خبرنگاران هفت طرح ملی دولت تدبیر و امید برای ورزش زنان

به گزارش فدایی داری، تهران - خبرنگاران - یکی از مهمترین راهبردهای معاونت امور ورزش زنان وزارت ورزش و جوانان در دولت تدبیر و امید در راستای ورزش برای همه، توسعه و ترویج فرهنگ ورزش و فعالیت بدنی در میان زنان ایران در قالب اجرای هفت طرح ملی برای نخستین بار در کشور است.

خبرنگاران هفت طرح ملی دولت تدبیر و امید برای ورزش زنان

یکی از هفت طرح ملی در ورزش زنان سنجش ساختار قامت زنان روستایی است که از سال 96 و تا به امروز طی سه مرحله در استان های کشور اجرا شده است.

این طرح کوشید تا با مطلع سازی زنان روستایی جهت تطبیق فعالیت های حرکتی متناسب با مشاغل روستایی به حفظ شرایط استاندارد قامت و اسکلت و عضلات زنان یاری کند و دانش افزایی ورزشی و تندرستی را افزایش دهد.

از بین 62 هزار و 919 روستا و جمعیت بیش از 10میلیون نفر زن روستاهای کشور، وزارت ورزش و جوانان توانست طی سال های 96 تا 98 در مجموع 273 هزار و 234 نفر از زنان روستایی را زیر پوشش این طرح قرار دهد.

نتایج این طرح که یکی از هشت طرح ملی در حوزه ورزش کشور به شمار می رود، در سال 96 توانست 615 روستا و 72 هزار و 769 زن روستایی را زیرپوشش قرار دهد که در سال 97 شمار روستاهای زیر پوشش این طرح به یک هزار و 525 روستا و تعداد زنان روستایی نیز به 149 هزار و 343 نفر افزایش یافت.

در 9 ماه نخست سال 98 هم یک هزار و 427 روستا و 51 هزار و 122 زن روستایی در این طرح نهاده شدند که این طرح در سه مرحله و در سه دوره سه ماهه تمرینات اصلاحی جهت برطرف ناهنجاری قامتی ناشی از ضعف عضلات توسط سنجش گران طرح ملی در حال اجراست.

مجریان این طرح افراد تحصیل نموده دانشگاهی در بخش آسیب شناسی و حرکات اصلاحی از حوزه وزارت ورزش و جوانان در استان ها و بعضی از استادان دانشگاه و همکاران در وزارت آموزش و پرورش هستند که دوره های آموزشی خود را به وسیله برگزاری کارگاه های عملی حرکات اصلاحی، تهیه فیلم های تمرینات اصلاحی و هشت کارگاه منطقه ای ویژه گذراندند. همچنین 2 هزار و 650 عامل اجرایی در این سه سال فعالیت داشتند.

چگونگی شناسایی ناهنجاری های قامتی در زنان روستایی توسط سنجش گران طرح در نوبت های مختلف و به ترتیب اولویت در خانه های ورزش روستایی، مدارس، مساجد و خانه های بهداشت و با هماهنگی دهیاران صورت می گیرد و میانگین سنی از 15 تا45 سال است. پس از شناسایی تمرینات حرکات اصلاحی جهت برطرف مشکلت عضلانی توسط مجریان طرح به وسیله آموزش دنبال می گردد.

بیشترین ناهنجاری در 23 استان مربوط به کمر گود، در 17 استان شانه نامتقارن و در 12 استان سر به جلو اعلام شده که با گزارش سنجش گران طرح بسیاری از ناهنجاری قامتی در زنان روستایی بهبود یافته است.

همچنین انتخاب روستاها بر اساس تعداد جمعیت جهت اجرایی شدن طرح گزینش می شوند. معاونت توسعه ورزش زنان این طرح ملی را با همکاری هیات های استانی و دهیاران روستایی، فدراسیون های ورزش روستایی و عشایری شروع نموده است.

جشنواره فرهنگی دختران خورشید

جشنواره فرهنگی ورزشی پیرامیدها (دختران خورشید ویژه زیر 16 سال) برای نخستین بار و با مشارکت 201 تیم در سطوح استانی، منطقه ای و کشوری برگزار گردید که این در زمره سومین طرح ملی ارتقا، نشاط و تندرستی زنان و دختران به شمار می رود.

نشاط اجتماعی که یکی از ضرورت های زندگی امروز است، معاونت توسعه امور ورزش زنان وزارت ورزش و جوانان را بر آن داشت تا با بر پایی جشنواره های ورزشی به عنوان ابزاری مناسب در کنار مطلعی بخشی و مشوق مردم به ورزش، شرایط افزایش امیدواری و نشاط اجتماعی را مهیا و استعدادهای نهفته را معرفی کند.

به همین منظور جشنواره دختران خورشید با هدف افزایش مشارکت دختران در فعالیت های ورزشی، ارتقا و نشاط فردی، اجتماعی و معرفی کسب و کار جدید در ورزش و غنی سازی اوقات فراغت سالم در بین دختران نوجوان و جوان از سال 96 تا به امروز در حال برگزاری است.

پیرامید ورزشی گروهی که با استفاده از مهارت های ورزش همگانی، ژیمناستیک و بعضی حرکات تخصصی رشته های مختلف به صورت تلفیقی، ابتکاری، ابداعی و نوآورانه و با استفاده از ابزار و به صورت هماهنگ و نمایشی اجرا می گردد.

این طرح در سه مرحله آماده سازی تیم ها و برگزاری رقابت های استانی، برگزاری در سطح منطقه و رقابت های کشوری صورت گرفته است که تا به امروز 10هزار و 131 ورزشکار درآن مشارکت دارند.

جشنواره پیرامیدها که در سال 96 با ترکیب 18 تیم و سه هزار و 522 ورزشکار و یک هزار و 472 هنرجو برگزار گردیده بود، در سال گذشته به 183 تیم و 6 هزار و 609 نفر ورزشکار افزایش یافت. همچنین در حاشیه این جشنواره نمایشگاه دستاوردهای استانی هم در معرض نمایش علاقه مندان نهاده شد.

برگزاری جشنواره های ورزشی در واقع یکی از راه های ارتباطی شهروندان با یکدیگر برای تبادل شادی و هیجان در هر شهری به شمار می رود و بر پایی چین رویدادی زمینه سلامت جامعه و کاهش هزینه های درمانی را می کاهد.

جشنواره ورزشی دا ویژه زنان و دختران روستایی

جشنواره فرهنگی ورزشی دا که در زمره یکی از هفت طرح ملی ورزش زنان دولت تدبیر و امید است به منظور افزایش مشارکت زنان روستایی در فعالیت های فرهنگی و ورزشی، توسعه و تقویت ارزش های ایرانی و اسلامی منطبق با آیین و رسوم سنتی و ملی با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی در حال اجراست.

دا که تداعی نام مادران شیرزن ایران است، روستاهای پرجمعیت را هدف قرار داده است و از سال 94 تا به امروز توسط معاونت توسعه امور زنان وزارت ورزش و جوانان و با همکاری فدراسیون ورزش روستایی و هیات های استانی در حال برگزاری است.

مرحله نخست این جشنواره در سال 94 و در 31 روستا شروع و مرحله دوم آن در سال 96 و با مشارکت 61 روستا برگزار گردید. سومین دوره این جشنواره هم در سال 97 و در 91 روستا اجرا شده است.

مراحل اجرای جشنواره به این گونه است که یک مادر بالای 70 سال به عنوان دا در روستاهای هدف جهت افتتاح یا اختتام جشنواره معرفی و سپس رقابت ها در رشته های بومی و محلی مختص هر استان (حداقل سه رشته) برگزار می گردد. همچنین نمایشگاه صنایع دستی، پخت نان و غذاهای محلی هم در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد.

بر اساس آمار، در سال 96 این رقابت ها با مشارکت 44 هزار و 690 نفر در 125 رشته و در سال 97 هم با حضور 63 هزار و 155 نفر در 190 رشته برگزار گردید.

در 9 ماهه نخست سال گذشته این رقابت ها با حضور 44 هزار و 690 نفر از زنان و دختران روستایی در 125 رشته برگزار گردیده است.

همچنین یکی از بارزترین ویژگی های این جشنواره معرفی روستا، برگزاری جشنواره غذای سنتی و رقابت های آشپزی، صنایع دستی نظیر کار بافی، حوله بافی و قالی بافی، بازی های بومی و محلی و مسابقات ورزشی است.

جام نشاط و تندرستی

جام نشاط و تندرستی در راستای مشارکت همه جانبه زنان به صورت تیم منتخب بستگان و فامیل ها اجرایی شده و در سطح شهرستان، استان و کشور به طور رسمی در حال برگزاری است.

در این طرح ملی زنان و دختران بدون واسطه، برنامه تمرینات ورزشی روزانه خود را با علم به چگونگی تأثیر بر اندام­ های بدن به ساده ­ترین شیوه از تارنمای رسمی وزارت ورزش و جوانان دریافت می نمایند.

هدف اصلی طرح ارائه اطلاعات و برنامه های ورزشی به مخاطبان برای ایجاد عادت ورزش کردن در زندگی روزانه و جلوگیری از فقر حرکتی و ناهنجاری های جسمانی و روانی است.

افزایش دانش و مطلعی حرکتی و ایجاد نشاط و شادابی به وسیله ورزش، اصلاح سبک زندگی به وسیله ایجاد فرهنگ انجام فعالیت ­های ورزشی، نهادینه سازی ورزش در خانواده و زندگی فردی و ارتقاء سطح سلامت جسمانی-روانی و اجتماعی خانواده در زمره اهداف های دومین طرح ملی ورزش در سطح کشور است.

در این طرح 6 شاخص آمادگی جسمانی مرتبط با تندرستی شامل (هماهنگی، تعادل، قدرت عضلانی، استقامت عضلانی، استقامت قلبی و عروقی، انعطاف ­­پذیری) در 52 برنامه هفتگی و به وسیله بارگذاری تمرینات در تارنمای وزارت ورزش و جوانان الو ورزش در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

این طرح از سال 96 در کشور به اجرا درآمد که در آن سال، 26 هزار و 914 نفر، در سال بعد 14 هزار و 146 نفر و در سال 98 نیز 13هزار و 482 نفر مشارکت کردند.

معاونت ورزش زنان وزارت ورزش و جوانان مجری این طرح است و با رویکرد ارتقاط سطح سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی جامعه و ایجاد نشاط و شادابی به وسیله ورزش به صورت استانی، منطقه ای و کشوری برگزار می گردد.

یکی از کاربردی تردین طرح های جام نشاط و تندرستی این است که جامعه مخاطب در خانه های خود، به راحتی می­ توانند به تمرینات ورزشی بپردازند.

طرح پارک گام

این طرح به وسیله نصب نرم افزار و با هدف ارتقاء میزان شادابی و انگیزه به زندگی و سلامت جسمی و روانی مردم به وسیله پیاده روی مستمر و افزایش کیفیت زندگی و طول عمر مفید و ارتقا روحیه و شادابی در سال 97 شروع شد.

در شروع این طرح 238 شهرستان و روستا مشارکت داشتند که در سال 97 بیش ا ز145 هزار نفر مشارکت کرد و در 9 ماهه نخست سال گذشته هم 143 هزار نفر در این طرح ملی که شرکت کردند. این طرح در اماکن عمومی نظیر پارک ها و بوستان ها و حاشیه شهرها برگزار می گردد.

جشنواره فرهنگی ورزشی فراغـت بانـوان بـا ورزش

ششمین طرح ملی در حوزه ورزش زنان در راستای شعار ورزش برای همه با هدف نهادینه سازی ورزش در خانواده ها به عنوان نخستین پایگاه اجتماعی، ایجاد نشاط و شادابی در بین زنان خانواده ها در همه رده های سنی، افزایش سواد حرکتی در بین اعضای خانواده، گسترش فرهنگ کار گروهی در خانواده، غنی سازی و کیفیت بخشی به اوقات فراغت اعضای خانواده، بسترسازی به منظور کاهش آسیب های اجتماعی در بین خانواده ها و ارتقاء سطح سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی خانواده ها در کشور اجرا شد.

این طرح از سال 96 و در 107 رشته و در قالب سه هزار و 377 تیم و با مشارکت30 هزار و 499 نفر اجرا شده است.

در این جشنواره شمار رشته ها در سال گذشته به 120 رشته و پنج هزار و 411 تیم افزایش یافت. رشته های شرکت نماینده در این جشنواره نظیر طناب زنی، دارت، بدمینتون، بسکتبال و رشته های بومی و محلی است.

جشنواره فرهنگی ورزشی فراغت بانوان با ورزش ویژه شاغلان

این جشنواره به دنبال نهادینه سازی ورزش در دستگاه های اجرایی کشور، ایجاد نشاط و شادابی در بین بانوان شاغل، افزایش سواد حرکتی در بین زنان شاغل، گسترش فرهنگ کار گروهی در دستگاه های اجرایی، غنی سازی و کیفیت بخشی به اوقات فراغت اعضای بانوان شاغل، بسترسازی به منظور کاهش آسیب های اجتماعی در بین کارکنان دولت و ارتقاء سطح سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی است.

در این طرح یک بانوی شاغل و 2 نفر از اعضای خانواده تیم را تشکیل می دهند که از سال 96 این برنامه شروع شد و شمار مشارکت دستگاه های شرکت نماینده از 417 دستگاه در سال 96 به 499 دستگاه در سال 97 افزایش یافت.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران هفت طرح ملی دولت تدبیر و امید برای ورزش زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هفت طرح ملی دولت تدبیر و امید برای ورزش زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید