10 ساحل بکر جنوب شرقی آسیا را بشناسید

به گزارش فدایی داری، این روزها پیدا کردن سواحلی که از آسیب های گردشگری مصون مانده باشند، آسان نیست. اما خوشبختانه هنوز هم چندین ساحل بکر و زیبا در جنوب شرق آسیا وجود دارد که کمتر کسی از وجود آن ها با خبر است. با این سواحل آشنا شوید.

10 ساحل بکر جنوب شرقی آسیا را بشناسید

جنوب شرقی آسیا، زیباترین سواحل جهان را دارد؛ این سواحل که دارای ماسه های طلایی، آب های شفاف و گیاهان سبز هستند، هر سال میلیون ها جهانگرد را به خود جذب می نمایند. اما این محبوبیت هزینه ای دارد؛ با گذشت زمان و شلوغ شدن این سواحل، آسیب های مرجانی و زباله ها به مسائل رایجی برای خطوط ساحلی این منطقه ها تبدیل می گردد.

اخیرا ویدیویی از شنا کردن غواصی به نام ریچ هارنر در دریایی مملو از پلاستیک در ساحل بالی، وایرال شد که باعث شد یک بار دیگر موضوع آلودگی سواحل مطرح گردد؛ به طوری که مقامات تایلند تصمیم گرفتند، ساحل محبوب مایا (Maya) را به علت آسیب های جهانگردی به محیط زیست، موقتا تعطیل نمایند. این دومین ساحل تایلند است که در کمتر از دو سال به این علت تعطیل شده است.

اما سواحل شنی زیبایی هم وجود دارد که از دست جهانگردان در امان مانده اند. در ادامه 10 ساحل سازگار با محیط زیست را معرفی می کنیم که در جنوب شرق آسیا قرار دارند.

سواحل گیلی ایر، جزایر گیلی، اندونزی

بعد از یک سفر دو ساعته با قایق از جزیره محبوب بالی، به بهشت آرام گیلی ایر (Gili Air) می رسید که بخشی از مجمع الجزایر اندونزیایی گیلی (Gili) در اقیانوس هند است.

حمل و نقل با وسایل نقلیه موتوری در گیلی ایر ممنوع است، بنابراین در این جزیره فقط می توانید پیاده، با دوچرخه یا اسب کالسکه دار، عبور و مرور داشته باشید؛ در نتیجه این محل برای ساعت ها گردش بدون مزاحمت و سر و صدا، بسیار مناسب است.

ساحل ناپالی، تاندوه، میانمار

ساحل ناپالی (Ngapali) واقع در میانمار، مجموعه ای از قوانین حفاظت اجتماعی برای حفظ امنیت خطوط ساحلی خود دارد؛ از جمله این قوانین، ممنوعیت شدید سوارکاری، جت اسکی و استخراج شن و ماسه است.

بسیاری از رستوران های ساحلی هم از شیوه های ماهیگیری پایدار حمایت می نمایند و سیاست های پیشگیرانه ای برای حفاظت از زندگی موجودات دریایی دارند.

در این جزیره با اجاره دادن وسایل نقلیه الکتریکی، آلودگی صوتی و هوا به حداقل رسیده است.

ساحل سان ست، کوه کرادان، تایلند

پارک ملی هات چائو مای (Hat Chao Mai)، بیشتر زمین های کوه کرادان (Koh Kradan) را دربرمی گیرد، و این جزیره برخلاف کوه پوکت (Koh Phuket) و کوه فیفی (Koh Phi Phi)، توسعه و پیشرفت محدودی دارد.

در هنگام غروب خورشید، به فاصله 15 دقیقه پیاده روی از ساحل اصلی و با عبور از جنگل به ساحل ماسه ای و بکر سان ست (Sunset) می رسید؛ به راستی که این نام برازنده آن است، چراکه این ساحل یکی از برترین مکان ها برای تماشای غروب خورشید در تایلند است.

ساحل داتام، کن دائو، ویتنام

برخلاف سواحل ناترانگ (Na Trang)، دانانگ (Da Nang) و مویی نه (Mui Ne) که همواره شلوغ هستند و جهانگردان زیادی از آن ها تماشا می نمایند، ساحل دات تام (Dat Tham) به واسطه پارک ملی کُن دائو (Con Dao)، مصون مانده و یکی از معدود منطقه ها توسعه نیافته ماسه ای در ویتنام است.

رسیدن به این ساحل با کمی کوشش ممکن است، بازتماشامایندگان پیش از حرکت در جهت 4 مایلی به سوی ساحل، در دفتر پارک ملی جمع می شوند. اما به محض اینکه به ساحل برسید، با صحنه بسیار زیبا و چشم نواز خلیج هلالی شکل روبرو خواهید شد.

ساحل ایسلا دی گیگانتس، فیلیپین

ایسلا دی گیگانتس (Isla de Gigantes)، جزیره ای زنجیره ای در مجمع الجزایر ویسایاس غربی (Western Visayas) واقع در فیلیپین است.

اقامتگاه عمومی و امکانات محدود باعث می گردد که جهانگردان کمتر از جزایر کوچک تماشا نمایند، در نتیجه سواحل این جزایر دست نخورده و بکر باقی می ماند؛ ساحل ایسلا د گیگانتس هم یکی از این سواحل است.

ساحل جوآرا، جزیره تیومان، مالزی

جزیره تیومان (Tioman) و سواحل آن بخشی از ذخایر طبیعی مالزی محسوب می شوند، به طوری که به شدت حفاظت شده است و حیوانات وحشی گوناگونی دارد. از جمله این گونه های حفاظت شده می توان به پستانداران، پرندگان و خزندگان کمیاب مانند مرغ دله و لاک پشت نرم کاسه اشاره نمود.

جزیره تیومان دارای چندین خط ساحلی شنی است که می توانید از آن ها لذت ببرید، اما ساحل جوآرا (Juara) یکی از بکرترین و آرام ترین منطقه ها این جزیره است.

ساحل باتل، کوه فنگان، تایلند

به آرام ترین نقطه جزیره کوه فنگان (Koh Phangan) (محل جشن های ماه کامل در تایلند) سفر کنید و در شمال این جزیره، ساحل ناشناخته باتل (Bottle) را ببینید.

جاده سراشیب و ناهمواری که جهت رسیدن به این ساحل به وسیله پیاده روی است، دسترسی به آن را محدود می نماید؛ افراد زیادی هم تمایل دارند با قایق به ساحل برسند.

سواحل جزیره کپیانگ، بلیتونگ، اندونزی

جزیره کپیانگ (Kepayang Island) دارای اقامتگاه های زیست محیطی و پناهگاه لاک پشت است؛ بعلاوه حفاظت از محیط زیست در این جزیره بسیار مهم است، که تأثیر مثبتی بر سواحل آن دارد.

مرجان های سخت و نرم رنگارنگی در سواحل این جزیره دیده می گردد که در همان محل پروژه های حفاظت از مرجان ها اجرا می گردد. تخته سنگ های زیبا و ردیف درختان نارگیل هم به سواحل جزیره کپیانگ زیبایی خیره نماینده ای می دهند.

خلیج باکوییت، ال نیدو، فیلیپین

خلیج باکوییت (Bacuit Bay)، یکی از مکان های ساحلی مجموعه اقامتگاه های زیست محیطی مجلل در ال نیدو (El Nido)، فیلیپین است.

تمام این تشکیلات بر پایه جهانگردی سازگار با محیط زیست و تجدیدپذیر از جمله فعالیت های مبتنی بر طبیعت، معماری سبز و برنامه ویژه تصفیه فاضلاب است.

خلیج باکوییت و سواحل اطراف آن به علت پاک سازی مرتب ساحلی، نظارت بر آبزیان و محافظت از حیات وحش، به مکانی عالی و زیبا تبدیل شده اند.

خلیج لالاجی، جزیره لانگ، جزایر آندامان

اگر چه جزایر آندامان (Andaman Islands) هند در جنوب شرقی آسیا واقع نشده اند، اما از لحاظ جغرافیایی نزدیک به تایلند و بسیار زیبا و تماشای هستند. با اینکه خلیج لالاجی (Lalaji Bay) بسیار کوچک است، اما می توان گفت که جزیره لانگ (Long Island) با تمام زیبایی هایش، قسمتی از بهشت را به جهانگردان پیشکش می نماید.

کسانی که می خواهند از این خلیج بازدید نمایند، باید مجوز عبور از جنگل بگیرند و یک راهپیمایی طولانی انجام دهند. مطمئن باشید که رسیدن به این خلیج زیبا، ارزش یک سفر طولانی را دارد.

آب گرم ساحلی آن قدر خوشایند است که سفره ماهی های بزرگ و ماهی های گرجهتی را می توان هنگام شنا کردن در اطراف درختان جنگل ساحلی مشاهده کرد.

منبع: کجارو / independent.co.uk

به "10 ساحل بکر جنوب شرقی آسیا را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ساحل بکر جنوب شرقی آسیا را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید