سرگذشت 7 مومیایی مشهور دنیا ، دوشیزه یخ زده سیبری را ببینید ، هشدار؛ این مطلب حاوی تصاویر ناخوشایند است

به گزارش فدایی داری، مصریان باستان برای مراسم تدفین پر زرق و برق و عقایدی درباره زندگی پس از مرگ معروفیت دارند اما فرایند حفظ عامدانه اجساد، احتمالا به 3500 سال پیش از مومیایی های مصریان باستان باز می شود. در این مطلب با هفت مومیایی و رازهایی که امروزه از آن ها آگاه هستیم آشنا می شوید.

سرگذشت 7 مومیایی مشهور دنیا ، دوشیزه یخ زده سیبری را ببینید ، هشدار؛ این مطلب حاوی تصاویر ناخوشایند است

به گزارش فدایی داری، باستان شناسان در طول تاریخ با کاوش در نقاط مختلف دنیا، مومیایی هایی کشف نموده اند که با اشیاء مختلف و لوازم شخصی دفن شده اند. این مومیایی ها در بعضی از موارد اطلاعات زیادی درباره باورها و روش های زندگی مردم گذشته ارائه می نمایند. مومیایی ها و اشیایی که در کنار آن ها کشف می شوند از چیزهایی که برای مردم اهمیت داشتند و باورهای آن ها درباره زندگی پس از مرگ سخن می گویند. دانشمندان امروزی نیز با کالبدشناسی می توانند از رژیم غذایی این افراد، بیماری هایی که به آن ها دچار شده بودند و علت مرگشان آگاه شوند.

  • ببینید | با 8 میلیون تومان مومیایی شوید

به گزارش لایوساینس، انسان ها از دیرباز به ادامه زندگی پس از مرگ فکر نموده اند؛ مصریان باستان برای مراسم تدفین پر زرق و برق و عقایدی درباره زندگی پس از مرگ معروفیت دارند اما فرایند حفظ عامدانه اجساد، احتمالا به 3500 سال پیش از مومیایی های مصریان باستان باز می گردد. در ادامه با هفت مومیایی و رازهایی که امروزه از آن ها آگاه هستیم آشنا می شوید:

اوتسی، مرد یخی

زمانی که مومیایی اوتسی، مرد یخی در سال 1991 در آلپ کشف شد، مقام های اتریش در ابتدا فکر می کردند این جسد به یکی از کوهنوردان امروزی تعلق دارد؛ چراکه جسد خیلی سالم به جای مانده بود. پس از این که جسد از درون یخ بیرون آورده شد، دانشمندان دریافتند این جسد به مردی از عصر مس تعلق دارد.

اوتسی در کوهستان و در سه هزار و 210 متر بالاتر از سطح دریا کشف شد. کارشناسان معتقدند او در پنج هزار و 300 سال پیش زندگی می نموده است. او مرگ خشونت باری داشته است؛ پس از این که هدف اصابت تیر نهاده شد، بر اثر جراحات ناشی از ضربه سر جانش را از دست داده است.

مومیایی این مرد اطلاعات بسیار زیادی درباره زندگی در عصر مس اروپا ارایه کرد. دانشمندان براساس ژن های او دریافتند اوتسی یکی از بومیان اروپای مرکزی بوده است. بعلاوه آنالیز محتوای شکم این مومیایی نشان داد او از گوشت بز کوهی استفاده نموده است. او در زمان مرگ حدودا 40 ساله بوده و به آرتروز مبتلا بوده است، اما برای التیام درد از گیاهان دارویی استفاده می نموده.

مرد تولوندی

مرد تولوندی جسدی آغشته به باتلاق است که در سال 1940 در دانمارک کشف شد. این مومیایی بسیار سالم به مردی تعلق دارد که در طول عصر آهن، یعنی بین 405 تا 380 پیش از میلاد زندگی نموده است. او در آخرین روز زندگی اش حریره جو و ماهی خورده بود و سپس به دار آویخته شده بود.

محققان معتقدند این امکان وجود دارد که مرگ این مرد بخشی از یک مراسم قربانی کردن باشد؛ چرا که جسد مرد تولوندی به حالت جنینی قرار داده شده بود و دهان و چشمان او هم با دقت بسته شده بودند. (جسد اغلب افراد در این دوره از تاریخ سوزانده می شدند، بنابراین دفن شدن این جسد در زمین های باتلاقی به فرضیه قربانی کردن انسان دامن می زند.)

این مومیایی اکنون در موزه سیلکبورگ نگهداری می گردد و براساس اطلاعات این موزه، مرد تولوندی در زمان مرگ بین 30 تا 40 سال داشته و قد او حداقل 163 سانتی متر بوده است. او کلاهی از پشم گوسفند و کمربندی چرمی به همراه داشته و طنابی که با آن به دار آویخته شده است نیز در زمان کشف هنوز دور گردن او بوده است.

فرعون توت عنخ آمون

احتمالا مومیایی توت عنخ آمون، فرعون جوان مصر، مشهورترین مومیایی دنیا باشد. این فرعون در حدود 3000 سال پیش و در 19 سالگی درگذشت. گشایش مقبره او در سال 1922 یک موفقیت دنیای به شمار می آید؛ چراکه مقبره توت عنخ آمون به رغم سایر مقبره های سلطنتی هدف حمله غارتگران قرار نگرفته بود. مقبره این فرعون جوان درحالی کشف شد که مومیایی او در سه تابوت قرار داشت که یکی از آن ها از طلای خالص ساخته شده بود.

اشیاء نفیسی که در مقبره توت قرار داده شده بودند، اطلاعاتی از تاریخچه مصر باستان را در اختیار محققان قرار دادند و جزئیات بیشتری درباره سبک زندگی و تغییرات فرهنگی را که در حوالی 1324 پیش از میلاد به وجود آمد، آشکار کردند. محققان با آنالیز دی ان ای توت توانستند دو مومیایی را به عنوان والدین این فرعون شناسایی نمایند. آنالیز دی ان ای توت بعلاوه نشان داد، این فرعون به مالاریا و نوعی ناهنجاری نادر در استخوان پا مبتلا بوده است و در نهایت مالاریا یا نوعی عفونت دیگر جان توت عنخ آمون را گرفته است.

شین زویی

جسد مومیایی ها اغلب سفت و خشک شده است، اما مومیایی شین زویی که با نام بانو دای هم شناخته می گردد این طور نیست. مومیایی این زن ثروتمند که در طول سلسله هان در چین زندگی می کرد در سال 1971 درون مقبره ای مجلل و مُهر و موم شده کشف شد. این جسد به نحوی در مقبره قرار داده شده بود که فضای پیرامون آن عاری از اکسیژن باشد و درون تابوت شین زویی نیز نوعی ماده ریخته شده بود که از جسد حفاظت می کرد. مومیایی شین زویی درحالی کشف شد که اعضای بدن او همچنان منعطف بودند، پوستش نرم بود و حجم قابل توجهی مو بر سرش به جای مانده بود.

این مومیایی به سال 168 پیش از میلاد تعلق دارد و اکنون در موزه هونان در چین در کنار صدها شئ دیگر که به همراه جسد او دفن شده بودند، نگهداری می گردد. از جمله این اشیاء به سرویس غذاخوری مجلل، سازهای موسیقی و ابریشم های نقاشی شده می توان اشاره نمود. محققان با توجه به اطلاعاتی که در مقبره وجود دارد دریافتند، شین زویی همسر لی کانگ بوده است. همسرش نیز در همان نزدیکی دفن شده است. بعلاوه جسد یک مرد حدودا 30 ساله که گمان می رود فرزند و یا برادر لی کانگ باشد نیز در یک مقبره دیگر دفن شد.

محققان توانستند کالبد شکافی کامل روی جسد شین زویی انجام دهند و در نهایت دریافتند او در حوالی 50 سالگی و بر اثر حمله قلبی درگذشته است.

مومیایی های چینچورو

مومیایی های چینچورو در مکانی کشف شدند که امروزه به عنوان بخشی از کشور شیلی شناخته می گردد. این مومیایی ها در زمره قدیمی ترین اجسادی هستند که به وسیله انسان مومیایی شده اند و به هفت هزار سال پیش، یعنی دو هزار سال قبل از قدیمی ترین مومیایی مصری تعلق دارند.

براساس گزارش مجله باستان شناسی، این مومیایی ها همانند مومیایی های سلطنتی مصریان باستان با دقت مومیایی شده اند. اعضای داخلی بدن آن ها از بدن خارج شده اند. سپس از ساقه گیاهان و گِل برای جایگزین کردن امعاء و احشاء استفاده شده و پوست به رنگ سیاه و یا قرمز، رنگ آمیزی شده است. در نهایت نیز کلاه گیس و نقاب های رُسی روی مومیایی قرار داده شده است.

مردم چینچورو که این اجساد را مومیایی نموده اند، هیچ اسناد مکتوبی از خود به جای نگذاشته اند، در نتیجه این اجساد اطلاعات بسیار ارزشمندی درباره باورها و فرهنگ این مردم ارائه می دهند. به گفته مجله باستان شناسی، مردم چینچورو همه افراد را فارغ از موقعیت اجتماعی، یعنی حتی نوزادان را نیز مومیایی می کردند.

رامسس دوم

رامسس دوم که با نام رامسس کبیر هم شناخته می گردد، به مدت 68 سال بر مصر حکومت کرد. معبد رامسیوم یکی از بناهای مجللی است که رامسس دوم در دوران حیاتش ساخت. بسیاری از آثار مربوط به دوران حکومت رامسس دوم همچنان پابرجا هستند و از جمله آن ها به یک مجسمه 83 تنی گرانیتی این فرعون می توان اشاره نمود.

مومیایی رامسس دوم همچنان تا امروز به جای مانده است. با شروع تزلزل پادشاهی نوین مصر باستان در قرن یازدهم پیش از میلاد، کاهنان مومیایی های سلطنتی را جابه جا کردند تا از آن ها در مقابل غارتگران حفاظت نمایند. در نهایت مومیایی رامسس دوم از یک تابوت ساده در انبار مخفی مومیایی های سلطنتی سر درآورد. مومیایی او در سال 1881 کشف شد.

بر اساس تحقیقات اجرا شده، رامسس دوم حدود یک متر و 80 سانت قد داشته و در زمان مرگ 90 ساله بوده است. مومیایی رامسس دوم اکنون در موزه ملی تمدن مصر نگهداری می گردد.

دوشیزه یخ زده سیبری

دوشیزه یخ زده سیبری در عصر خود زن مهمی محسوب می شد. او یکی از اعضای فرهنگ پازیریک بود و در قرن پنجم پیش از میلاد زندگی می کرد. مقبره او در سال 1993 و در جمهوری آلتای واقع در روسیه کشف شد. جسد او درحالی کشف شد که در یک تابوت چوبی قرار داشت و در نزدیکی او شش اسب دفن شده بودند.

دوشیزه یخ زده سیبری احتمالا در زمان مرگ 25 ساله بوده است. پیش از دفن جسد، چشم ها و مغز او را خارج نموده بودند و در کاسه چشم هایش خز حیوان قرار داده بودند. روی سر او سربند قرار داده شده بود. او موهای رنگ شده قرمز، خرمایی و زرد داشت و پیراهنی از جنس پشم شتر بر تن داشت.

این مومیایی در مجموع رازهای شگفت آوری را درباره مردم پازیریک آشکار کرد که در فاصله بین قرن ششم تا سوم پیش از میلاد زندگی می کردند، برای مثال یکی از لباس های این مومیایی از ابریشمی درست شده بود که از هند وارد شده بود. این مسأله نشان می دهد، در حدود 2400 سال پیش مردم این منطقه به مسیرهای تجاری طولانی دسترسی داشتند.

منبع: همشهری آنلاین

به "سرگذشت 7 مومیایی مشهور دنیا ، دوشیزه یخ زده سیبری را ببینید ، هشدار؛ این مطلب حاوی تصاویر ناخوشایند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگذشت 7 مومیایی مشهور دنیا ، دوشیزه یخ زده سیبری را ببینید ، هشدار؛ این مطلب حاوی تصاویر ناخوشایند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید