زندگی بخشیدن به ببر منقرض شده تاسمانی، عکس

به گزارش فدایی داری، دیجیاتو نوشت: آخرین ببر تاسمانی شناخته شده سال 1936 در باغ وحش بوماریس استان تاسمانی استرالیا درگذشت. اکنون تیمی از محققان پیروز شدند تا آران ای (RNA) این موجود را بازیابی نمایند و برای اولین بار این کار را با یک گونه منقرض شده انجام دهند.

زندگی بخشیدن به ببر منقرض شده تاسمانی، عکس

محققان پیروز شدند تا RNA (اسید ریبونوکلئیک) یک گونه از ببر تاسمانی با قدمت 130 ساله را در موزه تاریخ طبیعی استکهلم استخراج، توالی یابی و تجزیه و تحلیل نمایند. امیلیو مارمول-سانچز، دیرینه شناس دانشگاه استکهلم و محقق اصلی این پژوهش می گوید: مطالعه ما از این جهت منحصربه فرد است که برای اولین بار توانسته ایم RNA یک گونه منقرض شده، یعنی ببر تاسمانی را توالی یابی کنیم. این اولین باری است که می توانیم نگاهی به بیولوژی و متابولیسم سلول های ببر تاسمانی داشته باشیم.

بازیابی RNA گرگ تاسمانی

RNA نیز مانند DNA یک ساختار مولکولی شکل گرفته از نوکلئوتیدها است. RNA تک رشته ای است و در سنتز پروتئین استفاده می گردد و در بعضی ویروس ها حامل مواد ژنتیکی است. در این مطالعه، دانشمندان RNA را از پوست خشک شده این موجود و بافت های عضلانی اسکلتی آن که پروتئین ها را کدگذاری می نماید شناسایی نموده اند.

لاو دالن، استاد ژنومیک تکاملی دانشگاه استکهلم می گوید: در آینده، ممکن است بتوانیم نه تنها RNA حیوانات منقرض شده، بلکه ژنوم ها ویروس RNA مانند SARS-CoV2 و پیش سازهای تکاملی آن را از پوست خفاش ها و دیگر ارگانیسم های میزبان که در موزه ها نگهداری می شوند را بازیابی کنیم.

ببر تاسمانی که به آن گرگ کیسه دار نیز گفته می گردد، یک موجود کیسه دار گوشتخوار است که در استرالیا زندگی می نموده است. به گفه دانشمندان، عوامل زیادی از جمله شکار بی رویه در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 و بعلاوه بیماری در انقراض آن ها نقش داشته است. کوشش های جدیدی که در زمینه بازیابی یک گونه منقرض شده اجرا شده روی ببر تاسمانی متمرکز شده اند، زیرا زیستگاه طبیعی آن ها در تاسمانی هنوز عمدتاً حفظ شده است و بازتولید آن ها می تواند باعث ایجاد تعادل در زیست بوم از دست رفته گردد.

با وجود گونه های منقرض شده دیگری که در موزه ها وجود دارد، دانشمندان ممکن است در آینده به بازیابی RNA گونه های دیگری بپردازند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "زندگی بخشیدن به ببر منقرض شده تاسمانی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی بخشیدن به ببر منقرض شده تاسمانی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید