آخرین شرایط خشکسالی در ایران، پیش بینی تابستانی گرم

به گزارش فدایی داری، احد وظیفه با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی تا به امروز 282 میلیمتر بارش در کشور داشتیم، اظهار کرد: این میزان حدود 30 درصد بیشتر از میانگین بلند مدت در ایران است همچنین سه استان گیلان، مازندران و لرستان بیشترین بارش ها طی سال آبی جاری را دریافت نموده اند، به طوری که در گیلان حدود 811 میلیمتر، در مازندران 663 میلیمتر و در لرستان 582 میلیمتر بارش داشتیم.

آخرین شرایط خشکسالی در ایران، پیش بینی تابستانی گرم

استان هرمزگان بیشترین درصد افزایش بارش را دارد

وی در مصاحبه با ایسنا ادامه داد: استان هرمزگان از ابتدای سال آبی جاری تا به امروز بیشترین درصد افزایش بارش نسبت به میانگین بلند مدت خود را داشته و در این استان بارش ها نسبت به نرمال 231 میلیمتر بیشتر شده است بنابراین حدود 140 درصد افزایش بارش در استان هرمزگان اتفاق افتاده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه شرح داد: در سایر مناطق کشور از جمله جنوب و جنوب شرق مانند کرمان و سیستان و بلوچستان و مناطق مرکزی مانند قم، تهران، البرز و استان مرکزی بارندگی ها بین 30 تا 70 درصد نسبت به نرمال بیشتر شده است به طوری که در استان سیستان و بلوچستان بارش ها 75 درصد بیشتر میانگین بلند مدت و در استان های قم و کرمان به ترتیب 73 و 63 درصد افزایش بارش گزارش شده است.

بارش ها در غرب کشور کمتر از نرمال است

وظیفه با بیان اینکه می توان در بیشتر مناطق کشور به ویژه جنوب شرق و شرق بارش ها بیشتر از نرمال است، گفت: با وجود این در حوزه زاگرس مرکزی و غرب کشور، بارش ها طی سال آبی جاری کمتر از نرمال و در شمال غرب کشور در حد نرمال است. از این رو بارش در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل نسبت به میانگین بلندمدت نرمال و در استان های کرمانشاه (حدود 7 درصد)، کهگیلویه و بویر احمد (حدود 9 درصد) و چهار محال و بختیاری (حدود 12 درصد) کمتر از نرمال است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش های خوبی در شمال کشور نیز طی سال آبی جاری داشتیم، اظهارکرد: برای مثال بارش در استان مازندران حدود 31 درصد بیشتر از میانگین بلند مدت بوده است البته باید این نکته را در نظر گرفت که مازندران سالانه بارش های قابل ملاحظه ای دارد و 32 درصد افزایش بارش حدودا معادل 160 میلیمتر و تقریبا برابر با بارش سالانه استانی مانند هرمزگان است.

شرایط خشکسالی در کشور بر اساس شاخص ها SPI

وی در ادامه درباره شرایط بارش ها در کشور با توجه به شاخص های خشکسالی شرح داد: بر اساس شاخص SPI که معرف بارش و دما به صورت توامان است، می توان گفت که طی یک ماه گذشته تا انتها فروردین ماه غرب کشور شامل استان های ایلام، کرمانشاه و جنوب خوزستان در شرایط خشکسالی متوسط تا خفیف و استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل در شرایط نرمال تا خشکسالی خفیف بودند. سایر استان های کشور از جمله خراسان رضوی، سمنان، قم و تهران و... در شرایط ترسالی در بازه ضعیف تا شدید قرار داشتند.

به گفته وظیفه همچنین طی دوره سه ماهه تا انتها فروردین نیمه شمالی کشور از نظر بارش در شرایط ترسالی متوسط تا شدید بود و نیمه جنوبی ایران ترسالی و خشکسالی را در کنار یکدیگر داشت.

شاخص یکساله خشکسالی کشور چه می گوید؟

وی در ادامه اظهار کرد: بر اساس شاخص یکساله خشکسالی از اردیبهشت سال گذشته تا فروردین ماه سال جاری در بعضی مناطق غربی کشور مانند غرب کردستان، ایلام، خوزستان، غرب کرمانشاه، شمال آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی خشکسالی های شدید تا متوسط گزارش شده است، اما در بقیه نقاط کشور از جمله مناطق مرکزی، سواحل شمالی، شمال شرق، مناطق جنوبی استان فارس، کرمان، هرمزگان و بخش های سیستان و بلوچستان ترسالی حاکم بوده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه آنالیز شاخص 10 ساله خشکسالی در کشور نشان می دهد که ما با خشکسالی انباشته روبرو هستیم، شرح داد: این موضوع بیشتر نقاط کشور از جمله سیستان و بلوچستان، خوزستان، فارس، اصفهان، چهار محال و بختیاری، ایلام، اردبیل، آذربایجان شرقی، جنوب تهران و قم را شامل می گردد و در دسته خشکسالی های متوسط تا شدید حتی بسیار شدید قرار می گیرد.

وظیفه اضافه کرد: برآیند بارش های 10 سال گذشته نشان می دهد که ما در ایران دو سال ترسالی و 8 سال خشکسالی داشتیم که در نتیجه آن با خشکسالی انباشته روبرو شدیم، اما طی دو سال اخیر در بیشتر نقاط کشور به جز نوار غربی و شمال غربی با ترسالی روبرو بودیم.

شروع بارش های موسمی در کشور از اواخر خرداد

وی با اشاره به اینکه سال آبی زراعی جاری تقریبا در نیمه جنوبی و مرکزی کشور به انتها رسیده و در حال حاضر تنها در بعضی استان ها از جمله نوار شمالی کشور فرصت برای دریافت بارش باقی مانده است، گفت: پیش بینی می گردد که طی اواخر خرداد ماه بارش های موسمی در ایران شروع گردد و جنوب شرق را دربرگیرد. از این رو در جنوب فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان ابر های جوششی در بعد ازظهر رگبار و رعد و برق هایی را به صورت محلی موجب می شوند که البته بارش های زیادی به همراه نخواهند داشت و انتظار می رود که تنها در جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان منجر به سیلاب های محلی گردد.

شروع دیرهنگام بارش های پاییزه در ایران

وظیفه ادامه داد: مدل های اقلیمی نشان می دهد که تابستان سال جاری فعالیت بارش های موسمی در محدوده نرمال و بالای نرمال باشد و این موضوع بارش های بیش از نرمال در جنوب شرق ایران را به دنبال دارد همچنین بر اساس مدل های عددی در نتیجه فعالیت موسمی در ایران سیستم های بارشی غربی در فصل پاییز سال جاری دیرتر به کشور خواهند رسید و می توان گفت که بارش های پاییزه در ایران دیرتر از حد حد معمول شروع می شوند و شاید حتی تا آبان ماه بارش ها کمتر از نرمال باشد.

به گفته رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی طی خرداد ماه و تابستان سال جاری دمای هوا در کشور حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود و باتوجه به اینکه تابستان به نسبت گرمی در پیش داریم انتظار می رود که گرمای هوا تا ماه های ابتدایی پاییز و بیش از حد معمول در کشور ادامه داشته باشد.

منبع: فرارو

به "آخرین شرایط خشکسالی در ایران، پیش بینی تابستانی گرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط خشکسالی در ایران، پیش بینی تابستانی گرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید