طراحی و ساخت لباس ایمنی هوشمند پاکبانان برای اولین بار در کشور

به گزارش فدایی داری، لباس ایمنی هوشمند برای پاکبانان و کارگران شهرداری در راستای فراوری ملی با کمترین هزینه برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شد.

طراحی و ساخت لباس ایمنی هوشمند پاکبانان برای اولین بار در کشور

جعفر آقازاده پژوهشگر پارک علم وفناوری آذربایجان شرقی و مدیرعامل شرکت دانش بنیان در گفت وگو با خبرنگار گروه علم و پیشرفت فدایی داری درباره طراحی لباس ایمن برای پاکبانان شهرداری های کشور گفت: این فناوری برای جلوگیری از تصادفات خودروها با پاکبانان در حین انجام وظیفه و جلوگیری از تلفات انسانی در محیط های پر خطر جاده برای کارگران طراحی شده است.

وی اضافه کرد: پاکبانان در محیط های پر خطر مانند جاده های پر تردد، اتوبان ها و مسیرهایی با دید کم برای تنظیف، رنگ آمیزی، گل کاری و یا سایر فعالیت های روزمره مشغول به کار می شوند با توجه به نبود علایم راهنما و یا عدم استفاده از علایم هشدار دهنده و یا سرعت بالای خودروها در چنین محیط هایی متاسفانه موجب آسیب فیزیکی و یا جان باختن عده زیادی از هم وطنان می شود.

پژوهشگر پارک علم وفناوری آذربایجان شرقی ادامه داد: دستورالعمل های زیادی به وسیله مسئولان زیرربط برای جلوگیری از این تصادفات و جانباختن پاکبانان هر ساله به کارفرمایان ارجاع می شود و تاکید مسئولان برای رعایت قوانین HSE در محیط های پر خطر برای جلوگیری از این حوادث است. ولی با توجه به نبود امکانات زیر ساختی و عدم رعایت بعضی از افراد این حوادث هر ساله در شهر های مختلف اتفاق می افتد.

آقازاده اظهار داشت: اولین راه حل ارائه شده برای این معضل ارائه لباس مناسب برای این کار است چون لباس برای هر پاکبان جزو لوازم ضروری برای آغاز فعالیت است با توجه به اینکه پاکبانان و کارگران محترم اغلب اوایل صبح و یا شب مشغول هستند در این لباس از نوعی LED با رنگ آبی و قرمز استفاده شده است که از مسافت چند کیلومتری فعالیت این فرد در محل مورد نظر برای رانندگان را هشدار می دهد.

وی ادامه داد: با توجه به ارزیابی های صورت گرفته در شهر تبریز اغلب رانندگان مقصر در این تصادفات عدم دید کافی و نبود علائم هشدار و عکس العمل دیر هنگام رانندگان برای این چنین حوداث بیان شده است که اگر علائم هشداری برای این شرایط تعبیه شده بود چنین تصادفی اتفاق نمی افتاد.

این پژوهشگر بعلاوه بیان کرد: در این لباس سنسورهای هشدار برای شرایط های مختلف با وزن کم تعبیه شده است که با نزدیک شدن مانع به صورت ویبره ای به کاربر هشدار می دهد.

آقازاده توضیح داد: با توجه به آنالیز های صورت گرفته در تصادفات مشابه در موقع وقوع حادثه بعضی رانندگان اقدام به فرار می نمایند و پاکبان در محیط کار بدلیل عدم رسیدن به موقع اورژانس جان می سپارد برای جلوگیری از این معضل سیستم جی پی ار اس برای ارتباط با کاربر معاونت خدمات شهری در صورت وقوع حادثه محل حادثه و زمان حادثه به مرکز کنترل ارسال می شود و به 4 مورد از افراد نزدیک هشدار تماس ارسال می شود تا نسبت به یاری رسانی در محیط مورد نظر اقدام شود.

به گفته طراح این سیستم، یکی از ویژگی های مهم این لباس مجهز بودن به جی پی اس است تا منطقه ها پرخطر را که ضرورت دارد از این لباس فرم استفاده شود شناسایی کند و در صورت عدم استفاده از لباس هشدار دهد.

لازم به ذکر است، با توجه به اینکه در صورت بروز حادثه هزینه های سنگینی متحمل افراد و سازمان مربوطه می شود، این لباس فرم با قیمت ارزان در داخل کشور به وسیله کارشناسان زبده و جوان قابل فراوری است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "طراحی و ساخت لباس ایمنی هوشمند پاکبانان برای اولین بار در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی و ساخت لباس ایمنی هوشمند پاکبانان برای اولین بار در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید