سال آینده 3 مرکز تجارت ایرانیان در چین افتتاح خواهد شد

به گزارش فدایی داری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین با بیان اینکه این اتاق برای هر دو حالت برطرف تحریم ها و یا شکست مذاکرات و باقی ماندن تحریم ها در رابطه با چین سناریوهای مشخصی دارد گفت: اگر همین امروز در وین توافق انجام گردد در سال 2022 حجم رابطه ایران و چین به بیش از دو برابر امروز خواهد رسید و به سرعت افزایش خواهد یافت.

سال آینده 3 مرکز تجارت ایرانیان در چین افتتاح خواهد شد

مجیدرضا حریری در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران اضافه کرد: رکورد مبادلات ما با چین در سال 2014 ثبت شده که 51.8 میلیارد دلار بوده است. اما امروز این اندازه حدود 16 یا 17 میلیارد دلار است که یعنی به یک سوم تقلیل یافته است. اما این اندازه در صورت برطرف تحریم ها به سرعت قابل بازگشت است.

او ادامه داد: اما اگر مذاکرات به نتیجه نرسد اتاق ایران و چین پروژه توسعه ملی صادرات غیرنفتی به چین را که از سال 2019 تدوین شده اجرا خواهد نمود. متأسفانه به علت شیوع کووید نتوانستیم از همان سال بلافاصله آن را اجرا کنیم. چون اجرای آن مستلزم رفت وآمدهای تجاری است.

حریری با بیان اینکه اتاق ایران و چین هم با معاونت دیپلماسی وزارت خارجه و هم سازمان توسعه و تجارت جلسات مشترکی در سه ماهه گذشته جلسات مشترکی برگزار و برای اجرای این سناریو طراحی های لازم را انجام داده است گفت: در سال 1401 سه مرکز تجارت ایرانیان را به عنوان نمایشگاه دائمی کالاهای ایرانی در چین افتتاح خواهیم کرد. برای کالاهای خاص روش های بازاریابی خاص را طراحی نموده و مثلاً استفاده از پلتفرم های عمده فروشی اینترنتی در چین را سامان داده ایم.

او شرح داد: تعداد فروشگاه هایی که به عنوان مرکز تجارت ایرانیان و یا مرکز عرضه محصولات ایرانی فعالیت خواهند کرد را تا 12 مورد در نظر گرفته ایم. مجوز این فروشگاه ها را سازمان توسعه و تجارت با اتاق ایران و چین به صورت مشترک صادر می نمایند و مابقی کار بر عهده سرمایه گذار ایرانی و چینی است که خودشان چطور و چگونه سرمایه گذاری خواهند کرد. گفت وگوهای لازم در این زمینه با سرمایه گذار چینی و ایرانی صورت گرفته است.

حریری تأکید کرد: برای مبادلات اقتصادی در شرایط تحریم هم برنامه ریزی و طراحی های خوبی صورت گرفته است که تجار دو طرف با مسائل رایج فعلی تحریمی روبرو نشوند.

او در پاسخ به این سؤال که با اجرای این سناریو حجم مبادلات دو کشور به چه اندازه خواهد رسید اعلام کرد: ما معتقدیم اگر از سال آینده معضل رفت وآمد به چین حل گردد (چرا که چین پروتکل های سخت گیرانه ای در شرایط کرونا دارد و هر خارجی که وارد چین گردد باید سه هفته در قرنطینه انفرادی بماند)، حجم روابط دو کشور هر سال 35 درصد رشد خواهد داشت. به این ترتیب در شرایط تحریمی ظرف 5 سال به رقم 60 میلیارد دلاری که هدف گذاری اصلی رابطه ایران و چین در سال 2014 بوده است خواهیم رسید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "سال آینده 3 مرکز تجارت ایرانیان در چین افتتاح خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال آینده 3 مرکز تجارت ایرانیان در چین افتتاح خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید