خطر نابودی تالاب های بابل؛ طبیعت بکر و ناشناخته

به گزارش فدایی داری، در حالی که تالاب های شهر بابل در معرض نابودی قرار دارند، می توان با مدیریت صحیح و سرمایه گذاری، آن ها را به مقاصد گردشگری تبدیل کرد.

خطر نابودی تالاب های بابل؛ طبیعت بکر و ناشناخته

شهر بابل در استان مازندران، به شهر تالاب های ایران مشهور است و علاوه بر یک تالاب مرکزی، تالاب های دیگری نیز در حریم این شهر قرار گرفته است. اما قرار گرفتن این تالاب ها در محدوده شهر، حریم آن ها را به خطر انداخته و ممکن است در نهایت، به مرگ آن ها منجر شود. عزیز عابسی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در این باره گفته است:

بابل، شهر تالاب های ایران است و اکنون، در حریم قانونی شهر، دو عدد تالاب بزرگ داریم که باید به آن توجه شود. برخی از این تالاب ها به علت نگاه نادرست در گذشته، خشک شده و تغییر کاربری داده شده است؛ به طور مثال در 3 نقطه شهری بابل، تالاب ها به پارک، منطقه مسکونی و حتی زمین فوتبال تبدیل شد.

او در ادامه افزود:

هرچند شهرداری بابل با ایجاد فضای گردشگری در محیط تالاب نیلوفر آبی توانست فرایند تخریب آن را تا حدودی کاهش دهد، اما در دوره یکی از شهرداران ادوار گذشته، پروانه بهره برداری به زمین های اطراف تالاب ها داده شد. این در حالی است که ساخت و ساز در اطراف تالاب ها، نقض حریم تالاب ها و رودخانه است.

عابسی معتقد است این تالاب ها برای ایجاد پارک های اکولوژی بسیار مناسب هستند. با توجه به موقعیت خاص تالاب های بابل در نقاط داخل شهری، می توان با الگوبرداری از شهرهای اروپا، فضاهایی برای قدم زدن و تمدد آرامش در اطراف تالاب ها فراهم کرد.

محمدحسن ذال، استاد گردشگری دانشگاه مازندران نیز درباره تالاب های بابل گفت:

تالاب نیلوفر آبی به عنوان یک پدیده منحصر بفرد با زیست محیط و گونه های خاص، می تواند فضایی برای جذب گردشگر باشد.

ذال همچنین اعتقاد دارد که علت جذب گردشگر به این منطقه ها، بکر بودن آن است و اگر با رفتارهای نابخردانه، بکر بودن آن را از بین ببریم، از حالت مقصد گردشگری خارج خواهد شد. به همین علت، اگر جمعیت کثیری به این منطقه ها وارد شوند، تالاب ها دچار تخریب هایی خواهد شد.

او در سرانجام اشاره کرد:

برای سرمایه گذاری در این منطقه ها، باید قوانینی وجود داشته باشد که مو به مو اجرا شود، زیرا این تالاب ها میراث طبیعی و غیر قابل تجدید هستند. برداشت از یک مقصد به عنوان محصول گردشگری باید قوانین سختگیرانه و منطقی داشته باشد.

منبع عکس: غلامرضا رضایی آغوزگله (ایرنا)

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "خطر نابودی تالاب های بابل؛ طبیعت بکر و ناشناخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر نابودی تالاب های بابل؛ طبیعت بکر و ناشناخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید