آنالیز آخرین تریلر گاد آو وار رگناروک از دیدگاه اسطوره شناسی نورس

به گزارش فدایی داری، بازی به شدت مورد انتظار گاد آو وار رگناروک (God of War Ragnarök)، خاتمه در 9 نوامبر (18 آبان) عرضه می گردد. هرچند کشف اسرار یک بازی هنگام تجربه آن برای بار اول همواره هیجان انگیزتر و لذت بخش تر است، اما آنالیز نظریه ها و برآورد های مختلف درباره تریلرها و جزئیات منتشر شده از سوی سازندگان نیز لذت خاص خود را دارد .

آنالیز آخرین تریلر گاد آو وار رگناروک از دیدگاه اسطوره شناسی نورس

استودیوی سانتا مونیکا مدتی پیش یک تریلر داستانی نو از بازی منتشر کرد که مملو از صحنه های مختلف مربوط به مبارزات، جهان و البته داستان آن بود. این تریلر که بدون شک مجذوب نماینده ترین تریلر منتشر شده از بازی تا به امروز است، انتظار را برای بازی سخت نموده و از طرفی رازهای زیادی را در خود پنهان نموده که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

تیر (Tyr)

یکی از اولین صحنه هایی که در آخرین تریلر نشان داده می شود، آزاد شدن تیر بدست کریتوس است. کسانی که نسخه قبل را تجربه نموده اند، باید به خاطر داشته باشند که بخشی از داستان آن حول محور تیر و اقدامات او در راستای خشم خدایان و در نهایت ناپدید شدنش می چرخید. در هر صورت به نظر می رسد که یکی از اولین کارهایی که بازیکنان در رگناروک انجام می دهند، این است که تیر را از هر جایی که هست، پیدا نموده و آزاد نمایند. ظاهرا آن ها در مقابله با اودین به یکدیگر یاری خواهند کرد.

با این حال یک نکته جالب توجه این است که تیر هنوز دست راست خود را دارد. یکی از معدود جزئیات کلیدی که در خصوص او در اسطوره های اسکاندیناوی آمده، این است که وقتی خدایان فنریر یعنی همان گرگ غول پیکر را به زنجیر کشیدند، دستش را از دست داد. در واقع تیر به فنریر قول می دهد که خدایان فقط او را به این علت به زنجیر می کشند تا قدرتش را آزمایش نمایند، اما گرگ بزرگ حرف او را باور نمی نماید. بنابراین فنریر از تیر می خواهد که دست راستش را در آرواره هایش بگذارد. اگر بتواند آزاد شود، آن را رها می نماید، اما اگر این اتفاق رخ ندهد، آن را می خورد. در پایان، فنریر نتوانست فرار کند و بنابراین تیر دست خود را از دست داد.

گفته می شود که فنریر یکی از سه فرزند لوکی است. بعلاوه از آنجایی که آترئوس به نوعی نسخه این داستان از لوکی است، واضح است که او برای داشتن فرزندی به این عظمت، هنوز بسیار جوان است. همانطور که گفته شده، جورمونگاندر به عنوان مار جهانی یا مار میدگارد که در نسخه قبل دیدیم نیز یکی از سه فرزند لوکی است. در هر صورت امیدواریم که رگناروک پاسخی برای این سوالات داشته باشد. از طرفی لازم به ذکر است که رویارویی بین تیر و فنریر بسیار مجذوب نماینده باشد.

اودین (Odin)

در اوایل تریلر، آترئوس در خانه شان را باز می نماید و چهره ای طاس و شنل پوشیده را می بیند که در سایه ای پنهان شده است. آیا این اودین است؟ به احتمال زیاد بله به خصوص با توجه به صداگذاری خاص خود و سوالی که از کریتوس می پرسد. او به کریتوس می گوید که آیا واقعا در پی آغاز جنگ است؟ ما تصویری خوبی از چهره او نداریم، بنابراین نمی توان تشخیص داد که او تنها از یک چشم برخوردار است یا خیر. او چشم دیگر خود را کسب دانش والا با میمیر معاوضه نموده است. او شبیه مسافری است که اودین غالبا در داستان ها شبیه آن ظاهر شده است یعنی پیرمردی متواضع که در جست و جوی سرپناه و مهمان نوازی است. البته اثری از کلاه او دیده نمی شود.

در داستان ها آمده که او به صاحبان خانه هایی که به او احترام می گذاشتند، موهبت اعطا می نموده و در غیر این صورت، باعث رنج آن ها می شده است. در افسانه ها آمده که اودین همواره در پی قدرت و دانش است. او پادشاه نه قلمرو است و می خواهد که آن را به همین شکل حفظ کند. از طرفی او در پی پیشگویی در خصوص آینده خود است. او پیشگویی ها را از غول ها دزدید و در خصوص رگناروک، پایان جهان، اطلاعات کسب کرد. از آن موقع برای جلوگیری از این رویداد هر کاری که می توانسته انجام داده است.

این شامل به زنجیر بستن فنریر می شود که پیش بینی شده بود با پایان جهان او را ببلعد. اگر بازی قرار باشد که این افسانه ها را دنبال کند، پس اودین باید بداند که رگناروک از قبل آغاز شده است. رگناروک در واقع با مرگ بالدور به دست لوکی و آغاز زمستان طولانی (Fimbulwinter) آغاز می شود که در نسخه قبل شاهد آن بودیم. اودین احتمالا در کوشش است تا کریتوس و آترئوس را از انجام هر کار دیگری که ممکن است این رویداد را تسریع بخشند، منصرف کند. جالب اینجاست که در اسطوره های اصیل نورس، این اودین است که به عنوان خدای جنگ شناخته می شود نه تیر. اودین کسی بود که تمام نبردها به آن اختصاص داشت و بر همه آن ها نظارت داشت. او و والکری ها را به این نبردها فرستاد تا نیمی از جنگجویان کشته شده را متعلق به خود کند و آن ها را به والهالا ببرد.

فریا (Freya)

فریا با بازگشت از نسخه قبلی، دیگر متحدی برای کریتوس و آترئوس محسوب نمی شود، بلکه یک دشمن است. فریا پس از کشته شدن پسرش بالدور به وسیله کریتوس، برای انتقام آماده است و به نظر می رسد گرفتن آن دست به هر کاری می زند. در اسطوره های نورس، فریا خواهر دوقلوی فریر است اما مهمتر از آن، الهه ای است که بر فولکوانگر (Folkvangr) حکومت می نماید. می دانیم که اودین و فریا با وجود اینکه زن و شوهر هستند، به علت کوشش اودین برای کسب خشونت و قدرت، دیگر یکدیگر را نمی بینند. بنابراین آیا ما شاهد موضع گیری فریا علیه او خواهیم بود؟ آیا ارتش والهالا و ارتش فولکوانگر در پایان جهان با هم برخورد خواهند کرد؟ پرداخت به این موضوعات در گاد آو وار رگناروک مجذوب نماینده خواهد بود.

ثور (Thor)

در انتهای تریلر، بالاخره برای اولین بار ثور را در مبارزه می بینیم که به نظر فوق العاده می رسد! این نسخه از ثور با قهرمانی با موی طلایی و عضلانی که بسیاری ممکن است به طور ناخودآگاه از فیلم های مارول تصور نمایند، فاصله زیادی دارد و به افسانه های نورس بسیار نزدیک تر است. گفته می شود که ثور دارای موهای قرمز با ریشی پرپشت است و قدرت بسیاری دارد. این نسخه علی رغم شکمش، قطعا با توصیف افسانه ها مطابقت دارد و بیشتر شبیه خدایی است که آماده است تا در مقابل خدای جنگ قرار گیرد.

در افسانه ها ثور خشمگین یا گرسنه به تصویر کشیده می شود. او خدای چندان باهوشی نیست و ترجیح می دهد که مسائل را به جای حل آن ها، با چکش اش نابود کند. وقتی مسئله ای پیش می آید که با چکش و مبارزه قابل حل نیست، او به ناچار به لوکی مراجعه می نماید تا آن را برای او حل نماید. ظاهر چکش او، میولنیر (Mjolnir)، نیز دقیقا بر اساس اسطوره شناسی نورس است و مانند فیلم های مارول، پس از پرتاب به دست ثور باز می شود. با این حال او برای این کار باید با انگشتان خود بکشن بزند! آیا بازیکن باید آن ها را در جریان مبارزه نهایی مقابل ثور قطع کند تا از برگشت چکش به او جلوگیری کند؟ آیا بازیکن می تواند میولنیر را کنترل کند؟ این سوالاتی است که پاسخ آن ها جالب خواهد بود.

در هر صورت چیزی که تعیین است این است که ثور از دست کریتوس بسیار عصبانی است. همانطور که به یاد دارید، کریتوس دو پسر ثور را کشت و اگر بازیکن در پایان بازی به خانه کریتوس در ابتدای بازی باز می گشت، تصویری از خدای تندر را مشاهده می کرد که آماده انتقام بود. با این حال آیا این رؤیا محقق خواهد شد؟ به نظر می رسد که بازیکنان مجبور شوند که چندین بار در طول سفر خود با او روبرو شوند. در اسطوره شناسی نورس، ثور در حین مبارزه با جورمونگاندر کشته می شود و مبارزه با او در کنار مار میدگارد می تواند صحنه هایی حماسی را رقم بزند.

والکری (Valkyrie)

بازیکنانی که هر اینچ از شش قلمروی موجود در نسخه قبل را کاوش نموده اند، بدون شک قبلا با این جنگجویان ترسناک و قدرتمند جنگیده اند. در گاد آو وار 2018، آن ها صرفا باس های اختیاری بودند که به وسیله اودین به دام افتاده بودند و پس از شکست روحشان به نوعی آزاد می شد. در رگناروک به نظر می رسد که آن ها نقش بسیار مهم تری در داستان دارند. در تریلر نو، دو نفر از آن ها را در مبارزه با کریتوس می توان مشاهده کرد.

در افسانه های نورس، والکری ها به میدان های نبرد می آیند و نیمی از مردگان را به سوی اودین در والهالا و نیمی دیگر را به سوی فریا در فولکوانگر می برند. در بازی تعیین نیست که آیا آن ها هنوز این کار را انجام می دهند یا خیر، اما آن ها به عنوان گروهی از جنگجویان قدرتمندی شناخته می شوند که به وسیله یک ملکه فرماندهی می شوند. در واقع این ملکه فریا بود، اما پس از جدا شدن او از اودین، والکری دیگری به نام سیگرون جای او را گرفت. جالب اینجاست که به نظر می رسد که والکری هایی که در تریلر ظاهر می شوند برای اودین کار می نمایند.

هاتی و اسکول (Hati and Skoll)

دو گرگی که در تریلر نمایش داده می شوند، هاتی و اسکول هستند و ظاهرا فرزند فنریر محسوب می شوند. طبق پیش گویی اجرا شده در خصوص رگناروک، وقتی جهان به پایان می رسد، اسکول خورشید و هاتی نیز ماه را می بلعد. وقتی این اتفاق بیفتد، همه قلمروها در تاریکی فرو می روند و با هرج و مرج غلبه می نمایند. طبق افسانه ها هیچ چیز رشد نخواهد نمود، برادر علیه برادر خواهد جنگید و خدایان آغاز به سقوط و نابودی خواهند کرد. در تریلر به نظر می رسد که آترئوس در کوشش است تا رگناروک را پس از آغاز تصادفی آن در بازی قبلی ادامه دهد اما آیا این پیشگویی واقعا محقق خواهد شد یا او با سرنوشت خود مبارزه خواهد نمود؟

پری دریایی

در تریلر شاهد یک پری دریایی هستیم. عجیب است که هیچ اشاره ای از این پری دریایی در اسطوره شنایی نورس نشده است. پری های دریایی موجودات اسکاندیناویایی هستند که در فولکلور و افسانه هایی مانند آثار هانس کریستیان آندرسن ظاهر می شوند، اما در داستان های به جای مانده از دوران وایکینگ ها حضور خاصی ندارند.

با این حال در اسطوره شناسی نورس، ران به عنوان الهه طوفان ها، همسر اگیر ایزدد دریاها است و با او نه دختر داشتند. او بر قلمرو مردگان واقع در اعماق اقیانوس فرمانروایی می نمود. هم ران و هم دخترانش به غرق کردن دریانوردان معروف هستند اما هیچکدام از آن ها به شکل پری دریایی توصیف نشده اند. با این باید دید که سانتا مونیکا با پری دریایی ذکر شده چه هدفی را دنبال می نماید.

9 قلمرو

تریلر منتشر شده بعلاوه نگاهی به بعضی از بخش های سه قلمرویی که بازیکنان در بازی نخست از بازدیدشان منع شده اند، دارد که شامل آزگارد (Asgard)، واناهایم (Vanaheim) و سوارتالفهایم (Svartalfheim) می شوند. همانطور که به وسیله سازندگان تایید شده است، هر 9 قلمرو برای سفر در رگناروک حضور خواهند داشت و به نظر می رسد که منطقه ها متنوعی داشته و دارای جزئیات فراوان هستند. آزگارد خانه خدایان آسیر است. اینجا جایی است که اودین و ثور به آن خانه می گویند و ممکن است که میدان نبردی باشد که کریتوس پایان در آن اودین به زمین خواهد زد.

واناهایم خانه خدایان جادویی ونیر است. در واقع اینجا جایی است که فریا زمانی زندگی می کرد و ممکن است که بازیکنان در این قلمرو با برادرش یعنی فریر دیدار نمایند و در خصوص گذشته شان اطلاعات بیشتری کسب نمایند. در نهایت Svartalfheim یا Nidavellir خانه کوتوله ها (دورف ها) است. آهنگرهایی که در نسخه قبل با آن ها آشنا شدیم یعنی بروک و سیندری از این قلمرو می آیند و ممکن است که اینجا جایی باشد که برای ارتقای تجهیزات خود و یافتن آیتم ها و سلاح هایی که قادر به کشتن خدایان هستند، به آن سفر کنید.

جمع بندی

گاد آو وار رگناروک در 18 آبان برای پلی استیشن 4 و 5 منتشر خواهد شد و طبق گفته سازندگان، بزرگتر از آن چیزی خواهد بود که هواداران می توانند تصور نمایند. آیا سرتر برخاسته و آزگارد را نابود می نماید؟ آیا آترئوس فرماندهی ناگل فار (کشتی ساخته شده از ناخن انگشتان دست و پای مردگان) را بر عهده خواهد گرفت و ارتش هل هایم را در برابر مردگان برگزیده والهالا و فولکوانگر رهبری خواهد نمود؟ و در نهایت آیا وقت خداحافظی با کریتوس فرا رسیده است؟ این ها سوالاتی هستند که فقط زمان تعیین خواهد نمود.

منبع: Goomba Stomp

منبع: دیجیکالا مگ

به "آنالیز آخرین تریلر گاد آو وار رگناروک از دیدگاه اسطوره شناسی نورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز آخرین تریلر گاد آو وار رگناروک از دیدگاه اسطوره شناسی نورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید