوم فراوری نمایند و نمایش چنین سیستم هایی در ماه راه را برای ماموریت های طولانی مدت در ماه و مریخ هموار می نماید.

شکافت هسته ای یا فیژن(Nuclear fission) فرآیندی است که در آن یک اتم سنگین مانند اورانیوم به دو اتم سبک تر تبدیل می گردد. وقتی هسته ای با عدد اتمی زیاد شکافته گردد، بر پایه فرمول اینشتین، میزانی از جرم آن به انرژی تبدیل می گردد. از این انرژی در فراوری برق در نیروگاه هسته ای استفاده می گردد.

با این حال، یک پروفسور آمریکایی ادعا می نماید که گزینه بهتری در آستین دارد. او طرحی نظری برای تجهیز ماه به پنل های خورشیدی ایجاد نموده است که می تواند به طور ایمن و کارآمد احتیاجهای ساکنان آینده ماه را رفع کند.

بر اساس محاسباتی که به وسیله پروفسور جفری گوردون صورت گرفته است، این طرح برای فراوری میزان یکسانی از انرژی نسبت به برترین گزینه شکافت هسته ای به شش برابر جرم کمتری احتیاج دارد.

پنل های خورشیدی؛ گزینه ای قابل اعتماد و ایمن تر

پروفسور گوردون استدلال می نماید که با وجود تعداد کافی از پنل های همواره در معرض نور خورشید، طرح او 100 درصد به طور قابل اطمینان امکانات فراوری اکسیژن را برق رسانی می نمایند.

وی می گوید: ناسا یک سیستم قابل اعتماد، با عمر طولانی و حداقل جرم می خواهد و قابلیت اطمینان حتی بر هزینه ارجحیت دارد.

پس از انتشار ایده خود در مجله علمی انرژی های تجدیدپذیر(Renewable Energy) در اوایل امسال، از گوردون خواسته شد تا در مرکز تحقیقاتی جان اچ گلن ناسا در کلیولند اوهایو سخنرانی کند.

پروفسور گوردون در آن جلسه شرح داد: من مفهومی را توسعه داده ام و همه برآوردهای کمی را انجام داده ام.

میزان محدودی انرژی در مراحل اولیه استقرار انسان در ماه مورد احتیاج خواهد بود و ناسا قبلاً شش شرکت را برای ارائه طرح هایی انتخاب نموده است که سه تای آنها از انرژی خورشیدی و بقیه از شکافت هسته ای استفاده می نمایند.

پیشنهاد گوردون

پیشنهاد گوردون مستلزم نصب حلقه ای از صفحات خورشیدی در نزدیکی یکی از قطب های ماه، به عنوان مثال قطب شمال ماه است.

به منظور لزوم اطمینان از این که نور کوتاه مدت روز همچنان احتیاجهای برق را برآورده می نماید، آنها نباید بالاتر (یا در خصوص قطب جنوب، پایین تر) از عرض جغرافیایی 88 قرار گیرند.

تاسیساتی که اکسیژن فراوری می نمایند، حدود 10 کیلومتر به قطب نزدیکتر خواهند بود. این امر خطوط انتقال را تا حد معقولی کوتاه نگه می دارد و در عین حال فاصله کافی را حفظ می نماید تا از پوشیده شدن پنل های فتوولتائیک به وسیله غبار ماه فراوری شده در حین استخراج جلوگیری گردد.

گوردون استدلال می نماید که چون سطح ماه به طور طبیعی به عنوان عایق الکتریکی عمل می نماید، خطوط انتقال احتیاجی به عایق بندی ندارند.

وی اعلام نمود که آزمایش های آنالیز انعطاف پذیری پنل های فتوولتائیک در حضور تشعشعات کیهانی امیدوارنماینده به نظر می رسند. به گفته وی، پنل های فتوولتائیک باید بتواند به مقدار کافی در برابر تشعشعات کیهانی مقاومت نمایند تا آنچه مورد احتیاج است را برآورده نمایند.

معضل زباله های هسته ای

با این حال، اولویت اصلی ناسا محافظت کافی از افرادی است که در تاسیسات فراوری اکسیژن و سایر مشاغل در ماه کار می نمایند. این بزرگترین نگرانی است که بنا بر گفته گوردون، هنوز پاسخی برای آن وجود ندارد.

پروفسور گوردون می گوید در خصوص خطرات احتمالی ساخت رآکتورهای هسته ای در ماه هیچ نظری ندارد و خاطرنشان می نماید که سوخت هسته ای به راحتی می تواند 100 هزار سال دوام بیاورد، در حالی که توربین ها و ژنراتورها در عرض چند دهه تخریب می شوند.

وی اذعان کرد که آلودگی رادیواکتیو وجود خواهد داشت و اضافه نمود که نحوه رسیدگی به زباله های هسته ای مورد سوال است.

پروفسور گوردون می گوید: در حال حاضر، تصور من این است که ناسا در حال برنامه ریزی استقرار رآکتورهای هسته ای در ماه برای درازمدت است و کسانی که هوادار استفاده از انرژی خورشیدی هستند، سعی می نمایند ناسا را به استفاده از این روش متقاعد نمایند یا حداقل کاری نمایند تا این دو فناوری را در کنار هم داشته باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "جایگزین انرژی هسته ای در کره ماه پیدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگزین انرژی هسته ای در کره ماه پیدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید