5 نوشیدنی انرژی زا که جایگزین مناسبی برای قهوه هستند

به گزارش فدایی داری، قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها در سراسر دنیا است و بسیار هم سالم به شمار می رود. این نوشیدنی دارای آنتی اکسیدان های زیادی است که به درمان بیماری های مختلفی یاری می نمایند.

5 نوشیدنی انرژی زا که جایگزین مناسبی برای قهوه هستند

بسیاری از مردم به سراغ این نوشیدنی می روند تا از فواید آن بهره مند شوند و سطح انرژی خود را افزایش دهند. ولی مسئله ای که وجود دارد این است که زیاده روی در مصرف قهوه نه تنها به سلامتی آسیب می رساند، بلکه منجر به احساس خستگی و کمبود انرژی هم می گردد.

قهوه کافئین دارد و این ماده غذایی می تواند انرژی بیشتری به شما بدهد. خوردن کمی قهوه در صبح ممکن است به شما یاری کند تا روز پرانرژی تری داشته باشید، ولی هرگز نباید در مصرف آن زیاده روی کنید، زیرا اگر زیادی قهوه بنوشید با خستگی و استرس بیشتری روبه رو خواهید شد. پژوهش ها هم این موضوع را تأیید نموده اند و پیشنهاد می نمایند تا جای ممکن قهوه کمتری مصرف کنید.

به همین علت شما باید کوشش کنید مصرف قهوه خود را کاهش دهید و در عوض به سراغ سایر نوشیدنی های انرژی زا و طبیعی بروید. در نوشته امروز می خواهیم همین نوشیدنی ها را معرفی کنیم.

در این نوشته پنج نوشیدنی عالی و جایگزین قهوه را آورده ایم که می توانند انرژی شما را در طول روز حفظ نمایند و جلوی خستگی و بی حالی را بگیرند. این نوشیدنی ها بعلاوه دارای فواید فراوانی هستند که منجر به بهبود سلامتی می شوند. در ادامه ابتدا نگاهی به ضررهای قهوه می اندازیم سپس به سراغ نوشیدنی هایی می رویم که بدون ضرر زدن به سلامتی می توانند انرژی و شادابی شما را افزایش دهند. پس با ما همراه باشید.

خطرات و عوارض جانبی نوشیدن قهوه

قهوه یک نوشیدنی مفید است که در صورت میانه روی می تواند به حفظ سلامتی یاری کند، ولی زیاده روی در مصرف آن با مسائلی همراه خواهد بود. حداکثر میزان توصیه شده برای مصرف قهوه 3 تا 4 فنجان است که کم وبیش 400 میلی گرم کافئین دارد.

شما اگر بیش از میزان توصیه شده قهوه مصرف کنید ممکن است با بعضی نشانه ها از جمله افزایش وزن، کاهش انرژی، کمبود مواد معدنی به ویژه آهن و بعلاوه اختلال در خواب روبه رو شوید. به طور کلی، اگر در مصرف کافئین زیاده روی کنید بدون شک سلامتی خود را به خطر خواهید انداخت. بعلاوه اگر به کافئین حساسیت داشته باشید باید مصرف قهوه را به کلی کنار بگذارید. در ادامه چند مورد از ضررهای زیاده روی در مصرف کافئین را آنالیز می کنیم.

1. منجر به اضطراب می گردد

کافئین می تواند ترشح آدرنالین را افزایش داده و بدن را در شرایط واکنشی ستیز یا گریز قرار دهد. واکنش ستیز یا گریز یک واکنش فیزیولوژیکی است که جانوران در پاسخ به ادراکاتشان نسبت به موقعیت های خطرناک، حمله، یا فرار برای نجات خود نشان می دهند.

این شرایط باعث می گردد مضطرب شده و با نشانه هایی مانند عصبی شدن، بی قراری، نفس نفس زدن، استرس داشتن و نشانه های مشابه روبه رو شوید.

2. بی خوابی را در پی دارد

یکی از برترین ویژگی های کافئین این است که می تواند خستگی را از بین ببرد و شما را بیدار نگه دارد. ولی مشکل اینجا است که زیاده روی در مصرف کافئین باعث می گردد به بی خوابی های آسیب زننده دچار شوید و سلامت کلی خود را به خطر بیندازید.

اگر بدن شما نتواند به میزان کافی استراحت داشته باشد و خودش را ریکاوری کند با مسائل و بیماری های گوناگونی روبرو می گردد و کارکرد مناسب خود را از دست می دهد.

3. روی فرآیند هضم غذا تأثیر می گذارد

اگر تا به امروز قهوه خورده باشید به خوبی می دانید که کافئین چگونه روی فعالیت دستگاه گوارشی و روده ها تأثیر می گذارد. اگر حجم بالایی از این ماده وارد بدن گردد ممکن است منجر به شل شدن مدفوع یا اسهال گردد و بعلاوه بیماری بازگشت اسید به مری را در پی داشته باشد. در این شرایط ماهیچه هایی که مانع از حرکت محتویات معده به سوی گلو می شوند شل شده و کارکرد خود را از دست می دهند.

4. منجر به ریزش ماهیچه ها می گردد

بعضی پژوهش ها نشان می دهند که زیاده روی در مصرف کافئین می تواند منجر به بیماری رابدومیولیز گردد. رابدومیولیز یا واپاشی به تجزیه ماهیچه ها اشاره دارد. در این شرایط سلول های ماهیچه های اسکلتی تخریب شده و محتویات آن ها به خون وارد می شوند.

شما با کاهش مصرف کافئین می توانید جلوی این مشکل را بگیرید و توده عضلانی بدن خود را حفظ کنید.

5. اعتیادآور است

مصرف کافئین اعتیادآور است و می تواند به یک عادت همیشگی تبدیل گردد. خیلی از کسانی که کافئین مصرف می نمایند در صورت نخوردن قهوه و شکلات تلخ و… ممکن است احساس بی حالی نمایند و با وابستگی روانی یا جسمی به این ماده روبه رو شوند.

این اعتیاد می تواند زیاده روی در مصرف کافئین را در پی داشته باشد و از جنبه های گوناگون روی سلامتی تأثیر منفی بگذارد.

6. فشار خون را بالا می برد

به طور کلی، به نظر نمی رسد کافئین منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته در بیشتر افراد گردد، ولی در چندین پژوهش دیده شده به علت تحریک کردن سیستم عصبی می تواند فشار خون را افزایش دهد. فشار خون بالا هم به مرور عاملی خطرناک برای سکته و ابتلا به بیماری های قلبی می گردد.

البته تأثیر کافئین روی فشار خون موقتی است و شما با میانه روی در مصرف کافئین می توانید جلوی این مشکل را بگیرید.

7. ضربان قلب را افزایش می دهد

درست مانند فشار خون، کافئین روی افزایش ضربان قلب هم تأثیر می گذارد. این ماده غذایی تحریک نماینده است و باعث تپش قلب می گردد. بعلاوه می تواند ریتم ضربان قلب را دگرگون کند.

البته این تأثیر در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. اگر پس از مصرف کافئین متوجه تغییر در ریتم و سرعت ضربان قلب خود شدید باید مصرف این ماده را کاهش دهید.

8. بدن را خسته می نماید

قهوه، چای و سایر خوراکی هایی که کافئین دارند می توانند سطح انرژی را افزایش دهند. با وجود این، زمانی که کافئین از بدن خارج می گردد تأثیر آن به کلی از بین می رود و بدن حسابی خسته می گردد. بعلاوه اگر به این ماده عادت کنید هم به احتمال زیاد با اثر شادابی آن روبه رو نخواهید شد و در عوض خستگی به سراغتان خواهد آمد.

شما باید در مصرف کافئین تعادل را برقرار کنید و مثلا به جای آنکه حجم بالایی را در ابتدای روز بخورید، این میزان را در طول روز تقسیم و مصرف کنید تا با اثر انرژی بخشی آن روبرو شوید. البته حواستان باشد در نیمه دوم روز کافئین نخورید تا خوابتان را به هم نریزید.

5 جایگزین سالم برای قهوه

با در نظر داشتن ضررهای زیاده روی در مصرف قهوه، اگر از قهوه برای افزایش انرژی و کاهش خستگی استفاده می کنید باید مصرف آن را کاهش دهید و در عوض به سراغ جایگزین های بهتری بروید، زیرا قهوه تنها نوشیدنی ای نیست که هنگام خستگی می توانید از آن بهره ببرید. در حقیقت، قهوه گاهی اوقات منجر به افزایش احساس خستگی هم می گردد.

شما باید مصرف این نوشیدنی را کاهش دهید و به جای آن از نوشیدنی های طبیعی و انرژی زا که ضرر کمی هم دارند بهره ببرید. در ادامه این نوشیدنی ها را لیست نموده ایم.

1. چای سبز ماچا

پودر چای سبز ماچا شامل برگ های چای سبز کامل است که آسیاب و پودر شده اند. شما با حل کردن این پودر در آب می توانید یک چای انرژی زا و سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی برای خود آماده کنید.

ماچا جایگزین فوق العاده ای برای قهوه است. دو گرم ماچا (کم وبیش نصف قاشق چای خوری) حاوی کافئین کافی برای افزایش انرژی است، ولی میزان آن تنها یک پنجم کافئین موجود در یک فنجان قهوه است و به همین علت چای سبز ماچا انتخاب بهتری برای حفظ سلامتی به شمار می رود.

افزون بر این، کافئین موجود در ماچا با سرعت کمتری و در مدت 6 تا 8 ساعت در بدن جذب می گردد. به همین علت ماچا سطح انرژی شما را برای مدت زمان بیشتری بالا نگه می دارد و جلوی افت انرژی، خستگی و اختلال های خواب را می گیرد.

ماچا بعلاوه دارای انواع اسیدهای آمینه است که امواج آلفا را در مغز تقویت می نمایند و منجر به افزایش تمرکز، ترشح هورمون دوپامین و بهبود حافظه می شوند. به طور کلی، چای سبز ماچا فواید بسیاری برای سلامتی دارد و می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، احتمال ابتلا به بیماری های خطرناک مانند سرطان را کاهش دهد و بعلاوه به کاهش وزن یاری کند.

2. آب

آب برترین نوشیدنی ای است که می توانید در طول روز مصرف کنید و با یاری آن بدنتان را شاداب نگه دارید. اگرچه بدیهی به نظر می رسد، ولی خیلی ها ممکن است آب کافی ننوشند و به همین علت احساس خستگی و بی حالی نمایند.

نوشیدن آب کافی می تواند دمای بدن را تنظیم کند، مواد زائد را از بدن بیرون کند، مفاصل را نرم کند و بعلاوه کارکرد ماهیچه ها را بهبود ببخشد. جدا از این ها، روی سلامت جسم و روان هم تأثیر می گذارد و منجر به کارکرد بهتر بدن و تمرکز بیشتر مغز می گردد.

یکی از نخستین نشانه های کم آبی بدن احساس خستگی و ناتوانی است. ننوشیدن آب کافی روی سطح انرژی تأثیر منفی می گذارد و شما را حسابی خسته و بی حال می نماید. به همین علت است که بیشتر مردم در طول روز به سراغ قهوه و سایر انرژی زاها می روند در حالی که می توانند با نوشیدن کمی آب به خوبی جلوی خستگی خود را بگیرند.

کارشناسان سلامتی بر این باورند که مردان و زنان در طول روز باید به ترتیب 13 فنجان و 9 فنجان آب مصرف نمایند. این حجم مایعات در صورتی که ورزش کنید، باردار یا شیرده باشید و بعلاوه بیمار شده باشید بیشتر هم می گردد. شما بعلاوه باید از غذاهای آب دار در رژیم غذایی خود بهره ببرید. خوردنی هایی مانند خیار، هندوانه، اسفناج، کاهو، گل کلم، بروکلی، تربچه، گوجه فرنگی و فلفل سبز همگی از گزینه های بسیار مناسب برای آب رسانی به بدن به شمار می روند.

نوشیدن آب کافی منجر به حفظ سلامتی می گردد و با توجه به بعضی پژوهش ها حتی به کاهش وزن هم یاری می نماید. بنابراین، کوشش کنید در طول روز به جای قهوه آب کافی مصرف کنید و جلوی کاهش سطح انرژی خود را بگیرید.

3. اسموتی های گیاهی یا آب سبزیجات سبزرنگ

سبزیجات دارای آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی هستند و به همین علت اضافه کردن آن ها به رژیم غذایی تان می تواند به خوبی سطح انرژی شما را افزایش دهد و بعلاوه به حفظ سلامتی تان یاری کند.

سبزیجات به طور کلی خوش طعم هستند و می توانند تنوع زیادی به غذاهای شما بدهند. ولی اگر به هر علتی نخواهید آن ها را مصرف کنید می توانید در عوض به سراغ آب سبزیجات بروید و به آسانی از فواید این مواد غذایی بهره مند شوید.

نوشیدن آب سبزیجات تازه بدن را شاداب می نماید و احساس خستگی را کاهش می دهد. آب سبزیجات دارای فیبر کمتری است و سبزیجات حین آب گیری فیبر خود را از دست می دهند. به همین علت، بدن سریع تر می تواند سبزیجات را هضم و ترکیبات معدنی و مغذی آن ها را جذب کند.

در این حالت بدن با مواد معدنی و مغذی گوناگون روبه رو می گردد در حالی که انرژی کمی برای جذب آن ها صرف نموده است. بنابراین، شما از ویتامین ها و ترکیبات مقوی برای افزایش شادابی بهره می برید و انرژی خود را هم حفظ می کنید.

آب سبزیجات جدا از این ویژگی دارای فواید بسیار دیگری هم برای سلامتی است که منجر به تقویت بدن و کاهش خطر بیماری های مختلف می شوند. به ویژه آب سبزیجات سبزرنگ و برگ دار می توانند سلامت قلب و عروق را بهبود ببخشند و جلوی بیماری های مختلفی را بگیرند. به همین علت باید به جای قهوه از آب سبزیجات و اسموتی های گیاهی بهره ببرید و رژیم غذایی سالم تری داشته باشید.

البته یادتان باشد بیشتر حجم آب و اسموتی های گیاهی شما باید شامل سبزیجات گردد نه میوه ها؛ با این کار می توانید میزان قند دریافتی خود را کاهش دهید و بهتر سلامتی تان را حفظ کنید. شما به عنوان مکمل می توانید این نوشیدنی را در کنار دمنوش های گیاهی و چای سبز مصرف کنید تا انرژی بیشتری به دست بیاورید و از فواید بیشتری برای بهبود سلامت جسم و روان خود بهره مند شوید.

4. چای ماته

چای ماته یا یربا ماته یک نوشیدنی حاوی کافئین است که در آمریکای جنوبی پیدا می گردد و هواداران زیادی در سراسر دنیا دارد. این چای هم از برگ های گیاهی و خشک شده تهیه می گردد و ترکیب آن با آب داغ یک دمنوش خوش طعم و انرژی زا را در اختیار شما قرار می دهد.

چای ماته طعمی شبیه به برگ های دم نموده چای سبز دارد و مانند قهوه روی افزایش انرژی تأثیر می گذارد. البته نسبت به قهوه تأثیرگذارتر بوده و با افزایش بیشتر تمرکز و کاهش اختلال در خواب همراه است. این چای کافئین کمتری نسبت به قهوه دارد، ولی سرشار از اسیدهای آمینه و مواد مغذی است که آن را به انتخاب بهتری نسبت به قهوه تبدیل می نمایند.

به طور کلی، چای و دمنوش ها به خوبی سطح انرژی را افزایش می دهند بدون آنکه ضرری برای سلامتی داشته باشند. جدا از این، دمنوش های گیاهی معمولا طبیعی هستند و مواد فرآوری شده و شرکتی ندارند. شما بعلاوه می توانید از دمنوش های روبیوس، زنجبیل، بابونه، گایوسا و… بهره ببرید. این نوشیدنی ها نه تنها خستگی را به طور موقت از بین می برند، بلکه می توانند خواص ضدپیری و آنتی اکسیدانی داشته باشند و با بیماری ها هم مبارزه نمایند.

5. اسموتی های پروتئینی

پروتئین برای تأمین انرژی مورد احتیاج بدن حیاتی است و پژوهش ها هم نشان می دهند این ماده غذایی با تحریک مغز می تواند به افزایش هوشیاری و تمرکز یاری کند.

پروتئین یکی از اصلی ترین مواد مغذی برای سلامتی شما است. شما برای حفظ سلامت و کارنمودهای بدنتان به پروتئین احتیاج دارید. نکته دیگر هم این است که بچه ها و زنان باردار به پروتئین بیشتری احتیاج دارند. بچه ها با سرعت بسیار بالایی در حال رشد هستند و زنان باردار یا شیرده هم برای رشد فرزندشان احتیاجمند حجم فراوانی از مواد مغذی خواهند بود. به طور کلی، میزان پروتئین توصیه شده برای مصرف روزانه 0.8 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است. برای نمونه، اگر وزن شما 75 کیلوگرم باشد روزانه به 60 گرم پروتئین احتیاج خواهید داشت.

شما برای تأمین پروتئین روزانه خود می توانید به سراغ اسموتی ها و شیک های پروتئینی بروید. میوه ها و سبزیجات دارای پروتئین کمی هستند، ولی شما با اضافه کردن منابع پروتئینی به آن ها از جمله دانه چیا، کره آجیل مانند کره بادام زمینی، لبنیات و… می توانید یک وعده غذایی سبک و مقوی برای خود آماده کنید و پروتئین زیادی به بدنتان برسانید.

شما بعلاوه می توانید از مکمل های ورزشی پروتئینی هم بهره ببرید و شیک های مقوی گوناگونی برای خودتان آماده کنید. انواع مکمل هایی که شامل پروتئین های باکیفیت از جمله کلاژن و وی می شوند انتخاب های مناسبی برای تهیه اسموتی و شیک پروتئینی و افزایش انرژی خواهند بود.

سخن پایانی

قهوه کافئین دارد و این ماده غذایی می تواند انرژی بیشتری به شما بدهد. خوردن کمی قهوه در صبح ممکن است به شما یاری کند تا روز پرانرژی تری داشته باشید و به همین علت است که مردم زیادی در طول روز قهوه مصرف می نمایند. ولی مسئله ای که وجود دارد این است که زیاده روی در مصرف قهوه نه تنها منجر به احساس خستگی و استرس بیشتر می گردد، بلکه روی سلامت جسم و روان هم تأثیر منفی می گذارد.

به همین علت شما باید مصرف قهوه خود را تا جای ممکن کاهش دهید و در عوض به سراغ جایگزین های بهتر و سالم تر بروید. نوشیدنی هایی که در این نوشته معرفی کردیم جایگزین های بسیار خوبی برای قهوه هستند و بدون آنکه سلامتی شما را به خطر بیندازند می توانند سطح انرژی تان را افزایش دهند. این نوشیدنی ها حتی در بعضی مواقع تأثیرگذارتر هم هستند و بهتر می توانند به بالا نگه داشتن سطح انرژی و شادابی شما یاری نمایند.

بنابراین، از این پس به جای قهوه کوشش کنید آب کافی بنوشید و به سراغ جایگزین هایی از جمله دمنوش و چای های گیاهی، آب سبزیجات و شیک ها و اسموتی های پروتئینی بروید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت فدایی داری مگ را بخوانید.

منبع: Dr. Axe

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 نوشیدنی انرژی زا که جایگزین مناسبی برای قهوه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نوشیدنی انرژی زا که جایگزین مناسبی برای قهوه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید