پشت پرده حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ آسیا

به گزارش فدایی داری، علت حذف استقلال و پرسپولیس از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا چه بود؟

پشت پرده حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ آسیا

روزنامه شرق در این خصوص نوشته است:

در خصوص دلایل حذف این استقلال و پرسپولیس از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا حرف و حدیث بسیار زیاد است؛ عده ای از نداشتن تیرک دروازه اضافی در استادیوم های دو تیم نوشته اند و حتی در بخشی عنوان شده از آنجا که تعداد دوش ها در رختکن به مقدار کافی نیست، این تیم ها نتوانسته اند مجوز حرفه ای را به دست بیاورند.

البته اصل ماجرا پررنگ تر از این شایعه هاست؛ چون آن طور که مطرح شده، کنفدراسیون فوتبال آسیا قریب به 400 صفحه ایراد از دو تیم مطرح ایران گرفته که بخش های اصلی آن مربوط به اتفاقاتی است که چندین سال می گردد در فوتبال ایران به وسیله سندسازی حل وفصل می گردد!

دو موضوع مهم اصلی در این مورد مدیریت هزینه و مالکیت دو باشگاه است که هر دو به طرق مختلف، پیش از این دستکاری شده است.

معضل حق پخش

قریب به یک دهه پیش، کنفدراسیون فوتبال آسیا وقتی که پی برد تیم های ایرانی چیزی به نام حق پخش ندارند و درآمدی هم از این طریق به دست نمی آورند، تهدید کرد تیم های ایرانی را از لیگ قهرمانان آسیا کنار می گذارد؛ بعد از آن تهدید، صداوسیما با فدراسیون فوتبال ایران به توافق رسید تا مبلغ ناچیزی به عنوان حق پخش به فوتبال بپرداد تا خطری این دو تیم را تهدید نکند.

در ایران اما نامه ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا فرستاده شد که مشکل حل شده و تیم های ایرانی حق پخش تلویزیونی را دریافت می نمایند.

با این حال اشاره ای به این توافق صوری نشد؛ به طوری که حالا پس از یک دهه بعد از آن، هنوز چیزی به نام حق پخش در فوتبال ایران وجود ندارد.

این مورد بخش کوچکی از اتفاقات ریزودرشتی است که در سال های اخیر بین باشگاه های ایرانی و AFC ردوبدل شد.

پرونده سازی با وجود بدهی های سنگین

پرونده سازی فقط مربوط به موضوعات این چنینی نمی گردد؛ چون صدور پروانه سلامت اقتصادی باشگاه ها، با وجود بدهی های بسیار زیادی که این دو تیم داشتند نیز دیگر موضوعی بود که بارها محل بحث شد.

کار به جایی رسید که AFC نهایتا صدور مجوز حرفه ای را مشروط به نداشتن بدهی به بازیکنان و مربیان دانست. در این مورد هم اما به طور کامل نواقص رفع نشد و حتی در همین بازه کنونی نیز تعداد شاکیان این دو تیم بسیار بیشتر از انگشتان یک دست است.

جالب آنکه کمیته صدور مجوز حرفه ای در ایران، هرساله مجوز حرفه ای بودن این دو باشگاه را با وجود ایرادات بسیار صادر کرد.

معضل مالکیت مشترک

مورد دیگری که در این چندساله درباره اش حرف و حدیث زیاد است ماجرای مالکیت این دو باشگاه است.

اگرچه در ایران همه می دانند که این دو تیم دولتی و زیر نظر وزارت ورزش است، ولی به قرار در پرونده هایی که پیش از این برای AFC فرستاده شده نام چندین بازیکن قدیمی و چهره مطرح دو تیم به عنوان سهامداران و مالک دو باشگاه رد می شده که کنفدراسیون فوتبال آسیا به گواه همان مورد، مجوز حرفه ای این دو باشگاه را صادر می نموده است.

نهایتا در یکی، دو سال اخیر که این موضوع برملا شده، AFC پایش را در یک کفش نموده که مالکیت دو تیم باید واگذار گردد و نمی گردد یک شخص یا یک نهاد، مالک دو باشگاهی باشد که قرار است به صورت حرفه ای وارد لیگی معتبر شوند.

در ایران اما مطابق با همواره، انتظار می رفت همه چیز با کدخدامنشی، سیاست کاری و لابی های داخلی و خارجی حل وفصل گردد و این دو تیم از مدیریت دولت خارج نشوند.

حالا اما با وجود وعده چندباره ای که وزارت ورزش ایران به AFC مبنی بر واگذاری مالکیت دو تیم به بخش خصوصی داده، این نهاد آسیایی دیگر چنین وعده ای را نپذیرفته و با رد صلاحیت حرفه ای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، آنها را از گردونه رقابت های لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته است.

در ایران همه شادمان هستند!

اگرچه انتظار می رفت با خبر اخراج دو تیم مطرح ایرانی از گردونه رقابت های لیگ قهرمانان آسیا موجی از ناراحتی فضای فوتبال را دربر گیرد، ولی برخلاف انتظارات اولیه نه تنها چنین نشده، بلکه از روز گذشته که این خبر به صورت رسمی اعلام شده بسیاری از علاقه مندان به فوتبال از کنار گذاشته شدن این دو تیم ابراز شادمانی نموده اند.

البته علت اصلی شادمانی آنها این است که اگر یک سال این دو از دور رقابت ها کنار بروند، بهتر است که هر سال با اما و اگر راهی این تورنمنت شوند.

هرچند به غیر از فوتبالی ها، بسیاری دیگر هم در فضای مجازی از این اتفاق ابراز خرسندی نموده و آن را به مدیریت بحث برانگیز در همه موضوعات رایج در ایران ربط داده و ابراز امیدواری نموده اند حالا که یک نهادی حرف های دو باشگاه ایرانی را نادرست خوانده، شرایط این دو تیم مطرح ایران برای سال آینده بهتر از قبل گردد.

این اتفاق در حالی اتفاق افتاده که از لحاظ ورزشی تیم های عربستانی بیشترین سود را برده اند.

در واقع شاید شادمان ترین چهره ها از حذف استقلال و پرسپولیس مدیران تیم های عربستانی باشند که هرساله برای رسیدن به فینال غرب لیگ قهرمانان آسیا مجبور می شوند با یکی از این دو تیم مطرح ایرانی دست و پنجه نرم نمایند.

آخرین اخبار ورزشی و اجتماعی را در صفحه جامعه فدایی داری بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "پشت پرده حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید