ادویه ای برای کنترل دیابت ؛ خواص ادویه ماسالا ، چطور گرام ماسالا را در منزل آماده کنیم؟

به گزارش فدایی داری، گرام ماسالا، یکی از ادویه های پرکاربرد در آشپزی شرقی به خصوص هندوستان است که طعم خاصی به غذا می دهد. البته این ادویه از نظر ارزش تغذیه ای نیز مفید است و از آنجا که متخصصان تغذیه مصرف ادویه ها را توصیه می نمایند، شناخت خواص آنها در تمایل به استفاده در انواع غذاها موثر خواهد بود.

ادویه ای برای کنترل دیابت ؛ خواص ادویه ماسالا ، چطور گرام ماسالا را در منزل آماده کنیم؟

به گزارش فدایی داری، گرام ماسالا ادویه نسبتا تندی است که از ترکیب دانه های گشنیز، زیره، دارچین، میخک، جوزهندی، هل و فلفل سیاه به دست می آید. البته اندازه این ادویه ها یکسان نیست و در منطقه ها مختلف به نسبت متفاوتی استفاده می گردد.

فواید گرام ماسالا

در وهله اول باید اشاره نمود که گرام ماسالا ادویه ای سرشار از آنتی اکسیدان هاست که عملکرد رادیکال های آزاد را خنثی می نماید و مانع از تجمع آنها در بافت های بدن می گردد. این مکانیسم از بروز و پیشرفت بسیاری از بیماری ها جلوگیری می نماید.

مزیت دیگر گرام ماسالا وجود دارچین در ترکیب آن است که در پیشگیری و کنترل دیابت نقش دارد. دارچین سطح گلوکز خون را پایین می آورد و احتیاج به ترشح انسولین و مقاومت سلول ها به انسولین را کاهش می دهد. طعم تند گرام ماسالا به علت ترکیبی به نام کپسایسین در فلفل است. این ترکیب دمای بدن و سوخت وساز انرژی را افزایش می دهد و مطالعات نشان می دهد که این روند به تحریک اکسیداسیون چربی ها یاری می نماید.

چطور گرام ماسالا را در منزل آماده کنیم؟

گرچه گرام ماسالا امروزه در فروشگاه های موادغذایی به فروش می رسد اما در صورت عدم اطمینان از محصول آماده و برای در اختیار داشتن ادویه باکیفیت می توان در منزل تهیه کرد. نسبت ادویه های گرام ماسالا مرغوب به این ترتیب است:

1 قاشق مرباخوری زیره

1 قاشق مرباخوری دانه گشنیز

1 قاشق مرباخوری دانه فلفل سیاه

2/1 قاشق مرباخوری هل

2/1 قاشق مرباخوری پودر دارچین

4/1 قاشق مرباخوری میخک

2/1 قاشق مرباخوری جوز هندی

1 تکه فلفل قرمز خشک

برای تهیه این ادویه بی نظیر، تابه را روی حرارت ملایم بگذارید تا گرم گردد. تمام ادویه ها را در تابه بریزید و 5 تا 10 دقیقه حرارت دهید تا عطر و طعم آن بهتر حس گردد. البته باید حرارت ملایم باشد و مرتب هم زده گردد تا نسوزد. پس از اینکه کمی خنک شد، با دستگاه خردکن کاملا پودر کنید. برای اینکه ادویه کاملا یکسان باشد، بهتر است از صافی ریز نیز بهره ببرید.

به طور کلی، ادویه ها را نباید مدت طولانی نگهداری کرد زیرا عطر و طعم آن تغییر می نماید. بعلاوه، ادویه باید در ظرف شیشه ای درب دار و دور از نور و گرما باشد. ادویه گرام ماسالا را می توان در انواع غذا و سس استفاده کرد که همراه با ادویه کاری بسیار عالی خواهد بود. نکته دیگر اینکه برخلاف دیگر ادویه ها، گرام ماسالا را انتهای پخت غذا باید اضافه نمود.

منبع: سلامت

منبع: همشهری آنلاین

به "ادویه ای برای کنترل دیابت ؛ خواص ادویه ماسالا ، چطور گرام ماسالا را در منزل آماده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادویه ای برای کنترل دیابت ؛ خواص ادویه ماسالا ، چطور گرام ماسالا را در منزل آماده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید