فهرست گیاهان مناسب روف گاردن

به گزارش فدایی داری، گیاهان مناسب روف گاردن گیاهانی هستند که در شرایط آب و هوایی سخت و آفتاب شدید تحمل بالایی دارند. انواع گل و گیاه مناسب روف گاردن باید تا حدودی نسبت به گرما و خشکی مقاوم باشند. احتیاج کم به آب، کود و هرس از جمله ویژگی های گیاهان مناسب روف گاردن هستند.

فهرست گیاهان مناسب روف گاردن

مقاومت در برابر سرما، گرما، نور خورشید و بادهای احتمالی از جمله ویژگی های گیاهان مناسب روف گاردن محسوب می شوند. در بعضی شرایط استفاده از درختچه ها و گلدان های زینتی گزینه مناسبی برای روف گاردن است.

ساده ترین روش برای باغبانی روی پشت بام استفاده از گلدان ها و بسترهای کشت گیاه است. شما می توانید هر سبک روف گاردن را با گیاهانی که در گلدان رشد می نمایند تزئین کنید. اما چه گیاهانی مناسب روف گاردن هستند؟ اگر نمی دانید این مقاله را تا خاتمه مطالعه کنید.

شما می توانید برای طراحی، ساخت، برطرف نواقص و بازسازی روف گاردن ساختمان خود با متخصصان ممتاز سرویس اجرای روف گاردن فدایی داری مشورت نمایید.

نکات کلیدی

  • گیاهانی برای روف گاردن مناسب هستند که مقاومت بالایی در برابر گرما و سرما داشته باشند.
  • برای روف گاردن گیاهان بومی را انتخاب کنید؛ چون رشد بیشتری دارند و نگهداری از آن ها آسان تر است.
  • با یک یا دو گلدان کوچک آغاز کنید. در مراحل بعد اگر خواستید می توانید روف گاردن نو خود را توسعه دهید.
  • انواع سبزیجات، گل ها، درختچه ها و میوه های مقاوم را می توانید به روف گاردن خود اضافه کنید.

نکات مهم در انتخاب گل و گیاه مناسب برای روف گاردن

بعد از تصمیم گیری درباره طراحی روف گاردن و اجرای آن روی پشت بام باید بدانید چه گیاهانی برای این محیط مناسب هستند. گیاهان مناسب روف گاردن یکی از مهم ترین بخش های باغ روی پشت بام خانه شما هستند و باید با دقت انتخاب شوند.

اگر روف گاردن شما در منطقه بادخیز واقع شده بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که در برابر باد پایدار و مقاوم هستند. جدای از انتخاب گل و گیاه مناسب برای روف گاردن باید به نوع گلدان ها هم توجه کنید. البته اگر می خواهید گل ها را در گلدان پرورش دهید.

گلدان های کم ارتفاع و پهن برترین گزینه برای محیط پشت بام هستند. گلدان های کاسه ای و مخروطی شکل که مرکز ثقل پایین تری دارند در بادهای شدید کمتر واژگون می شوند؛ بنابراین می توانند انتخاب مناسبی باشند.

گلدان های مستطیلی یا مربعی شکل نسبت به گلدان های گرد پایدارتر هستند. لبه های آنها مقاومت بیشتری در برابر باد و طوفان دارند. اگر قصد دارید در روف گاردن درختان بلند بکارید از گلدان هایی بهره ببرید که پایه های پهنی دارند.

گاهی وزن سنگین گلدان ها مشکل ساز است؛ چون گلدان ها بعد از آبیاری سنگین تر هم می شوند. در این شرایط ممکن است به سقف آسیب برساند و در شرایط وخیم تر باعث ریزش سقف گردد. وزن سنگین خاک رس، کوتا و سیمان را هم نباید دست کم بگیریم.

برای حل این مشکل می توانید از گلدان های سفالی و سرامیکی بهره ببرید. فقط یک ایراد وجود دارد و آن هم داغ شدن این گلدان ها در معرض آفتاب است. وقتی گلدان داغ می گردد خاک و ریشه ها گرم می شوند و به آبیاری بیشتری احتیاج دارند.

راه چاره این مسئله درست کردن سایبان برای گلدان ها است. آبیاری قطره ای هم کار شما را راحت تر می نماید. البته بسیاری از مردم گلدان های فایبرگلاس را برای روف گاردن خود ترجیح می دهند. این گلدان ها وزن کمی دارند و به سقف آسیب نمی رسانند.

گیاهان مناسب روف گاردن

بیشتر روف گاردن ها در طول روز بسیار گرم می شوند؛ بنابراین توصیه می گردد گیاهان مقاوم به خشکی را برای روف گاردن خانه خود انتخاب کنید. برای روف گاردن به گیاهانی احتیاج دارید که بتوانند گرما را تحمل نمایند.

هیچ فهرست کاملی از گیاهان مقاوم برای روف بام وجود ندارد. انتخاب گیاهان تا حد زیادی احتیاجمند آزمون و خطا است. با این حال می توانید تمام گیاهان به جز درختان بلند را در روف گاردن بکارید.

بسیاری از پشت بام ها به عنوان اقلیم های کوچک قابلیت پرورش بیشتر گیاهانی که در سطح زمین مقاوم نیستند را دارند. اگر در خانه جای کافی دارید می توانید گیاهان ضعیف را در زمستان به داخل خانه بیاورید. این کار مانع از سرمازدگی گیاهان کوچک و ظریف می گردد.

گیاهان مناسب روف گاردن گیاهانی با سیستم ریشه محدود هستند که به خاک زیادی احتیاج ندارند. درختان و درختچه ها به خاک بیشتر و گلدان های بزرگ تر احتیاج دارند. اما با تعداد کمی از آن ها می توانید فضای زیادی از روف گاردن را سرسبز کنید.

ثبت سفارش طراحی و اجرای روف گاردن و انواع بام سبز

فهرست گیاهان مناسب روف گاردن

بسته به ظاهر و عملکردی که در نظر دارید می توانید گیاهان زیر را برای روف گاردن خانه خود انتخاب کنید. البته باید شرایط نگهداری گیاهان مناسب روف گاردن را در نظر بگیرید. بعضی گیاهان به رسیدگی بیشتری احتیاج دارند.

1. انواع گل ها

پشت بام خانه خود را با گل های رز، اطلسی یا بنفشه به باغ گل رنگارنگ تبدیل کنید. در آب و هوای گرم می توانید انواع دیگری از از گل ها را به روف گاردن خود اضافه کنید. گل همواره بهار یکی از گل های زیبا و اغلب چند رنگ است که می توانید برای روف گاردن انتخاب کنید.

این گل شکوفه های نسبتا فشرده ای دارد و بسیاری از مردم از آن برای دور نگه داشتن آفات از باغ خود استفاده می نمایند. گل همواره بهار یک ساله است؛ اما بذرهایی که داخل خاک می ریزند هر سال دوباره رشد نمایند. بنابراین لازم نیست دوباره آنها را بکارید.

گل همواره بهار را باید در خاکی با زهکشی خوب و غنی بکارید. اگر می خواهید بذرها را به صورت ردیفی بکارید بین هر ردیف 5 سانتی متر فاصله بگذارید.

گل رز گیاهی کلاسیک است که بسیاری از مردم به علت تنوع رنگ و زیبایی آن را در باغچه حیاط خود می کارند. گل رز باید در آفتاب کامل و داخل خاک با زهکشی مناسب کاشته گردد.

2. انواع سبزیجات و میوه ها

گوجه فرنگی، تربچه، فلفل، خیار، کدو سبز و توت فرنگی چند مورد از سبزیجات و میوه های قابل کاشت در روف گاردن هستند.

اگر از هواداران گوجه فرنگی هستید، گوجه گیلاسی انتخاب مناسبی برای پشت بام شماست. این گوجه فرنگی های ریز را می توانید به طور کامل خورد یا در غذاهایی مانند ساندویچ و سوپ بهره ببرید. درست مانند گوجه فرنگی های معمولی و بزرگتر.

گوچه فرنگی گیاهی آفتاب دوست است. بنابراین باید آن را در محلی قرار دهید که نور زیادی دریافت نمایند.

اگر تجربه کافی برای کاشت سبزیجات ندارید خیار می تواند انتخابی آسان برای شما باشد. تا زمانی که بوته خیار آفتاب و آب کافی دریافت کند رشد خوبی دارد. اگر روف گاردن شما فضای کافی دارد خیارها را روی پایه ببندید عمودی رشد نمایند. تا گیاهان دیگر فضای بیشتری برای رشد داشته باشند.

توت فرنگی یکی از انواع گیاهان مناسب روف گاردن است که برای رشد به خاک غنی و ارگانیک احتیاج دارد. این گیاه دارای برگ های بیضی شکل و دندانه دار است و شکوفه های سفید ظریفی دارد. پرورش توت فرنگی ظاهری زیبا به باغ پشت بام خانه شما می دهد.

توت فرنگی گیاهی نسبتا مقاوم است و سال به سال بدون کاشت مجدد رشد می نماید. خود توت فرنگی ها خوراک لذیذی برای پرندگانی هستند که آنها را پیدا می نمایند. بنابراین بهتر است به فکر محافظ برای باغ خود باشید.

اگر عاشق سبزی های معطر هستید ریحان برای باغ پشت بام شما لازم است. این سبزی به آفتاب کامل و گرما احتیاج دارد. وقتی بذرها جوانه زدند و رشد کردند به خشکی مقاوم می شوند.

فلفل دلمه ای گزینه ای عالی برای روف اردن است؛ چون برای رشد به آفتاب احتیاج دارد. خاک شنی با زهکشی خوب برای این گیاه برترین است و مانع از پوسیدگی ریشه می گردد. این گیاه را در اوایل فصل بکارید، زیرا کمی طول می کشد تا فلفل های بزرگ رشد پیدا نمایند.

3. انواع حبوبات

حبوبات منبع فوق العاده ای از مواد مغذی هستند که کاشت آن ها روی روف گاردن جز سود چیزی برای شما ندارد. حبوبات را باید در خاکی با زهکشی خوب بکارید تا آفتاب کامل دریافت نمایند. حبوبات برای بازگرداندن نیتروژن به خاک تاثیر خوبی دارند.

4. انواع درختان تزئینی

کاج خمره ای یکی از درختچه ها و گیاهان مناسب روف گاردن است که ظاهر زیبایی دارد و به راحتی قابل پرورش است. این درختچه رشد زیادی در سال دارد و می توان آن را کوتاه کرد و به میزان دلخواه درآورد. کاج خمره ای باید در آفتاب کامل و خاک مرطوب و با زهکشی مناسب کاشته گردد.

اقاقیای بنفش با شکوفه های معطر که مانند انگور آویزان هستند نمایی مجذوب کننده به روف گاردن خانه شما می دهند. اقاقیای آسیایی در بعضی منطقه ها به صورت مهاجمی رشد می نماید؛ بنابراین قبل از کاشت، محدودیت های محیط را آنالیز کنید. قسمت هایی از این گیاه سمی هستند.

چمن تزئینی را هم می توانید به روف گاردن خانه خود اضافه کنید. این پوشش سبز نمایی زیبا به باغ شما می دهد و نگهداری از آن آسان است.

قیمت اجرای روف گاردن

روف گاردن روش نوی برای باغبانی شهری هستند؛ اما تدارکات اجرای آن احتیاج به برنامه ریزی دارد. در حالت کلی هزینه اجرا و نصب روف گاردن از سقف های معمولی بیشتر است. طوری که هزینه اجرای آن را حدود 25 تا 30 درصد بیشتر از سقف های سنتی تخمین زده اند.

برای اجرای روف گاردن باید چندین مرحله را در نظر بگیرید. نکته اول یکپارچگی سازه است. باید مطمئن شوید که سقف می تواند بار را تحمل کند. چون گلدان ها سنگین هستند و بعد از آبیاری سنگین تر هم می شوند.

نکته دوم دسترسی است. اگر در آپارتمان زندگی می کنید باید ببینید اجازه استفاده از آسانسور را برای حمل مصالح دارید یا نه. نکته مهم دیگر آب است. آیا امکان انتقال شلنگ آب به پشت بام وجود دارد. برای سهولت کار می توانید آبیاری قطره ای را در نظر بگیرید.

نور خورشید مرحله بعدی است که باید در نظر بگیرید. همانطور که گفتیم بسیاری از گیاهان مناسب روف گاردن به آفتاب کامل احتیاج دارند؛ بنابراین دقت کنید که سایه ساختمان های مجاور روی این گیاهان نباشد.

سخن پایانی

روف گاردن محیطی سرسبز در بالای ساختمان ها است که کاربردهای مختلفی دارد. از این محیط به عنوان باغ گیاهان و سبزیجات یا برای آفتاب گرفتن و استراحت به دور از هیاهوی شهر استفاده می گردد.

بیشتر گیاهان مناسب روف گاردن باید در برابر نور خورشید و سرمای زمستان مقاومت بالایی داشته باشند. برای سرسبزی روف گاردن می توانید از گلدان های مستطیلی یا مخروطی شکل بهره ببرید. چون در برابر وزش باد محکم تر هستند و امکان افتادن آن ها کم است.

منبع: https://gardentabs.com

https://plantersetcetera.com

سوالات متداول

چگونه روف گاردن را تزئین کنیم؟

برای زیباتر شدن روف گاردن می توانید از مبلمان راحت و فرش، گیاهان گلدانی، سایه بان یا چتر و نورپردازی بهره ببرید.

روف گاردن برای چه گیاهانی مناسب است؟

روف گاردن برای پرورش میوه و سبزیجات عالی است. باغ های روی پشت بام معمولاً آفتاب گیرتر از باغ های روی زمین هستند؛ بنابراین روف گاردن مکانی عالی برای رشد گیاهان آفتاب دوست مانند گوجه فرنگی، بادمجان و گیاهان دارویی است.

چه نوع گلدان هایی برای روف گاردن مناسب هستند؟

گلدان های فایبرگلاس مخروطی یا مستطیلی شکل مقاومت بیشتری در برابر باد دارند؛ بنابراین برای محیط باز روف گاردن مناسب هستند.

منبع: آچاره

به "فهرست گیاهان مناسب روف گاردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست گیاهان مناسب روف گاردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید