اعمال محدودیت سرعت در محور مرگ یوزها

به گزارش فدایی داری، رئیس سازمان محیط زیست بابیان اینکه طبق آمار هفت قلاده یوز ماده در پارک ملی توران شاهرود رویت شده است، گفت: برای جلوگیری از تلفات یوز باید دوربین های کنترل سرعت روی 80 تنظیم گردد.

اعمال محدودیت سرعت در محور مرگ یوزها

علی سلاجقه در حاشیه بازدید از محدوده عبور یوز در محور میامی-سبزوار در تبادل نظر با مهر، ضمن بیان اینکه بحث حیات وحش موضوع مهمی است که باید اقدامات فوری برای حفظ و حراست از آن انجام گردد، ابراز داشت: با توجه به شرایط اقلیمی، منابع آب، پوشش گیاهی و حیات جانوری تحت تأثیر قرار گرفته، لذا همه این موارد در معرض خطر نابودی است.

وی ضمن بیان اینکه از مجموع بالغ بر 80 گونه جانوری در معرض خطر برای حدود 21 گونه طرح جامع در نظر گرفته شده است، اضافه نمود: استان سمنان به لحاظ جا دادن همه این موارد از حساسیت بالایی برخوردار است.

از بین رفتن 10 یوزپلنگ در تلفات جاده ای

رئیس سازمان محیط زیست بابیان اینکه پارک ملی توران شاهرود مجموعه آزمایشگاهی بسیار ارزشمند نه در حد ملی بلکه در تراز بین المللی است، ابراز داشت: نتیجه دستاورد ها تا به امروز در این مجموعه مطلوب بود به نحوی احساس می کنیم تعداد گونه ها در این حوزه افزایش پیدا نموده است.

سلاجقه ضمن بیان اینکه در پارک ملی توران شاهرود هفت قلاده ماده رؤیت شده است، توضیح داد: این نشان می دهد که کوشش های شبانه روزی مؤثر واقع شده و نتیجه داده است.

وی ضمن بیان اینکه مسیر عبور یوز قلمرو وسیعی است، اضافه نمود: وجود دو منطقه یوز در خراسان شمالی و پارک ملی توران و جاده ترانزیت میان این دو باعث تلفات یوز شد و حداقل 10 قلاده یوز در این محدوده از بین رفته است.

اجرای 10 کیلومتر روشنایی در دست اقدام

رئیس سازمان محیط زیست بابیان اینکه خوشبختانه با توجه به حساسیتی که این موضوع حفاظت از یوز وجود دارد برای منطقه تدابیر خاص منظور شده است، ابراز داشت: بعد از تلفات دو یوز وزارت راه پای کار آمد و طرح جامعی منظور شد که باید در شورای عالی محیط زیست مصوب گردد.

سلاجقه با بیان اینکه طرح در قالب یک برنامه زمان بندی شده در دست اجرا خواهد بود، در ادامه توضیح داد: زمانی نقاط حادثه خیز برای حیات وحش وجود دارد این تمهیدات باید به وسیله وزارت راه منظور گردد و مسئولان استان و شهرستان نسبت به این موضوع حساسیت لازم را داشته باشند.

وی ضمن بیان اینکه راهکار های متفاوتی برای تلفات یوز وجود دارد و گزینه های متعدد در حال انجام است، اضافه نمود: اجرای 10 کیلومتر روشنایی در شرف انجام واقع شده است و پایه ها سفارش داده شدند.

وجود 6 دوربین در لاین رفت و برگشت میاندشت میامی

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه چهار دوربین به سمت مشهد مقدس و دو دوربین در لاین برگشت منطقه وجود دارد، ابراز داشت: شش دوربین دیگر شعاع هشتاد کیلومتری را پوشش می دهند.

سلاجقه ضمن بیان اینکه منتظر اعلام سرعت مجاز در منطقه بودیم که 90 کیلومتر تصویب شد، توضیح داد: سال های قبل این محدوده 80 کیلومتر به وسیله راه و شهرسازی اعلام و تابو های مربوط نصب شده بودند و مردم منطقه و عبوری ها با آن اخت شدند.

وی اضافه نمود: اگر این سرعت به 90 ارتقا پیدا کند و دوربین ها با آن زون شوند خیلی جالب نخواهد بود لذا انتظارات بر این است قبل آنکه اتفاق خاصی مجدد رخ دهد نقطه اصلی به این سامانه مجهز گردد.

خطر تلفات مجدد جاده ای در کمین یوز ها

رئیس سازمان محیط زیست ضمن بیان اینکه هر چه به سمت انتهای تابستان پیش می رویم تعداد بیشتری خودرو از این معبر عبور خواهد نمود، بیان داشت: این موضوع خطر تلفات را افزایش خواهد داد و قطعاً در صورت وقوع هر گونه قصور را نخواهیم پذیرفت.

سلاجقه در ادامه توضیح داد: برای فنس کشی در پی استفاده از ظرفیت دولت و بخش خصوصی هستیم و امیدواریم در آینده نزدیک فنس کشی به بخش خصوصی واگذار گردد و شاهد دستاورد های خوبی باشیم.

منبع: فرارو

به "اعمال محدودیت سرعت در محور مرگ یوزها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعمال محدودیت سرعت در محور مرگ یوزها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید