خبرنگاران استفاده از زنبور برای کنترل آفات در مزارع گوجه فرنگی قزوین

به گزارش فدایی داری، قزوین - خبرنگاران - طرح کنترل بیولوژیکی آفات در مزارع گوجه فرنگی قزوین با استفاده از 2 نوع زنبور در استان اجرا شد.

خبرنگاران استفاده از زنبور برای کنترل آفات در مزارع گوجه فرنگی قزوین

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین روز یکشنبه با اعلام این خبر گفت: طرح کنترل بیولوژیک آفات در سطح 4500 هکتار از مزارع گوجه فرنگی استان در دست اجراست.

یوسف درخشان اضافه کرد: در طرح مقابله بیولوژیکی با آفات گوجه فرنگی از مرحله گل دهی تا برداشت کامل سه مرحله رهاسازی زنبور انجام می گردد.

وی گفت: این طرح با هدف کاهش مصرف سموم ، کاهش هزینه های فراوری و سلامت محصول و حفظ محیط زیست انجام می گردد.

درخشان توضیح داد: هزینه هر هکتار اجرای این طرح 210 هزار تومان است که 110 هزار تومان (55 درصد) آن یارانه دولتی و 100 هزار تومان سهم کشاورز است.

به گفته این مسوول مبلغ کل یارانه برای اجرای این طرح 495 میلیون تومان بوده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: استفاده بیش از حد از سموم شیمیایی برای کنترل عوامل خسارت زای گیاهی عامل برهم زننده تعادل طبیعی، زیست محیطی و به خطر انداختن سلامت محصول و مصرف کنندگان است.

درخشان توضیح داد: استفاده از سموم تنها در مواردی توصیه می گردد که سایر روش های کنترل موثر نباشند زیرا سموم باعث از بین رفتن حشرات مفید و ایجاد مقاومت در آفات می شوند.

وی یاد آور شد: یکی از بهترین روش ها کنترل بیولوژیکی بوده که شامل استفاده از حشرات مفید برای کنترل آفات است.

در امسال 6 هزار هکتار از مزارع کشاورزی استان به زیر کشت این محصول رفته ک و پیش بینی می گردد 580 هزار تن محصول از این میزان اراضی کشاورزی برداشت می گردد.

گوجه فرنگی از محصولاتی است که در هر بار کشت بیش از چهار تا پنج نوبت سمپاشی به طور متوسط بر علیه آفات آن انجام می گردد.

در طرح کنترل بیولوژیک از 2 نوع زنبور تریکوگراما و براکون برعلیه دو آفت هلیوتیس و توتا استفاده می گردد که زنبور تریکوگراما پارازیت کننده تخم های آفت و زنبور براکون پارازیت کننده لارو آفت بوده که با تغذیه از آنها موجب کاهش جمعیت آفات و کاهش خسارت محصول می شوند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران استفاده از زنبور برای کنترل آفات در مزارع گوجه فرنگی قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استفاده از زنبور برای کنترل آفات در مزارع گوجه فرنگی قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید