سفر های نوروز 99 در پی شیوع کرونا در ایران لغو شد

به گزارش فدایی داری، تنها 10 روز مانده به آغاز سال جدید، سفر های نوروزی داخلی و خارجی در پی شیوع ویروس کرونا در ایران لغو شد.

سفر های نوروز 99 در پی شیوع کرونا در ایران لغو شد

به گزارش گروه فرهنگی فدایی داری، پس از شیوع جهش وار ویروس کرونا در ایران بسیاری از استانداران و فرمانداران شهر های توریستی کشور بیان کردند که مسافر نمی پذیرند. اولین استان نیز مازندران بود که بیان کرد در پی تعطیلات نیمه اسفند راه های ورودی به این استان برای افراد غیربومی بسته است. با این وجود بعضی از افراد به اجبار تن به سفر دادند و موجب شدند تا آمار ویروس در این استان بالا برود. این محدودیت ها همچنان در استان اعمال می گردد.

از طرفی در استان های دیگر نیز همین محدودیت ها وجود دارد و بسیاری از استانداران کشور از مردم خواسته اند که سفر ننمایند. هشدار ها در این باره در سطح ریاست جمهوری نیز به مردم داده شد است و سعید نمکی وزیر بهداشت نیز بار ها در سخنرانی های خود بیان کرد که متأسفانه مردم با نشنیدن توصیه های ما، هم کار را بر خود و هم بر همکاران ما سخت می نمایند و این نخستین گلایه شدید بنده به کسانی است که سفر نموده اند.

وی همچنین از کسانی که علاقه زیادی به سفر در این ایام دارند وعده داده که بگذارید کرونا ریشه کن گردد دولت تعطیلات سفر و سهمیه بنزین می دهد.

هر روز بر اخبار تعداد مبتلایان به این ویروس بیشتر می گردد و هر بار یکی از شهر ها اعلام می نماید که پذیرای مسافران نیست مانند زین العابدین موسوی فرماندار آبادان که اعلام نموده است: میهمانان و توریستان تحت هیچ شرایطی اجازه ورود به آبادان را ندارند. در آبادان هیچ هتل و مسافرخانه ای حق اسکان ندارد و همه باید تعطیل شوند. آموزش و پرورش نیز نباید هیچ مدرسه ای را در اختیار میهمانان قرار دهد. فرمانداران در جزایر نیز اعلام نموده اند که توریست نمی پذیرند مانند همه پرواز های جزیره کیش که لغو شده و تنها برای جابه جایی کیشوندان برقرار است.

اکنون که بیش از 21 استان در کشور درگیر ویروس هستند، بسیاری از آن ها اعلام نموده اند که این محدودیت در پذیرش توریست تا عید نوروز برقرار خواهد بود آن طور که عباس رضایی، استاندار اصفهان گفته است: سال جاری امکان پذیرش و اسکان مسافر نوروزی در قالب کمپ، مدارس، استادیوم ها، مهمانسراها، مسافرخانه ها و امثال آن وجود ندارد، این اقدام برای حفظ سلامت هم استانی ها و آحاد مردم ایران و به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا صورت می گیرد.

ارسلان زارع، استاندار گیلان هم که گفته است: در تعطیلات نوروزی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، هیچ مسافری اعم از فرهنگی و غیر فرهنگی در مراکز اسکان فرهنگیان استان گیلان در مدارس پذیرش نخواهد شد.

از طرفی پرواز های خارجی نیز به کشور های مختلف لغو شده است و بسیاری از افراد درصدد لغو تور های توریستی خود در ایام نوروز هستند. این شرایط نشان می دهد که در ایام عید همچنان هشدار ها برای انجام ندادن سفر ادامه خواهد داشت و شهر های کشور میزبان توریستان نخواهند شد.

در این باره فریدون محمدی دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر به خبرنگار مهر می گوید: ما نمی توانیم رسماً اعلام کنیم که سفر های نوروزی تعطیل شده است. ولی همه استان ها اعلام نموده اند که مسافر نمی پذیرند به خصوص استان های مقصد سفر. ولی با این وجود مردم باز هم به سفر می فرایند. عده ای در ایام عید و یا زمان های دیگر برای دید و بازدید اقوامشان سفر می نمایند یعنی به این معنا نیست که آن ها حتماً از تأسیسات توریستی بهره می برند. بسیاری از افراد هنوز خطر ویروس و سفر کردن در این شرایط را درک ننموده اند.

وی همچنین درباره فعالیت ستاد خدمات سفر می گوید: ستاد ملی مبارزه با کرونا و ستاد سفر در اداره کل میراث فرهنگی استان ها تلفیق و با رویکرد پیشگیری از ویروس و نظارت با هدف مبارزه با کرونا و رعایت نکات بهداشتی تشکیل شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سفر های نوروز 99 در پی شیوع کرونا در ایران لغو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر های نوروز 99 در پی شیوع کرونا در ایران لغو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید