فرآیندها پیرامون اینماد تسهیل می شود

به گزارش فدایی داری، تهران (پانا) - سومین جلسه کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال به ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با موضوع تعیین اولویت های کلیدی بخش اقتصاد دیجیتال و با تأکید بر حل چالش ها حول محور نماد الکترونیکی (اینماد) با تهیه دستورالعملی به منظور تسهیل فرآیندها پیرامون اینماد برگزار گشت.

فرآیندها پیرامون اینماد تسهیل می شود

به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سومین جلسه کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال که بر اساس آیین نامه تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال مصوب شده بود، در سطح معاونین دستگاه های عضو و با ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در محل جلسات این وزارتخانه در خصوص مشخص اولویت های کلیدی کارگروه و تشکیل کمیته های تخصصی و تقسیم کار بررسی این موضوعات برگزار شد.

در ابتدای این جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با بیان اهداف و وظایف کمیسیون راهبری بر استفاده از فرصت بی نظیری که در پی تشکیل این کارگروه در دولت سیزدهم برای حل مسائل حوزه پیش روی اقتصاد دیجیتال کشور به وجود آمده تأکید کرد.

تاکید بر برند سازی محصولات بومی و حمایت از حضور پلتفرم های داخلی در بازارهای جهانی

عیسی زارع پور ضمن اشاره به مسائل مهمی مانند نظام تنظیم گری چند سطحی در اقتصاد دیجیتال، موضوع اشتغال بخش دیجیتال و شناسایی فرصت های بازار ایران و جهان در خصوص توسعه و برند سازی محصولات بومی در داخل کشور و حمایت از حضور پلتفرم های داخلی در بازارهای جهانی تأکید کرد.

وی به حضور پررنگ ایران بخصوص در بخش استارتاپ ها و پلتفرم های ایرانی در بازارهای منطقه و استفاده از پتانسیل کشور برای تصاحب بخشی از بازار اقتصاد دیجیتال در منطقه اشاره کرد و گفت: موضوعاتی مانند توسعه خدمات و همکاری بین کشورها در این خصوص با توجه به شکل گیری جریان پولی میان ایران و کشورهای همسایه بسیار حائز اهمیت هستند.

زارع پور ضمن اشاره به شکل گیری کمیته های تخصصی در خصوص تشکیل نظام اقتصاد دیجیتال و تهیه نقشه راه ملی، بر اهداف این کمیته ها را در راستای تنظیم گری و بهبود فضای کسب وکار، شکل گیری دارایی های دیجیتال و فناوری های نوین اقتصادی، تجاری سازی بین المللی محصولات و پلتفرم های ایرانی، کاربردپذیری دستاوردها و توسعه زیرساخت ها، سرمایه گذاری و تأمین اقتصادی، توسعه مهارت و سرمایه انسانی، برند سازی و فرهنگ سازی محصولات و خدمات بومی و افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی کشور تأکید کرد.

چالش های حوزه کسب وکارها تسهیل شود

در این نشست ضمن جمع بندی، نهایی سازی و مشخص اولویت های کلیدی کارگروه در سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت بر موضوعات اساسی مانند، بررسی موضوع چالش های ورود به کسب وکارهای دیجیتال به ویژه اینماد و شیوه تسهیل آن، ایجاد نظام حفاظت از داده های شخصی در کسب وکارهای دیجیتال، حمایت از شیوه های نوین تأمین اقتصادی، سرمایه گذاری و تأمین نقدینگی مورجهانز زیست بوم اقتصاد دیجیتال، تدوین برنامه صادرات و تجاری سازی بین المللی پلتفرم های ایرانی تأکید شد.

تنظیم گری داده و اطلاعات و تسهیل دسترسی کسب وکارها به داده های دولت، توسعه نظام های اعتبار سنجی باهدف کاهش ریسک فعالیت های اقتصادی، توسعه زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی پلتفرم های دیجیتال ارائه دهنده خدمات و محتوا، مقررات زدایی و رفع موانع قانونی، رفع انحصارها و کمک به ارتقاء رتبه اقتصاد دیجیتال کشور در شاخص های جهانی به منظور ارائه جذابیت های رقابت پذیری کشور در همکاری های بین المللی از دیگر موضوعاتی بود که بررسی آن ها مورد تأکید قرار گرفت.

سهم 10 درصدی از تولید ناخالص داخلی

در انتهای این جلسه به موضوعات مطرح شده در 2 کمیته حقوقی، تنظیم گری و بهبود فضای کسب وکار و توسعه سرمایه گذاری و تأمین اقتصادی پرداخته شد.

پیرو گزارش کمیته تخصصی حقوقی و بهبود فضای کسب وکار در خصوص مسائل کنونی پیرامون نماد الکترونیکی (اینماد) مقرر شد این کمیته با رویکرد ارتقای نماد اعتماد با موضوع وزارت امور اقتصادی و دارایی و هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار نسبت به تدوین دستورالعملی به منظور پیشگیری از ایجاد مغایرت در اطلاعات پایه هویتی مالک و ماهیت یک کسب وکار مشخص و تسهیل فرآیندهای پیرامون اینماد، پیشنهاد خود را ضمن ارائه به کمیسیون راهبری برای تصویب به کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال ارائه دهد.

همچنین پیرو گزارش کمیته توسعه سرمایه گذاری و تأمین اقتصادی با توجه به هدف گزاری رسیدن به سهم 10 درصد از GDP (تولید ناخالص داخلی) کشور از طریق اقتصاد دیجیتال تأکید شد سرمایه گذاری مناسب در این بخش جهت رسیدن به این سهم می بایست پیش بینی شود. همچنین بر بررسی اجرای فرآیند تأمین اقتصادی زنجیره ای، تأمین اقتصادی جمعی و استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات در شیوه های تأمین اقتصادی نوین و بررسی فرصت های سرمایه گذاری در این کمیته تأکید شد.

9 کمیته ذیل کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال کشور شکل گرفته است

در ادامه کار کمیسیون، اعضای بخش خصوصی هر کمیته تخصصی نیز که درخواست خود را جهت عضویت در کمیته های تخصصی ارسال کرده بودند بررسی و با عضویت آن ها به فراخور موضوع در کمیته های تخصصی موافقت و مقرر شد که ضمن برگزاری جلسات کمیته های تخصصی به شکل هفتگی دستگاه های متولی کمیته های تخصصی موضوعات و وظایف مشخص شده برای هر کمیته را جهت رسیدن به اهداف آن را در سریع ترین زمان ممکن و به شکل مستمر دنبال نمایند.

در حال حاضر 9 کمیته تخصصی ذیل کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال کشور شکل گرفته که شامل کمیته حقوقی، تنظیم گری و بهبود فضای کسب وکار، کمیته فناوری های نوین اقتصادی و دارایی های دیجیتال، کمیته تجاری سازی بین المللی محصولات و پلتفرم های ایرانی، کمیته توسعه کاربردهای ICT، کمیته توسعه زیرساخت ها و بومی سازی، کمیته توسعه سرمایه گذاری و تأمین اقتصادی، کمیته توسعه مهارت و سرمایه انسانی، کمیته برندسازی، تبلیغات و فرهنگ سازی محصولات و خدمات بومی و کمیته توسعه پلتفرم های دیجیتال و ارائه دهندگان خدمات هوشمند هستند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "فرآیندها پیرامون اینماد تسهیل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرآیندها پیرامون اینماد تسهیل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید