محققان مدعی کشف یکی از دلایل اصلی بزرگ ترین انقراض تاریخ زمین شدند

به گزارش فدایی داری، دانشمندان می گویند تابش تشعشعات فرابنفش که بر اثر آسیب های لایه اوزون در زمین زیاد شده بود، تغییرات مهمی را در گیاهان ایجاد کرد.

محققان مدعی کشف یکی از دلایل اصلی بزرگ ترین انقراض تاریخ زمین شدند

حجم مرگ باری از تشعشعات فرابنفش (UV) احتمالاً 250 میلیون سال پیش در بزرگ ترین انقراض تاریخ سیاره زمین نقشی کلیدی ایفا نموده است. این تشعشعات باعث به وجود آمدن تغییراتی در ساختار گیاهان شدند که با جلوگیری از تکثیر آن ها، زمینه انقراضشان را فراهم کرد.

گروهی از محققان بین المللی با آنالیز ذراتی از گیاهان که درون سنگ هایی در جنوب تبت پیدا شده اند، دریافتند که شرایط محیطی در حدود 250 میلیون سال پیش در زمین باعث تغییر ساختار گیاهان شده بود. این تغییر، موادی شبیه کرم ضدآفتاب را در گیاهان به وجود آورد تا از آن ها در برابر تابش UV-B محافظت کند. ولی همین تغییر موجب کاهش توانایی فوتوسنتز هم شد و به مرور قابلیت تکثیر را از گیاهان گرفت.

محققان می گویند حجم بالای تابش UV به طور مستقیم باعث سوختن گیاهان نشد، اما در عوض قابلیت های تولیدمثل را از آن ها گرفت و بدین ترتیب موجب انقراضشان شد. محققان مدت هاست حدس می زنند که رویداد انقراض پرمین-تریاس بر اثر فوران آتشفشانی در منطقه کنونی سیبری شروع شده باشد.

لایه اوزون در بزرگ ترین انقراض زمین نقش کلیدی ایفا نموده بود

این حادثه ابرهای بزرگی از کربن را به استراتوسفر زمین فرستاد و موجب گرمایش سیاره شد. در ادامه فروپاشی لایه اوزون به وجود آمد و امروزه همه ما می دانیم که وقتی لایه اوزون سوراخ گردد، تشعشعات فرابنفش بیشتری به سطح سیاره راه پیدا می نماید.

محققان در مطالعات خود بعلاوه پیوندی میان تغییرات ساختاری گیاهان و ازبین رفتن تنوع حشرات کشف نموده اند. بری لومکس، نویسنده ارشد این مقاله و استاد زیست دیرینه شناسی گیاهان در دانشگاه ناتینگهام انگلیس می گوید: در این مورد، گیاهان دیگر به میزان کافی برای گیاه خواران خوش طعم نبودند و قابلیت هضم پایین تری پیدا کردند.

سپس از آنجایی که برگ این گیاهان نیتروژن کمتری داشت، مواد مغذی کمتری را در اختیار حشرات قرار می دادند. بااین حساب، می توان نتیجه گرفت که چرا جمعیت حشرات در این انقراض کاهش چشمگیری پیدا کرد. نتایج این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید

به "محققان مدعی کشف یکی از دلایل اصلی بزرگ ترین انقراض تاریخ زمین شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان مدعی کشف یکی از دلایل اصلی بزرگ ترین انقراض تاریخ زمین شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید