55 پروژه گردشگری کرمانشاه در هفته دولت افتتاح می گردد

به گزارش فدایی داری، مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه در نشست با خبرنگاران از اشتغال زایی برای 6600 نفر در حوزه صنایع دستی و گردشگری استان در سال 98 اطلاع داد.

55 پروژه گردشگری کرمانشاه در هفته دولت افتتاح می گردد

بهگزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه، شنبه 1 شهریورماه 99 امید قادری در نشست خبری که در محوطه تاریخی طاق بستان به منظور تشریح عملکرد اداره کل استان بیان نمود: دغدغه هایی برای اجرای مونوریل و تله کابین وجود دارد که تا ارزیاب جهانی از محوطه بازدید نداشته باشد، نمی توان در این خصوص نظر قطعی داد.

او اضافه کرد: مشکل عظیم ثبت جهانی طاق بستان، بناهای اطراف این محوطه به خصوص رستوران ها و کبابی ها است و ضرورت دارد برای ثبت جهانی شدن، این موانع برطرف گردد.

ثبت جهانی 3 کاروانسرای شاه عباسی

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه ثبت جهانی سه کاروانسرای شاه عباسی در قصرشیرین، ماهیدشت و بیستون را ضروری دانست و گفت: اگر بخواهیم کاروانسرای شاه عباسی قصرشیرین را برای ثبت جهانی معرفی کنیم باید آن را از شرایط بازارچه خارج کنیم.

صدور مجوز خانه مسافر

او در ادامه از صدور مجوز خانه مسافر اطلاع داد و اضافه کرد: تا سال 97 نهادهای امنیتی نگاه مثبتی به مجوز خانه مسافر نداشتند اما با توجه به گسترش گردشگری، این مجوزها در سال 98 صادر شد.

قادری گفت: 662 تخت اقامتی در سال 98 و 140 تخت در پنج ماهه اول سال 99 به ظرفیت تخت های استان اضافه شده است.

افتتاح 55 پروژه گردشگری در هفته دولت

او از افتتاح 55 پروژه گردشگری در هفته دولت اطلاع داد و اظهار کرد: حجم سرمایه گذاری حوزه گردشگری استان در سال 98 حدود 7000 میلیارد ریال است و تحقق آن منوط به همکاری سایر دستگاه ها نظیر راهداری، آب و اموراراضی است.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه میزان اشتغال در حوزه صنایع دستی و گردشگری استان را در سال 98 حدود شش هزار و 600 نفر گفت و گفت: این آمار در مقایسه با سال 97 افزایش 200 درصدی داشته است.

اجرای جشنواره چوب در طاق بستان

او در ادامه از برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره چوب در شهریورماه امسال اطلاع داد و عنوان نمود: با حضور هنرمندان مورد تأیید یونسکو،، قرار است کتیبه بیستون و طاق بستان بر روی چوب حکاکی گردد.

قادری احیای نمدبافی، ارغوان بافی و موج بافی را از دیگر برنامه های اداره کل استان گفت و اضافه کرد: هنرمندانی که برای احیای این صنایع کوشش نمایند، تسهیلات ویژه دریافت خواهند کرد.

او سپس از بیمه شدن 1200 هنرمند فعال در حوزه صنایع دستی در سال 98 اطلاع داد.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه در ادامه بیان نمود: هفت کارگاه فراوری چاقو در استان نشان استاندارد دریافت کردنداین کار برای اولین بار در ایران اجرا شده و تأثیر مهمی بر تکمیل زنجیره فروش و برندسازی دارد.

او گفت: صدور 3200 مجوز در حوزه صنایع دستی، آموزش 600 نفر و نیز دریافت نشان های ملی برند شخصی 17 هنرمند کرمانشاهی در سال 98، نشان از عملکرد مثبت این اداره کل دارد.

ثبت جهانی تنبور به نام ایران و شهرستان دالاهو در دستور کار واقع شده است

قادری در ادامه با اشاره به ثبت ملی شهرستان دالاهو به عنوان مهد تنبور گفت: به دنبال ثبت جهانی مهد تنبور هستیم، هرچند در این راستا رقبایی مانند ترکیه، جمهوری آذربایجان و عراق را داریم و حتی پیشنهادهایی مبنی بر ثبت مشترک وجود دارد که ما این پیشنهاد را نمی پذیریم چرا که این ساز متعلق به ایران و دالاهو است.

او توضیح داد: در صورت ثبت جهانی تنبور به نام دالاهو، به کارگاه ها و هنرمندان تنبورنواز استان، تسهیلات ارزان قیمت پرداخت خواهد شد.

راه اندازی 8 موزه در سال 98

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه در ادامه از راه اندازی هشت موزه در سال 98 و سیاست اداره کل استان در گسترش موزه ها با همکاری بخش خصوصی اطلاع داد و گفت: سال 98 نسبت به سال 97، کارگاه های بازسازی بناهای تاریخی 67 درصد افزایش داشته است. 130 درصد افزایش اعتبار مشخص حریم آثار تاریخی و نیز 220 درصد افزایش ظرفیت بوم گردی داشتیم و برای هفت اثر تاریخی استان نیز نقشه حریم مشخص شده است.

حضور ارزیاب ثبت جهانی اورامانات در کرمانشاه

او در ادامه عنوان نمود: طبق آخرین پیگیری ها، قرار است اواخر شهریورماه ارزیابی از کشور مصر برای آنالیز پرونده ثبت جهانی 12 روستای منطقه اورامانات به کشور ایران سفر کند.

به گفته قادری ثبت جهانی این منطقه از سه منظر معماری، فرهنگی و طبیعی در دستور کار واقع شده است و طبق ارزیابی ها تا 90 درصد بافت این مناطق مسئله ای ندارد و در صورت ثبت جهانی، سایر بافت ها ملزم به اجرای قوانین وزارتخانه خواهند بود.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه تأکید کرد: هر دستگاه یا شخصی که بخواهد پروژه ای در منطقه اورامانات اجرا کند باید از اداره کل استان مجوز بگیرد.

او توضیح داد: مناطقی که بافت سنتی را رعایت نکرده باشند از این پروژه حذف خواهند شد ضمن اینکه ثبت جهانی اورامانات شامل استان های کرمانشاه و کردستان می گردد و تا کشور عراق ادامه دارد.

منبع: میراث آریا

به "55 پروژه گردشگری کرمانشاه در هفته دولت افتتاح می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "55 پروژه گردشگری کرمانشاه در هفته دولت افتتاح می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید