10 مورد از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا

به گزارش فدایی داری، تا زمانی که از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا بازدید نکرده اید، نمی توانید تصور کنید یک ایستگاه قطار، تا چه حد می تواند شگفت انگیز باشد. ایستگاه های قطار اروپایی مانند سنت پانکراس با آجر قرمزرنگ کلاسیک در لندن یا استراسبورگ ویل فوق العاده مدرن در فرانسه، چیزی بیش از ایستگاه های حمل ونقل ساده هستند. آن ها گنجینه های دوران طلایی سفر با قطار، شگفتی های معماری، و مراکز اجتماعی هستند که در آن مردم محلی و بازدیدکنندگان به خرید، غذاخوردن و شرکت در نمایشگاه های موسیقی و هنری زنده مشغول هستند.

10 مورد از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا

زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا

هنگام سفر به کشورهای اروپایی، یکی از جاذبه های گردشگری این کشورها، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای تردد در شهرها و برخورداری از زیبایی خیره کننده معماری آن هاست. قطارهای اروپا، از زیباترین وسایل حمل و نقل بوده که به دلیل ویژگی های بصری و معماری فوق العاده، از قالب یک وسیله حمل و نقل ساده خارج شده اند و امروزه، به یکی از شگفتی های اروپا تبدیل شده اند. سالانه گردشگران بسیاری از سراسر جهان برای آشنایی و بازدید از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا، به این کشورها سفر می کنند.

پیشنهاد می شود، هنگام سفر به کشورهای اروپایی برای جابه جایی در شهرها از قطارهای زیبا و تماشای آن ها استفاده کرده و زمان بیشتری برای کشف آن ها صرف کنید. در ادامه به معرفی 10 مورد از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا می پردازیم:

1- ایستگاه سنت پانکراس لندن، انگلستان

ایستگاه سنت پانکراس در ابتدا در سال 1868 با طرح های مهندس ویلیام بارلو از راه آهن میدلند افتتاح شد. سقف آهنین آن، که روی سوله قطار طاق دار بود، زمانی بزرگ ترین سازه آزاد در جهان بود. هتل دراماتیک گوتیک در جلوی ایستگاه از طریق جورج گیلبرت اسکات، یکی از برجسته ترین معماران ویکتوریایی انگلستان طراحی شده است. سنت پانکراس شاهکار معماری گوتیک ویکتوریایی و یکی از زیباترین ایستگاه های قطار اروپا است.

تخریب سنت پانکراس زمانی آغاز شد که خطوط راه آهن بریتانیا در سال 1923 تمرکز خود را به ایستگاه یوستون تغییر داد. راه آهن بریتانیا بارها سعی کرد ایستگاه را ببندد و تخریب کند. جان بتجمن، نویسنده معروف بریتانیایی، کمپینی را برای نجات ایستگاه به راه انداخت و در نوامبر 1967 پیروز شد چند روز قبل از تخریب آن را در فهرست قرار دهد تا از تخریب و نابودی آن جلوگیری شود. هنگام بازدید از سنت پانکراس می توانید بنای یادبود جان بتجمن را در داخل ایستگاه ببینید.

2- ایستگاه قطار استراسبورگ، فرانسه

در سال 2007، Gare de Strasbourg-Ville باشکوه قرن 19 و الحاقیه اوایل قرن بیستم در یک غلاف شیشه ای براق، که امروزه از آن به عنوان یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا یاد می شود، محصور شد. این طراحی، از ساختمان تاریخی بدون تغییر در برابر عناصر در طول زمان محافظت می کند. همچنین این نوع طراحی، امکان توسعه قابل توجهی را به ساختمانی که اکنون دومین مرکز بزرگ ریلی فرانسه است و طبق آمار به بیش از 18 میلیون مسافر در سال 2016 خدمات رسانی کرده است، می دهد.

با یک قطار سریع السیر به La Gare Ville در پاریس بروید و در کمتر از دو ساعت و نیم دیگر در محله پتی - فرانس استراسبورگ خواهید بود. برای تماشای چشم اندازهای مجذوب کننده از کافه ها، موزه ها و مغازه هایی که زمانی ماهیگیران، دباغ ها و آسیاب ها در کنار رودخانه ها سکونت داشتند، به سمت Barrage Vauban، سد قرن 17 و پل ماسه سنگ صورتی رنگی بروید که اکنون نمایشگاه های هنر مدرن را در خود جای داده است.

3- ایستگاه مرکزی راه آهن آنتورپ، بلژیک

ایستگاه راه آهن مرکزی آنتورپ ایستگاه اصلی راه آهن شهر است. ساختمان اولیه آن بین سال های 1895 و 1905 به عنوان جایگزینی برای پایانه اصلی راه آهن بروکسل - چلن - آنتورپ ساخته شد. ساختمان پایانه سنگی با گنبدی چشمگیر به ارتفاع 75 متر در بالای سالن انتظار یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا، از طریق معمار بلژیکی لوئیس دلاسنسری طراحی شده است. بنابه درخواست ویژه پادشاه لئوپولد دوم، دلاسنسری از ایستگاه لوزرن در سوئیس و پانتئون واقع در رم به عنوان منبع الهام خود استفاده کرد.

این سازه از پوشش سکوی فولادی و ساختمان ایستگاه سنگی ساخته شده است. سالن انتظار باشکوه با بیش از 20 نوع سنگ مرمر و سنگ تزیین شده است. پنجره های طاق دار و نورگیر سر به فلک کشیده سالن را پر از نور می کند. سکوی بالای قطار به نوبه خود دارای یک سقف طاق دار با شکوه از آهن و شیشه است.

بین سال های 2000 و 2009، ساختمان تاریخی به طور کامل مدرن سازی و توسعه یافت تا خط ریلی پرسرعت را در خود جای دهد. این ایستگاه از طریق بسیاری به عنوان بهترین نمونه از معماری راه آهن در بلژیک در نظر گرفته می شود. در سال 2009، مجله آمریکایی نیوزویک ایستگاه مرکزی آنتورپ را به عنوان چهارمین ایستگاه از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا انتخاب کرد. در سال 2014، مجله انگلیسی-آمریکایی Mashable این ایستگاه را به عنوان زیباترین ایستگاه راه آهن در جهان معرفی کرد.

4- ایستگاه مرکزی آمستردام، هلند

ایستگاه نئو رنسانس آمستردام بزرگ ترین ایستگاه راه آهن و یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا است که روزانه به بیش از 260,000 مسافر خدمت رسانی می کند. این ایستگاه در سال 1889 به روی عموم باز شد. ترمینال سبک گوتیک آن که از طریق معمار هلندی پیر کویپرز طراحی شده است، دارای سقف سکوی چدنی است.

سقف ایستگاه از فلز چدن تهیه شده در دربی انگلستان ساخته شده است. نما و همچنین فضای داخلی ساختمان ایستگاه از طریق یک نقاش جورج استورم تزیین شده است. در قسمت شرقی ایستگاه، یک غرفه ویژه وجود دارد که اتاق انتظار ملکه را در بر می گیرد و در آن مکانی برای ماشین ملکه تعبیه شده است. درحالی که امکان بازدید از آن وجود ندارد، می توانید دروازه باشکوه آن را در پلت فرم B2 را تماشا کرده و از معماری باشکوه آن لذت ببرید.

5- ایستگاه مرکزی روتردام، هلند

مانند بسیاری از شهرهایی که ایستگاه های قطار قدیمی دارند، روتردام به ایستگاه راه آهن مرکزی خود برای پذیرش مسافران بیشتر و همچنین خطوط پرسرعت و رفت وآمد نیاز داشت. شهر به جای حفظ ترمینال ساخته شده در اواسط قرن بیستم، مجموعه نوی را راه اندازی کرد. ساخت آن 5 سال طول کشید. ایستگاه مرکزی روتردام به طور رسمی از طریق پادشاه ویلم - الکساندر در سال 2014 افتتاح شد. محور طراحی این ایستگاه، سایبان براق بوم رنگ مانند ورودی اصلی است که به صورت یک برجستگی فولادی ضدزنگ با روکش جزئی چوب ساخته شده است.

ترکیب مشابهی از متریال های سرد و گرم در سکوهای قطار، جایی که یک سقف شفاف از طریق تیرهای چوبی پشتیبانی می شود، به چشم می خورد. استفاده از 130,000 سلول خورشیدی که در سطح سقف پخش شده اند، تا به امروز در کمتر سازه ای قابل مشاهده است. به همین سبب، این موضوع پروژه ایستگاه مرکزی روتردام، یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا، را به یکی از بزرگ ترین پروژه های خورشیدی روی پشت بام در اروپا تبدیل می کند.

6- ایستگاه قطار و تالار شهر دلفت، هلند

ایستگاه قطار سابق در دلفت در سال 1885 ساخته شد و به سبک رنسانس از طریق معمار Posthumus Meyjes Sr طراحی شد. از زمان افتتاح ایستگاه مجاور نو در سال 2015، این ساختمان مدتی خالی مانده است. ایستگاه قطار نو در زیر زمین قرار گرفته است. ورود به دلفت، به عنوان یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا، تجربه ای فراموش نشدنی را برای گردشگران رقم می زند. این ایستگاه، بر فراز یک تونل قطار نو قرار گرفته است. مساحت کل ساختمان بیش از 28,000 مترمربع است.

سقف ایستگاه، یک سقف طاق دار با طرح نقشه تاریخی بزرگ 1877 از دلفت و اطراف آن است که ایستگاه را به تالار شهر متصل می کند. سالن ایستگاه، دیوارها و ستون ها با استفاده دوباره از کاشی های آبی دلفت تزئین شده اند. پنل های خورشیدی روی پشت بام 20 درصد انرژی مورد نیاز ساختمان را تامین می کنند.

7- ایستگاه مرکزی میلان، ایتالیا

ایستگاه مرکزی میلان، دومین ایستگاه بزرگ ایتالیا و یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا است. این ایستگاه یک پایانه راه آهن است و به طور رسمی در سال 1931 افتتاح شد تا جایگزین ایستگاه قدیمی شود. ایستگاه میلان ترکیبی از سبک های مختلف، به ویژه لیبرتی و آرت دکو بوده و با مجسمه های متعددی آراسته شده است. برای طراحی این ساختمان، در اصل از ایستگاه یونیون در واشنگتن دی سی الگوبرداری شده است.

ساختمان اصلی بزرگ خیره کننده تقریباً 11,000 متر مربع کف پوش مرمری، مجموعه ای از مجسمه های سنگی عضلانی و پنج سوله قطار پوشیده از سایبان های بزرگ آهنی و شیشه ای دارد. مساحت کل ایستگاه 220,000 متر مربع است. عرض نمای آن 200 متر و ارتفاع طاق آن 72 متر است که در زمان ساخت آن یک رکورد محسوب می شد. به موازات نمای ایستگاه، گالری کالسکه قرار گرفته است که در طرفین ایستگاه مشاهده می شود. در گذشته، کالسکه ها و اتومبیل ها می توانستند برای پیاده و سوار کردن مسافران وارد شوند.

امروزه، این ایستگاه دارای 24 مسیر است و روزانه حدود 320,000 مسافر از ایستگاه عبور می کنند. ایستگاه مرکزی میلان، از طریق مسیرهای ملی و بین المللی، با خطوط مسافت طولانی و منطقه ای خدمات رسانی می کند. روزانه تا 600 قطار و دو خط مترو خدمات از ایستگاه میلان عبور کرده و در واقع ترمینالی برای خطوط مختلف اتوبوس و ترامواهای شهری و همچنین اتوبوس های ترانسفر فرودگاهی محسوب می شود.

8- ایستگاه لیسبون روسیو، پرتغال

ساختمان لیسبون، یکی از عجیب ترین معماری های جهان را دارد که یک ایستگاه راه آهن اروپا در آن قرار گرفته است. این ساختمان تاریخی نئومانولین که بیشتر شبیه یک تئاتر یا قصری مجلل تزیین شده با درهای قوسی شکل نعل اسبی، یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا است، در زمانی ساخته شد که ایستگاه های قطار به عنوان معابد فناوری شناخته می شدند.

در اصل در اواخر دهه 1800 از طریق خوزه لوئیس مونتیرو، معمار برجسته آن زمان طراحی شد. ایستگاه روسیو لیسبون به طور گسترده ای در سال های اخیر بازسازی شده است که منجر به ایجاد یک ایستگاه راه آهن با طراحی ضعیف شده که بسیاری از مجذوب کنندهیت های تاریخی گذشته آن را از بین برده است. سه طبقه اصلی ساختمان ایستگاه روسیو به شش طبقه تبدیل شد تا در اواخر دهه 1970 یک مرکز خرید را در خود جای دهد. در طول سال ها، ایستگاه تحت چندین بازسازی و تنظیم قرار گرفته است، آخرین مورد در سال 2007، زمانی که سه طبقه اضافی برداشته شد و طرح اولیه ساختمان ایستگاه Rossio و طراحی بلند و سقف بلند بازسازی شد. به دلیل این ظاهر بازسازی شده در سال 2012، از طریق مجله آمریکایی Flavorwire به عنوان یکی از 10 مورد زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا و جهان انتخاب شد.

9- ایستگاه مرکزی لایپزیگ، آلمان

ایستگاه مرکزی لایپزیگ، از نظر مساحت، بزرگ ترین پایانه و یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا است. این ایستگاه در سال 1915 افتتاح شد و در آن زمان یکی از بزرگترین ایستگاه های راه آهن در جهان بود. ایستگاه لایپزیگ با 83,460 متر مربع مساحت، در حال حاضر بزرگترین ایستگاه راه آهن اروپا است. این مجموعه دارای 19 سکوی روی زمینی، شش سوله قطار آهنی، محوطه ای چند سطحی با طاق های سنگی سر به فلک کشیده و تقریباً 300 متر نما است.

این ساختمان فراتر از عملکرد خود به عنوان یک مرکز حمل و نقل، به سرعت به یک ویترین معماری تبدیل شد. در طول دهه 1990، ایستگاه مرکزی به طور کامل بازسازی و نوسازی شد. در اواخر سال 2013، تونل شهر که در زیر ایستگاه قرار داشت، افتتاح شد. امروزه نیز، ایستگاه مرکزی لایپزیگ، بزرگ ترین ایستگاه قطار در اروپا محسوب می شود.

بیش از 140 مغازه و رستوران در سه سطح مجزا بازدیدکنندگان را به گشت و گذار و صرف غذا در این مجموعه حمل و نقل ریلی، ترغیب می کند. حدود 80 واحد تجاری نیز در آنجا مستقر هستند.

10- ایستگاه قطار لوزان، سوئیس

ایستگاه راه آهن قدیمی لوزرن در سال 1896 افتتاح شد. این یک ساختمان باشکوه بود که به مدت 75 سال به عنوان نماد شهر شناخته می شد. ساختمان ایستگاه لوزرن، دارای یک گنبد شیشه ای و یک فانوس است. این ایستگاه برای مطابقت با معماری چشمگیر ساختمان های دیگر واقع در اطراف دریاچه لوزرن ساخته شد. در سال 1971، ایستگاه دچار آتش سوزی شد که منجر به تخریب گنبد شد و نمای جلو و محوطه را از بین برد. طاق ورودی اصلی تنها چیزی است که از ایستگاه قدیمی به جای مانده است. در بالای طاق، مجسمه ای به نام Zeitgeist (روح روزگار) وجود دارد که از طریق مجسمه ساز سوئیسی ریچارد کیسلینگ ساخته شده است.

ایستگاه نو در سال 1991، درست 20 سال پس از تخریب ایستگاه قدیمی در اثر آتش سوزی، افتتاح شد. نقاشی های دیواری روی دیوار ایستگاه و سالن ورودی شفاف با طراحی سقف متفاوت از طریق معمار اسپانیایی سانتیاگو کالاتراوا جلوه ای کاملاً منحصر به فرد به این ایستگاه داده و آن را به یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا تبدیل کرده است.

سخن پایانی

در مقاله فوق به بررسی و معرفی زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا پرداخته ایم. علاوه بر اینکه، یکی از مهم ترین دغدغه ها هنگام سفر به کشورهای توریستی اروپا، راحتی جابه جایی در آن ها و دسترسی به سیستم حمل و نقل مقرون به صرفه است، زیبایی و معماری فوق العاده و خیره کننده ایستگاه های قطار کشورهای اروپایی، آن ها را به جاذبه های گردشگری اروپا تبدیل کرده است. سالانه تعداد بی شماری از گردشگران علاوه بر مقاصد حمل ونقلی، جهت بازدید از معماری ایستگاه های قطار با آن ها سفر می کنند.

سؤالات متداول

1) زیباترین ایستگاه قطار در اروپا کدام است؟

ایستگاه مرکزی راه آهن آنتورپ در کشور بلژیک، یکی از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا است که از طریق معمار بلژیکی لوئیس دلاسنسری طراحی شده است.

2) بزرگترین ایستگاه قطار در اروپا کدام است؟

ایستگاه لایپزیگ با 83,460 متر مربع مساحت، در حال حاضر بزرگترین ایستگاه راه آهن اروپا است.

3) کدام ایستگاه قطار، عجیب ترین معماری اروپا را دارد؟

ساختمان لیسبون، یکی از عجیب ترین معماری های جهان را دارد که ایستگاه راه آهن لیسبون روسیو پرتغال، در آن قرار گرفته است.

4) کدام کشور اروپایی بهترین ایستگاه های قطار را دارد؟

سوئیس، به دلیل تراکم جمعیت، وقت شناسی و ادغام با سایر شبکه های حمل و نقل، بهترین سیستم حمل و نقل ریلی اروپا را دارد.

الی گشت

منبع: گردشبان

به "10 مورد از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مورد از زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید