مقایسه چری آریزو 6 با هیوندای النترا و کیا سراتو

به گزارش فدایی داری، چری، تیگو، آریزو و …؛ لابد شما هم که توضیحات مربوط به این خودروها را می خوانید، کمی گیج می شوید. البته مشکل خاصی نیست. ما یک کمپانی بزرگ چینی به نام چری داریم که جزو ترین های چین هم محسوب می گردد. حالا این کمپانی، کراس اوورهای خودش را به نام تیگو می فروشد، سدان های خودش را به نام آریزو.

مقایسه چری آریزو 6 با هیوندای النترا و کیا سراتو

ترتیب این آریزوها هم در نوع خودش جالب است. اول چری آریزو 7 بود که در سال 2013 راهی بازار شد؛ پس روی هم رفته باید آریزوها را خودروهایی به روز بدانیم. بعدش هم که چری آریزو 3 در سال 2015 راهی خیابان های چین و البته دیگر کشورها شد. در سال 2016 هم که چشم مان به جمال چری آریزو 5 روشن شد. طبیعی است که کسی انتظار نداشت خودرویی دیگر در این میانه راهی بازار گردد؛ اما آریزو 6 همه ما را غافلگیر کرد. بی جهت نیست که قیمت این خودرو، این قدر بالاست و شانه به شانه نمونه های کره ای هم می زند.

چری آریزو 6 در نمایشگاه پکن در همان سال 2016 به نام GX یا همان آریزو 6 رونمایی و دو سال بعد راهی بازار شد. جالب این که این خودرو روی همان پلتفرمی ساخته شده است که با همکاری جگوار لندرور برای چری ها طراحی شده؛ یعنی پلتفرم MIX. در خودروهایی با این سطح، البته نمونه های مختلفی را می گردد سراغ گرفت؛ یعنی سدان هایی که تقریباً بین لاکچری و معمولی قرار می گیرند؛ نه در حد و مقدار ال 90 و دنا پلاس هستند، نه در حد خودروهای لوکس میلیارد تومانی. در این میانه می گردد به رقبایی چون کیا سراتو، مزدا 3 صندوقدار، هیوندای النترا و … اشاره نمود.

در ادامه این مطلب قصد داریم به مقایسه چری آریزو 6 با هیوندای النترا و کیا سراتو بپردازیم و ببینیم آیا آریزو 6 چینی توان رقابت با رقبای کره ای خود را دارد یا نه.

چری آریزو 6 از نمای پشت

مقایسه چری آریزو 6 با هیوندای النترا

مقایسه نمونه های چینی و کره ای، البته نشان می دهد که چینی ها رشد خوبی داشته اند. وقتی به النترا و آریزو 6 نگاه می کنیم، متوجه می شویم که هر دو خودرو به یک مقدار زیبا هستند و شاید حتی بتوان نمونه چینی را کمی زیباتر هم دانست. شاید علت این امر، استفاده از پلتفرمی باشد که در آن جگوار لندرور مشارکت داشته است.

چینی ها سعی می نمایند که از مشاوران و شرکت های معتبری برای طراحی و ساخت و فنی استفاده نمایند. همین امر هم باعث شده تا هندلینگ و حتی شرایط فنی چری آریزو 6، اندکی بهتر از النترا باشد.

با مقایسه چری آریزو 6 با هیوندای النترا از نظر آپشن های داخل کابین باید شرایط هیوندای النترا را کمی بهتر بدانیم. از نظر کیفیت ساخت هم چینی ها همان ضعف همیشگی شان را نشان می دهند؛ بنابراین هیوندای النترا شرایط به مراتب بهتری نسبت به چری آریزو 6 دارد. از نٰظر نقدپذیری و ارزش خرید هم که حرفی باقی نمی ماند و باید شرایط خودروهای کره ای را بهتر بدانیم چرا که همواره مشتری دارند.

با مقایسه فنی چری آریزو 6 با هیوندای النترا در می یابیم که حجم پیشرانه هیوندای النترا، 500 سی سی بیشتر از آریزو 6 است، به همین علت می تواند قدرت بیشتری فراوری کند. بعضی نیز معتقدند که طراحی بدنه هیوندای النترا کاملاً منحصر به فرد است و در نوع خودش، یک انقلاب محسوب می گردد. ضمن این که برای طی مسافت های طولانی تر و سفر، گزینه ای خانوادگی تر محسوب می گردد.

کنسول وسط T شکل، نمایشگر، ورودی های هوا، کلیدهای کنترلی و … باعث شده تا کابین هیوندای النترا، قابل احترام و چشم نواز باشد؛ مخصوصا این که از متریال خوبی هم بهره می برد. 6 ایربگ، ایموبلایزر، ورود بدون کلید، نمایشگر 7 اینچی به همراه سیستم صوتی با 6 بلندگو، دوربین دنده عقب، تنظیم برقی جایگاه راننده، گرمکن جایگاه، آینه های جانبی برقی با گرمکن، سانروف، چراغ دیلایت و کروز کنترل جزو چک فهرست امکانات النترا هستند.

با این حال از نظر کابین، شاید گروهی به کابین چری آریزو 6 اعتقاد و اعتماد بیشتری داشته باشند، چرا که به واسطه طراحی در سال 2018، سعی نموده است به روزتر و زیباتر ظاهر گردد. روی هم رفته، باید شرایط هیوندای النترا را از نگاه کلی بهتر بدانیم.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، مطلب مقایسه هیوندای النترا با مزدا 3 و کیا سراتو را هم مطالعه کنید.

نمای داخل چری آریزو 6

مقایسه چری آریزو 6 با کیا سراتو

مقایسه بعدی باز هم یک مقایسه کره ای با چینی است. کیا سراتو هم از آن خودروهایی است که زمانی در ایران به شدت مورد توجه نهاده شد. از نگاه کلی، باید طراحی چری آریزو 6 را بهتر و به روزتر بدانیم زیرا این خودرو همین دو سال پیش طراحی و راهی بازار شده و طبیعی است که شرایط بهتری داشته باشد.

با مقایسه چری آریزو 6 با کیا سراتو از نظر فنی و هندلینگ باید گفت که کماکان شرایط خودروی چینی بهتر است. از نظر کیفیت هم چری آریزو حرف بیشتری برای گفتن دارد. روی هم رفته، می توان چری آریزو 6 را خودروی بهتری دانست؛ البته وقتی که می گوییم بهتر، یعنی کمی بهتر و نه به صورت مطلق بهتر!

کیا سراتو نسل اول خودش را در سال 2003 به وسیله کیا موتورز رونمایی کرد. نسل دوم آن هم که در سال 2008 رونمایی شد. در سال های بعد هم که مدل های هاچبک، سدان و کوپه اش را راهی بازارهای جهانی کرد. نمونه های وارداتی آن هم به سال 2010 بود که راهی کشورمان شد؛ که شامل نسل دوم باشد. سایپا هم سریع وارد مذاکره شده و این خودرو را مونتاژ کرد.

همان طور که اشاره شد، قیافه چری آریزو 6 شرایط بهتری دارد. شرایط جایگاه ها و کابین آن هم که قطعاً بهتر است. متأسفانه در نسخه های مونتاژی کیا سراتو، سایپا سعی نموده است که برای صرفه جویی، از کیفیت کار بکاهد. البته شاید که نسخه های کره ای و غیرمونتاژی را پسند کنید، ولی در نسخه مونتاژی ضعف ها و کمبوهایی به چشم می خورد.

با مقایسه چری آریزو 6 با کیا سراتو از نظر فنی پیشرانه باید گفت که کیا سراتو می تواند قدرت بیشتری فراوری کند؛ 156 اسب بخار نسبت به 147 اسب بخار. استهلاک پیشرانه های کیا سراتو نسبت به مدل آریزو 6 پایین تر بوده و البته حساسیت بیشتری هم دارند و شاید دردسرهای بیشتری برای تان فراوری کند.

از نظر آپشن ها هم که شرایط چری آریزو 6 بهتر است؛ چرا که چینی ها معمولاً سعی می نمایند ضعف های خودشان را، در حوزه ظاهر و کابین و آپشن ها بپوشانند. با این حال، کیا سراتو خودروی ایمن تری محسوب می گردد چرا که این خودرو توانسته است امتیاز Top Safety Pick از موسسه بیمه و ایمنی بزرگراه های آمریکا را دریافت کند. سراتو از موسسه انکاپ استرالیا هم توانسته 4 ستاره ایمنی را دریافت کند. این در حالی است که متأسفانه بیشتر خودروهای چینی، آزمون های خاصی را پشت سر نمی گذارند تا ببینیم که چه شرایطی دارند. بعلاوه کیا سراتو از نسل دوم به بعد به واسطه استفاده از مواردی چون ترمز عقب دیسکی، سیستم کنترل کشش، کنترل پایداری و … از این حیث حتماً بالاتر است.

نکته نهایی هم این که سایپا، علی رغم شرایطی که در خودروهایش دارد، می تواند در پشتیبانی خودروها و قطعات بهتر از ارائه نمایندگان چری آریزو 6 عمل کند. پس روی هم رفته، باید شرایط کیا سراتو را از حیث ایمنی و فنی و … بهتر بدانیم و چری آریزو 6 را هم از حیث ظاهر، خودرویی مناسب تر محسوب کنیم.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، مطلب مقایسه کیا سراتو با خودروهای هم رده را هم مطالعه کنید.

سخن پایانی

امیدواریم که مقایسه بالا توانسته باشد اطلاعات مفیدی از چری آریزو 6 و رقبایش در اختیارتان قرار دهد و ارزش خرید هر کدام را به شما نشان دهد. شما می توانید با مراجعه به سایت فدایی داری، از آخرین قیمت خرید و فروش چری آریزو 6 آگاه شوید.

نظر شما درباره مقایسه بالا چیست؟ به نظر شما کدام یک از این خودروها در حال حاضر ارزش خرید بیشتری دارند؟ نظرات و تجربیات خودتان را به وسیله بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

منبع: بلاگ دیوار

به "مقایسه چری آریزو 6 با هیوندای النترا و کیا سراتو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه چری آریزو 6 با هیوندای النترا و کیا سراتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید