دستگاه ایمن ساز هوا ساخته شد ، پاکسازی آسانسور از ویروس های واگیر

به گزارش فدایی داری، محققان دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز به ساخت دستگاه ایمن ساز هوا شدند که فضا های مختلفی همچون آسانسور را از ویروس های واگیر پاکسازی می کند.

دستگاه ایمن ساز هوا ساخته شد ، پاکسازی آسانسور از ویروس های واگیر

به گزارش گروه دانشگاه فدایی داری به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، جواد شریفی دانشجوی رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح ساخت دستگاه ایمن ساز هوا گفت: ما توانستیم سیستم تهویه ای طراحی کنیم که در مدت زمان بسیار کوتاه فضا را عاری از ویروس کرونا می کند.

وی با بیان اینکه همچنین استفاده از این دستگاه تهویه ویروس های دیگر که واگیر هستند را نیز از بین می برد و فضا را پاکسازی می کند، گفت: ما در طراحی دستگاه از تحقیقات و مطالعات مختلفی که روی طول عمر ویروس SARS-CoV-2 اجرا شده استفاده کردیم و شبیه سازی هایی بر همین اساس انجام دادیم.

شریفی با تاکید بر اینکه این دستگاه تهویه در فضا های کوچک کاربرد دارد، اضافه کرد: سامانه ایمن ساز هوا، جایگزین سیستم تهویه کابین آسانسور می شود. این دستگاه به صورت هوشمند، پاکسازی هوا را شروع کرده و شرایط هوای کابین را هشدار می دهد.

به گفته دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دستگاه به صورت پایلوت در دانشگاه امیرکبیر نصب و راه اندازی شده و تست های لازم به عمل آمده است.

وی با اشاره به مزایای این دستگاه گفت: هوشمند بودن دستگاه، بهره گیری از اینترنت اشیا، دارا بودن سامانه هشدار، مصرف انرژی پایین، ایمن سازی هوا در زمان بسیار کوتاه، وجود فناوری روز از جمله اشعه UV، هزینه تعمیر و نگهداری پایین از مزیت های این پروژه به شمار می رود.

این محقق با اشاره به کاربرد سیستم تهویه هوای ایرانی گفت: این مدل در آسانسور های دانشگاه ها و مراکز آموزشی، بیمارستان ها، ادارات و حتی مجتمع های مسکونی کاربرد دارد.

وی در خصوص شرایط تجاری سازی این محصول گفت: اکنون در حال مذاکره با بنیاد امیرکبیر برای عرضه به بازار هستیم. در فاز بعدی ساخت مدل های متناسب با فضا هایی مانند واگن های مترو، اتوبوس های شهری و فضا های سرپوشیده بزرگ را در برنامه قرار داده ایم.

گفتنی است، طراحی و ساخت این دستگاه از طریق هسته فناور پارس سامان فن ویستا در مرکز نوآوری دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرا شده است. مدیریت این هسته بر عهده دکتر حسین خالقی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر می باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دستگاه ایمن ساز هوا ساخته شد ، پاکسازی آسانسور از ویروس های واگیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه ایمن ساز هوا ساخته شد ، پاکسازی آسانسور از ویروس های واگیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید