ورود سامانه بارشی نو ، بارش شدید برف در 12 استان

به گزارش فدایی داری، خبرنگاران: سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی نو به کشور نسبت به بارش شدید برف در 12 استان و احتمال کولاک، کاهش دما و آب گرفتگی معابر هشدار داد.

ورود سامانه بارشی نو ، بارش شدید برف در 12 استان

به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز بارش ها در جنوب شرق کاهش می یابد و بارش در سواحل شمالی تقویت شده و گستره آن منطقه ها شمال غرب و غرب از جمله کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان و بعلاوه خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی را در بر می گیرد.

فردا بارش ها در نوار شمالی کشور و بعضی منطقه ها غرب ادامه دارد و با ورود سامانه بارشی به جنوب غرب در استان های خوزستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و غرب فارس، جنوب و غرب اصفهان بارش برف و باران روی می دهد.

روز سه شنبه بارش ها در شمال غرب کاهش یافته و در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات البرز ادامه دارد. در جنوب غرب، غرب، مرکز، شرق، شمال شرق و شمال استان سیستان و بلوچستان، ارتفاعات هرمزگان و استان کرمان بارش برف، باران و وزش باد شدید پیش بینی شده است. در فارس، بوشهر و کرمان بارش ها از شدت بیشتری برخوردار است. روز چهارشنبه در بعضی منطقه ها یزد، اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان بارش پراکنده روی می دهد، ضمن این که در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، غرب مازندران و شمال خراسان رضوی بارش پیش بینی شده است.

پنجشنبه نیز بارش ها به گیلان و شرقی اردبیل محدود می گردد.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: یک شنبه 1401/10/18

زمان انتها: چهارشنبه 1401/10/21

نوع مخاطره: بارش باران، منطقه ها جنوبی رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما، در منطقه ها سردسیر بارش برف، کولاک برف یا رخداد مه

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/10/18: کرمانشاه، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شرق هرمزگان.

دوشنبه 1401/10/19: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، مرکزی، همدان، لرستان، ایلام، اصفهان، فارس، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی.

سه شنبه 1401/10/20: اردبیل، گیلان، مازندران، قزوین، البرز، تهران، گلستان، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، خوزستان، فارس، کرمان، خراسان شمالی.

چهارشنبه 1401/10/21: شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، یزد، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ارتفاعات استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران.

اثر مخاطره: کاهش دید، لغزندگی جاده ها، احتمال اختلال در تردد، یخ زدگی، احتمال آبگرفتگی محلی و محدود در معابر، احتمال تاخیر در پروازها، احتمال تنش دمایی در باغات و مزارع، افت فشار گاز

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در هنگام مسافرت با خودرو ، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرما و یخبندان، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی برای مقابله با برف، یخبندان و مه به ویژه در جاده ها، لایروبی کانال ها و آب روها و مدیریت در مصرف انرژی به ویژه گاز.

توصیف سامانه: سامانه جوی همراه با بارش های شدید باران

زمان آغاز: دوشنبه 1401/10/19

زمان انتها: سه شنبه 1401/10/20

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی توام با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/10/19: بوشهر، خوزستان، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، سواحل استانهای گیلان و مازندران،

سه شنبه 1401/10/20: بوشهر، جنوب و فارس

اثر مخاطره: آب گرفتگی معابر عمومی، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، جاری شدن روان آب، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال صاعقه، تاخیر و احتمال لغو پروازها، خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاکسازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی به وسیله شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرائی مسئول، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرهای کشاورزی و جلوگیری از ورود آب گل آلود به آن ها.

توصیف سامانه: سامانه جوی همراه با بارش های شدید برف

زمان آغاز: دوشنبه 1401/10/19

زمان انتها: سه شنبه 1401/10/20

نوع مخاطره: بارش برف گاهی همراه با کولاک برف یا رخداد مه و کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/10/19: اردبیل، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، ارتفاعات شمالی و شرقی خوزستان، دامنه و ارتفاعات استان های گیلان و مازندران.

سه شنبه 1401/10/20: شمال فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی کرمان، یزد، جنوب و غرب اصفهان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، اختلال در ناوگان حمل ونقل هوایی و زمینی، یخبندان و مه در جاده ها، خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی به وسیله شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرائی مسئول، خودداری دامداران و عشایر در عبور از ارتفاعات، عایق بندی و محافظت از کندوها و تغذیه کمکی کلونی ها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد و ارتفاع امواج

زمان آغاز: یکشنبه 1401/10/18

زمان انتها: پنج شنبه 1401/10/22

نوع مخاطره: وزش باد و افزایش ارتفاع امواج درمنطقه ها ساحلی بین 1.5 تا 2 متر و در منطقه ها دور از ساحل بیش از 2 متر

منطقه اثر: دریای خزر، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان، مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناورهای سبک، تفریحی و نیمه سنگین، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی.

توصیه: محدودیت در ترددهای دریایی به ویژه تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی ، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی.

منبع: توریسم آنلاین

به "ورود سامانه بارشی نو ، بارش شدید برف در 12 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود سامانه بارشی نو ، بارش شدید برف در 12 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید