محققان ابزارهای پزشکی دوران رومی را آنالیز کردند

به گزارش فدایی داری، ایسنا/ براساس آخرین گزارش و خبرهای منتشر شده، محققان ابزارهای پزشکی دوران رومی را آنالیز کردند.

محققان ابزارهای پزشکی دوران رومی را آنالیز کردند

محققان با آنالیز صدها ابزار پزشکی دوران رومی به این نتیجه رسیدند که ممکن است این ابزارها از نخستین نمونه های شناخته شده از فعالیت های پزشکی گروهی یا دست کم شواهدی از مکانی باشد که افراد فعال در حوزه سلامت برای معالجه مردم در آن گردهم می آمدند.

لایوساینس در گزارشی نوشت، در مجموع 348 شیء مرتبط با پزشکی در محوطه آلیانوی، شهر باستانی رومی که محل حمام بزرگی در ترکیه فعلی بود، کشف شده است. زیاد بودن تعداد این آثار باستانی 1800 ساله می تواند نشان دهنده این نکته باشد که این مکان زمانی دارای یک مرکز پزشکی باستانی بوده است. این ابزارها در حفاری هایی که بین سالهای 1998 و 2006 میلادی انجام شد، کشف شدند. بیشتر این اشیاء تاریخی که در طول سالها مورد آنالیز قرار گرفته اند، در دو ساختمانی کشف شدند که در یک مجموعه ساختمانی بزرگتر قرار داشتند.

سارا یومانس باستان شناس کالج سن مری در مریلند در مقاله ای نوشت: آلیانوی احتمالا از نخستین نمونه های فعالیت های پزشکی گروهی و سازماندهی شده است.

این محقق در ادامه مقاله خود شرح داد: دسته بندی و تنوع ابزارهای جراحی نشان می دهد که روش های جراحی نسبتاً پیچیده ای در آلیانوی اجرا شده است.

این اشیاء شامل ابزارهایی است که برای از بین بردن هموروئید و بعلاوه ابزارهایی برای استخراج سنگ مثانه و کلیه استفاده می شوند. بعلاوه ابزارهای دیگری کشف شده که ممکن است برای جراحی آب مروارید یا برداشتن عدسی کدر چشم فرد و بخیه زدن زخم ها در این مرکز پزشکی مورد استفاده قرار گرفته باشند.

یومانس در ایمیلی به لایو ساینس گفت: محققان نمی دانند چه تعداد پزشک در هر زمان در این مکان کار می کردند، اگرچه بسته به دوره زمانی، احتمالاً ده ها پزشک یا بیشتر بوده است.

با این حال، در حالی که این کارکنان سلامت در یک محل فعالیت می کردند، به آن معنا نیست که آنها با یکدیگر همکار بودند.

یومانس برای تصریح این مسأله گفت: لطفاً این نکته را در نظر بگیرید که این یک فعالیت سازمان یافته و به این معنا نبود که همه آنها در مفهوم امروزی برای یک کسب و کار واحد فعالیت می کردند. فعالیت آنها بیشتر شبیه کار در خیابان هارلی واقع در لندن قرن نوزدهم میلادی بوده است که در آن انواع و اقسام پزشکان یا متخصصان در یک خیابان مطب راه اندازی نموده بودند.

دانیش بایکان ، استاد رشته باستان شناسی در دانشگاه تراکیه که در انجام تحقیقات اخیر فعالیتی نداشته است، اما انتها نامه دکتری خود را درباره آلیانوی انجام داده است، در ایمیلی برای لایو ساینس نوشت که او نیز پیش تر به یافته های مشابهی دست یافته بود.

بایکان نیز به این نتیجه رسیده بود که این ابزارهای باستانی برای جراحی های مختلفی مورد استفاده قرار می گرفتند. او این فرضیه را مطرح نمود که جالینوس پزشک باستانی که در فاصله 129 تا 216 میلادی زندگی میکرد و در نزدیکی پرگامون ساکن بود، احتمالا در آلیانوی فعالیت نموده است.

اسناد باستانی نشان می دهد که جالینوس با موفقیت گلادیاتورهای مجروح را جراحی نموده و احتمالاً او این جراحی ها را در آلیانوی انجام داده است.

پتی بیکر مدرس ارشد مطالعات کلاسیک و باستان شناسی در دانشگاه کنت واقع در بریتانیا که در تحقیقات اخیر شرکت نداشت، گفت که جای تعجب نیست این مرکز پزشکی در نزدیکی گرمابه برپا شده بود. در دنیای رومی ها بسیاری از ابزارهای پزشکی در ساختمان های گرمابه کشف می شوند؛ چرا که گرمابه ها مکان هایی بودند که مردم برای دریافت خدمات درمانی به آنها مراجعه می کردند.

منبع: همگردی

به "محققان ابزارهای پزشکی دوران رومی را آنالیز کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ابزارهای پزشکی دوران رومی را آنالیز کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید