عبور از بحران کرونا با احیای فضای همدلی اول انقلاب ممکن است

به گزارش فدایی داری، با شیوع ویروس کرونا در ایران و چالش های موجود در مورد تأمین تجهیزات پزشکی ضروری مقابله با این ویروس ازجمله ماسک و مواد ضدعفونی کننده، رئیس سازمان غذا و دارو بخشنامه ای به منظور عرضه انواع ماسک در کشور ابلاغ کرد که بر اساس آن داروخانه ها تا اطلاع ثانوی مجاز به خرید ماسک نیستند و ماسک رایگان از سوی هیات امنای صرفه جویی ارزی خریداری و توزیع خواهد شد.

عبور از بحران کرونا با احیای فضای همدلی اول انقلاب ممکن است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می گوید: همه ما باید متعهد باشیم به اینکه در حوزه سلامت، با نهادهای مسئول برای مهار کرونا ویروس و جلوگیری از شیوع بیماری همکاری کنیم؛ هیچ وظیفه ای بالاتر از این نیست.

غلامحسین شافعی، در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران درباره شرایط فراوری این محصولات می افزاید: تمام واحدهای فراوریی و فراورینماینده های ماسک، مایع ضدعفونی نماینده و بقیه مواد مورد احتیاج به تأکید اتاق ایران، تشکل های مرتبط و وزارت صنعت، معدن و تجارت با تمام ظرفیت کار می نمایند؛ حتی بعضی از این شرکت ها به صورت سه شیفت مشغول هستند تا بتوانند اقلام مورد احتیاج مردم را تأمین نمایند.

رئیس اتاق ایران ادامه می دهد: برای جبران کمبود این اقلام در کشور، روز شنبه ما در اتاق ایران با ارسال نامه ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، از او درخواست کردیم تا زمینه تأمین و توزیع سریع ابزارهای مبارزه، تشخیص و مراقبت مبتلایان به ویروس کرونا به وسیله واردات را فراهم آورد.

به گفته شافعی در این نامه، پیشنهاد شده است برای سرعت بخشیدن به تهیه این ابزارها، برای مدتی محدود، واردات آنها با سیاست های تشویقی، از جمله اجازه واردات بدون انتقال ارز مدنظر قرار بگیرد.

او با تأکید بر لزوم تأمین سریع احتیاجهای پزشکی مرتبط با کرونا می گوید: تشکل های اتاق ایران هم آمادگی دارند در چنین شرایطی تمام امکانات خود را برای رفع احتیاج هم میهنان به کارگیرند و به هر نحوی که مصلحت باشد، اقدامات مورداحتیاج را انجام دهند.

به گفته شافعی ما حتی در این شرایط می توانیم یاری های ایرانیان مقیم خارج از کشور را هم جذب کنیم. فعالان مالی هم آمادگی دارند کمبودهای کشور را جبران نمایند. می توانیم کمبودها را در فاصله کوتاه رفع کنیم.

او می گوید: همه فعالان مالی به دلیل مسئولیت اجتماعی خارج از مسئله شخصی و گروهی کوشش می نمایند به جامعه یاری نمایند و اتاق های بازرگانی سراسر کشور آماده همکاری در این زمینه هستند.

رئیس اتاق ایران درباره شرایط کسب وکارهای کوچک و متوسط در این روزها هم می گوید: به دلیل شیوع کرونا ویروس رکود در خیلی از کسب وکارهای خرد و کلان ایجاد شده است؛ به گفته ای بعضی از این کسب وکارها نیروهای انسانی را کم نموده اند و رونق کسب وکارها با آسیب روبرو شده است.

به گفته شافعی بعضی از حوزه ها با رکود بیشتری هم روبرو هستند، و ما در اتاق ایران نگران شرایط آن کسب وکارها هستیم و از نزدیک شرایط آنها را رصد می کنیم. صنعت هتلداری، رستوران ها، خدمات گردشگری و مسافرتی و کسب وکارهای بازار معمولاً همه امیدشان به شب عید است اینها خریدهای خود را انجام داده اند برای فروش عید.

او ادامه می دهد: بعضی از اینها چک های شب عید دارند و احتمال برگشت چک وجود دارد، پرداخت اقساط وام آنها به تعویق می افتد و خیلی از مسائل و مسائل دیگر.

شافعی می گوید: اتاق ایران پیشنهاد می دهد مسئولان به این مسائل توجه نمایند؛ سازمان امور مالیاتی و بانکی مطالبات خود را برای یکی دو ماه تعلیق نمایند تا کشور و فعالان مالی از این شرایط عبور نمایند. در اتاق ایران هم ستادی تشکیل شده تا نظرات بخش خصوصی را دریافت کنیم و آن را به مسئولان تصمیم گیر ارسال نماییم.

شافعی تصریح می نماید: فعالان مالی و آحاد مردم فضای اول انقلاب را زنده نمایند؛ اگر این اتفاق رخ دهد، فداکاری، همکاری، ازخودگذشتگی و همگامی اتفاق خواهد افتاد؛ همه اینها فاکتورهای بسیار مهمی برای عبور از بحران ناشی از کرونا هستند. همه ما باید کوشش کنیم این راستا را طی کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "عبور از بحران کرونا با احیای فضای همدلی اول انقلاب ممکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور از بحران کرونا با احیای فضای همدلی اول انقلاب ممکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید