مکان های گردشگری و دیدنی های جیرفت

به گزارش فدایی داری، جیرفت از شهرهای محبوب در استان کرمان است شهری که ویژه عاشقان و علاقه مندان به تاریخ و تمدن است این شهر در یکی از دشت های وسیع واقع شده است و دارای زیبایی های بسیار زیادی است این شهر که در استان کرمان واقع شده است از محبوبیت های زیادی برای علاقه مندان برخوردار است بعضی این شهر را با نام شهر دقیانوس نیز می شناسند. این شهر بسیار قدیمی است و قدمت تاریخی بالایی دارد بسیاری از گردشگران این شهر را به واسطه تمدن کهن آن به خاطر می آورند این شهر ارزش باستان شناسی بالایی دارد و امروزه نیز به واسطه جاذبه های تاریخی خود در میان علاقه مندان شناخته شده است. دیدنی های جیرفت از تنوع و اهمیت زیادی برای گردشگران برخوردار است این شهر کهن محوطه باستانی ارزشمندی دارد محوطه باستان شناسی کنار صندل از جذابیت های مهم این منطقه است این محوطه در تحقیقات باستان شناسی به اشیای ارزشمندی دست یافته است در ادامه این بخش می توانید با جاذبه های بیشتری از این شهر آشنا شوید.

مکان های گردشگری و دیدنی های جیرفت

دیدنی های جیرفت را بشناسید:

این شهر دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی است از مهم ترین چشم اندازهای این منطقه می توان به دریاچه سد جیرفت اشاره نمود این شهر دارای جاذبه های تاریخی متعددی است و از علاقه مندان بسیار زیادی برخوردار است.

مسجد شهر قدیم جیرفت:

این محوطه باستانی که خیلی از افراد آن را با عنوان دقیانوس می شناسند از اهمیت زیادی برخوردار است این مسجد تاریخی قدمتی دو هزار ساله دارد و یکی از کهن ترین مساجد شهر است این مسجد در میان مساجد اسلامی نیز قدیمی است و با قدمت می باشد در واقع این مسجد از اولین مساجد دوره اسلامی است و تحقیقات باستان شناسی نشان می دهد که این مسجد در دوران صفاریان و در قرن سوم به دستور عمرولیث ساخته شده است.

چشمه های آب گرم جیرفت:

یکی دیگر از مهم ترین دیدنی های جیرفت چشمه های آب گرم این شهر است این چشمه های آب گرم شامل چشمه دیمند و گوکیان می باشند فاصله این چشمه های آب گرم تا جیرفت 100 کیلومتر است این شهر دارای جاذبه های بسیار زیبای است و به علت برخورداری از این چشمه ها نیز با اهمیت می باشد زیرا هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این چشمه ها به این شهر سفر می نمایند. از دیگر چشمه های آب گرم در این منطقه می توان به چشمه های آب گرم گرج، مغو، انجیر سیاه و محمدآباد مسکون اشاره نمود که می توانید از آن ها بازدید کنید.

قلعه سموران:

این قلعه در فاصله 60 کیلومتری از جیرفت واقع شده است این قلعه با استفاده از سنگ مرمر ایجاد شده است طول این قلعه یک کیلومتر و عرض آن 150 کیلومتر است واقع شدن آن در بلندای کوه های منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است این قلعه در گذشته مانع حمله بیگانگان بوده است برج های دیده بانی این قلعه 12 عدد هستند و در ضلع جنوبی آن واقع شده اند دیوار سنگی که با استفاده از ملات آهک ساخته شده است. این قلعه بسیار قدیمی است و قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می شود این قلعه بسیار مستحکم است و معماری آن همانند معماری قلعه اسماعیلیان می باشد.

آبشار جیرفت:

شهر جیرفت دارای آبشارهای متعددی است این شهر چندین آبشار مرتفع دارد که ویژه علاقه مندان و طبیعت دوستان می باشد از مرتفع ترین آبشارهای این منطقه می توان به آبشار سرنکوه اشاره نمود که در دره درین اقع شده است بعلاوه آبشار دره گلم دخترکش از دیگر جاذبه های طبعی این شهر است ارتفاع این آبشار به بیش از 10 متر می رسد.

دریاچه سد جیرفت:

ان دریاچه زیبا یکی دیگر از دیدنی های جیرفت برای علاقه مندان و گردشگران می باشد دریاچه ای با حجم بسیار بالا که یکی از بزرگ ترین دریاچه های استان کرمان به شمار می آید این سد بزرگ ترین سد مخزنی است که بر روی رودخانه هلیل رود واقع شده است این سد در سال 1370 و برای ذخیره آب های مورد احتیاج و فراوری برق در دامنه های زاگرس احداث شده است آب این سد شیرین و بخش های مهمی از آب های منطقه ها را تامین می نماید.

مقره میرحیدر:

این مقبره یک بنای تاریخی است که از دروان صفویان بر جای مانده است از بخش های مختلف این مقبره می توان به گنبد دو پوشه و ایوان های بلند و رفیع آن اشاره نمود این بنا ایوانی دو طقبه ای دارد طرح این مقبره از فضای داخلی چهار ضلعی است و سازندگان آن در بخش هایی این بنا را به شکل هشت ضلعی ساخته اند گنبد مدوری که می بینید همانند یک پوش بر روی گنبد واقع شده است این گورخانه یک بنای آجری دارد و در آن تزئینات گچبری شده استفاده شده است در درون مقبره نیز مرم استفاده شده است که موجب زیبایی های بیشتر آن شده است.

این شهر یکی از دیدنی های کرمان است و از جذابیت های تاریخی متعددی برای گردشگران برخوردار می باشد بناهای تاریخی متعددی همانند موزه باستان شناسی، شهر قدیم، محوطه باستان شناسی و … در این شهر واقع شده اند.

منبع: دیجیاتور

به "مکان های گردشگری و دیدنی های جیرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکان های گردشگری و دیدنی های جیرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید