زنان چاق افسرده تر اند&hellip

به گزارش فدایی داری، بر اساس مطالعه روان پزشکی که روی 203 زنان چاق بین سنین 40 تا 65 سال به مدت یکسال انجام شد زنانی که وزن مناسبی دارند یا وزنشان کاهش یافته است کمتر از زنان چاق افسرده هستند.

زنان چاق افسرده تر اند&hellip

محققان میگویند تحرک بدنی بیمارانی که افسردگیشان درمان شده یا سطح افسردگی در آنها پایین آمده است افزایش میابد بنا بر تحقیقات انجام شده توسط مرکز مطالعات و تحقیقات سلامتی در کشور آمریکا، اضافه وزن و ناهنجاری های روحی رابطه مستقیمی با هم دارند. مطالعات نشان می دهد که این ارتباط در میان سفید پوستان، افراد تحصیل نموده و مرفه جامعه شدیدتر است.

نتایج بدست آمده از آنالیز های فوق نشان داد که در افراد مبتلا به چاقی، امکان بروز نگرانی های بی مورد، ناهنجاری های اخلاقی و افسردگی، 25 درصد بیشتر از افرادی با وزن عادی است. نکته قابل توجه اینکه در افراد تحصیل نموده که از چاقی مفرط رنج می برند این احتمال تا 44 درصد افزایش می یابد.

در این میان محققین همچنین پی بردند که اضافه وزن خطر اعتیاد به مواد مختلف را در افراد 25 درصد بالا می برد، اغلب افراد مبتلا به چاقی مفرط در زندگی تمایل به داشتن عادت های مختلف و شدید دارند.

در این تحقیقات هنوز به طور قطع ثابت نشده که آیا ابتلا به چاقی مفرط منجر به بیماری افسردگی نیز خواهد شد یا خیر؟

به عقیده دانشمندان درک و اثبات رابطه بین چاقی و افسردگی، موضوع بسیار مهمی در مبحث سلامت عمومی است، زیرا چاقی و افسردگی دو بیماری رایج قرن به شمار می فرایند که ابتلا به هر یک صدمات بسیاری بر سیستم سلامت عمومی بدن خواهد داشت.

شواهد نشان داده که به طور میانگین هر شهفرایند آمریکایی 30 درصد خطر ابتلا به چاقی مفرط را دارا است. در بیش از 40 درصد از مواردی که شخص دچار افسردگی شده، در نهایت این افسردگی به چاقی مفرط ختم شده است.

مطالعات فوق - که به همت محققین بخش پزشکی دانشگاه هاروارد انجام شد - گسترده ترین تحقیقاتی است که تا به امروز در رابطه با دو مشکل عمده ملت آمریکا یعنی چاقی مفرط و افسردگی انجام شده است، در این راستا 9,125 نفر زن و مرد بزرگسال مورد آنالیز قرار گرفتند.

همچنین گفتنی است که در آمارگیری مربوطه، افرادی چاق مفرط قلمداد شده اند که شاخص وزنی بدن آنها - یعنی BMI - از عدد 30 بالاتر بوده است.

هر چند نتایج مطالعاتی که پیشتر در این زمینه انجام شده بود، نشان می داد که رابطه احتمالی بین چاقی و افسردگی فقط در زنان وجود دارد، تحقیقات اخیر ثابت کرد که میزان این ارتباط - در صورت وجود - در هر دو جنس یکسان خواهد بود.

تیم تحقیقاتی که مسئولیت انجام مطالعات فوق را برعهده داشته، در حال حاضر در ادامه کار خود مشغول آنالیز و آمارگیری به منظور یافتن پاسخ برای سئوالاتی چون:

▪ آیا ابتلا به افسردگی تمایل به انجام فعالیت بدنی را در افراد کاهش می دهد؟

▪ آیا برنامه غذایی افراد سالم با افراد مبتلا به افسردگی تفاوت خاصی دارد؟

▪ آیا رعایت رژیم های غذایی برای افراد مبتلا به افسردگی غیر ممکن و یا مشکل آفرین است ؟

و … می باشند.

بدون شک مطالعه نتایج جدید، قدم مثبت دیگری در جهت دستیابی به اطمینان در این زمینه خواهد بود.

منبع: ویستا

منبع: هفت گنج

به "زنان چاق افسرده تر اند&hellip" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان چاق افسرده تر اند&hellip"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید