پارالمپیک ایران در سال 98، بی رحمان!

به گزارش فدایی داری، کمبود بودجه، بلاتکلیفی کمیته ملی پارالمپیک در اعزام ورزشکاران به پارالمپیک توکیو و درگذشت ناگهانی سیامند رحمان از اتفاقات مهمی بود که سبب شد کمیته پارالمپیک سال پیچیده ای داشته باشد.

پارالمپیک ایران در سال 98، بی رحمان!

به گزارش فدایی داری، کمیته ملی پارالمپیک در حالی سال 98 را به سرانجام رساند که به دلیل کمبود بودجه و اختصاص پیدا نکردن هیچ مبلغ ویژه برای بازیهای پارالمپیک توکیو از سوی دولت، تصمیم به اعزام کاروان کیفی به بازیهای پارالمپیک 2020 گرفت اما در نهایت مجبور شد در اجرای سیاستی که برای اعزام کاروان کیفی و مدال آور به توکیو پیش بینی نموده بود، عقب نشینی کند و این سیاست به خاطر نقدها بعضی از تیم هایی که سهمیه کسب نموده بودند اما در دایره مدال آوری نبودند، باطل گردد.

همچنین درگذشت ناگهانی سیامند رحمان قوی ترین مرد معلول دنیا شوک عظیمی بود که ورزش پارالمپیک ایران را به شدت تحت تاثیر خود قرار داد.

در ادامه مهم ترین اتفاقات کمیته ملی پارالمپیک را در سالی که گذشت، مرور می کنیم.

بودجه ویژه المپیک توکیو 30 میلیارد، بودجه پارالمپیک صفر!

هادی رضایی دبیر کل کمیته ملی پارالمپیک پس از این که بودجه ای برای بازیهای پارالمپیک توکیو در بودجه سال 99 دیده نشده بود، با واکنش نسبت به این موضوع اظهار کرد: دولت در لایحه پیشنهادی بودجه 99 به جز بودجه سالیانه، هیچ مبلغ ویژه ای را برای بازیهای پارالمپیک 2020 توکیو پیش بینی ننموده و ما واقعا در شوک اعزام کاروان به بازیهای پارالمپیک توکیو هستیم. این در حالی است که برای کمیته ملی المپیک به جز بودجه سالیانه، چیزی حدود 30 میلیارد برای بازیهای المپیک توکیو در نظر گرفته شده است. در حالی که هم تعداد سهمیه های کسب شده توسط ورزشکاران پارالمپیکی بیشتر از ورزشکاران المپیکی است و هم تعداد مدالها چند برابر المپیک است، حال نمی دانم با چه دیدگاهی چنین تصمیمی گرفته شده است.

وی معتقد بود: در امسال بودجه اختصاص یافته به کمیته ملی پارالمپیک 29 میلیارد و 600 میلیون تومان بود که از این مبلغ تا به امروز 48 درصد بودجه واریز شده است. برای سال آینده نیز به جز بودجه سالیانه که 34 میلیارد تومان است، بودجه ویژه ای برای بازیهای پارالمپیک توکیو در نظر گرفته نشده است.

سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک!

با وجود این که سیاست کمیته ملی پارالمپیک در این دوره اعزام کاروان کیفی و مدال آور به بازیهای 2020 توکیو بود و مسئولانش مرتب به این مساله تاکید داشتند که برخلاف سیاست خود عمل نخواهند کرد، اما به یک باره با تغییر نگرش خود در مورد اعزام بعضی رشته ها نشان داد که این کمیته در سردرگمی به سر می برد.

کمیته ملی پارالمپیک از 14 ماه پیش با حضور اعضای هیات اجرایی، هیات رییسه و بعضی روسای فدراسیونها سیاستی را مبنی بر اعزام کاروان کیفی و مدال آور به این دوره از بازیهای پارالمپیک اتخاذ نموده بود و در این ماه ها اعلام کردند که رشته هایی که شانس کمی برای مدال دارند را اعزام نخواهند کرد. اما این سیاست به خاطر نقدها بعضی از تیم هایی که سهمیه کسب نموده بودند اما در دایره مدال آوری نبودند، باطل شد و کمیته ملی پارالمپیک مجبور شد از دستورالعملی که خود مصوب نموده بود، عقب نشینی کند.

این سیاست در حالی اجرا نشد که مسوولین کمیته ملی پارالمپیک بارها در نشست های مختلف رسانه ای اعلام نموده بودند بر مصوبه ای که توسط هیات اجرایی تدوین شده پایبند هستند و تحت هیچ شرایطی تسلیم احساسات نخواهند شد.

سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک در اجرای سیاستی که ضمانت اجرایی نداشت نه تنها شرایط بعضی رشته ها را در بلاتکلیفی قرار داد، که حتی مسوولین کمیته ملی پارالمپیک نیز در تصمیم گیری خود مردد بوده و به صراحت نمی توانند به ورزشکارانی که پیروز به کسب سهمیه شده اند اعلام نمایند که آیا به پارالمپیک توکیو اعزام می شوند یا خیر؟

پارالمپیکی شدن بسکتبال باویلچر و جا ماندن پنج نفره

نقدها شدید بعضی از رشته ها همچون بسکتبال با ویلچر، فوتبال پنج نفره، شنا و .. که مجوز ورودی را کسب نموده اما از دایره مدال آوری خارج بودند سبب شد تا مسوولین کمیته ملی پارالمپیک که بارها تاکید بر اجرای سیاست خود داشتند و اعلام می کردند تحت هیچ شرایطی از موضوعی که مصوب شده کوتاه نخواهند آمد، بر روی تمام تصمیمات قبلی خود پا بگذارند و بعضی رشته هایی که پیش از این اعزامشان را منتفی اعلام نموده بودند را حالا در کاروان اعزامی قرار دهند.

اگرچه دامنه این نقدها بیشتر از سوی بازیکنان و مربی فوتبال پنج نفره بود و آنها تاکید داشتند که نایب قهرمانی در آسیا دلیلی بر ناکامی این تیم در پارالمپیک نیست و در صورت اعزام می توانند بر روی سکو قرار بگیرند، اما تجدیدنظر در سیاست کمیته نیز سودی به حال فوتبال پنج نفره نداشت و به دلیل جایگزینی تیم تایلند پس از انصراف ایران، اعزام این تیم به اما و اگرها کشیده شد و در نهایت این تیم بسکتبال با ویلچر بود که مجوز حضور در بازیهای پارالمپیک توکیو 2020 را کسب کرد.

درگذشت سیامند رحمان شوک عظیم برای ورزش ایران

سیامند رحمان، وزنه بردار سنگین وزن اهل ایران متولد 1367 در اشنویه بود که در سال های گذشته در تیم ملی پارا وزنه برداری حضور داشت و از افتخارات او می توان به قهرمانی پارالمپیک لندن 2012، پارالمپیک ریو 2016، پنج مدال طلا و یک نقره دنیا اشاره نمود. او همچنین در بازی های پارا آسیایی گوانجو 2010، اینچئون 2014 و جاکارتا 2018 پیروز به کسب مدال طلا شد.

او تنها وزنه برداری بود که در پارالمپیک ریو توانست وزنه 310 کیلوگرمی را بالای سر ببرد و رکورد دنیا را که در اختیار خودش بود ارتقاء دهد.

سیامند رحمان یکی از امیدهای کمیته ملی پارالمپیک در توکیو 2020 بود و تمام برنامه ریزی کمیته بر این بود که این وزنه بردار فوق سنگین بتواند در توکیو در دسته 100+ کیلوگرم علاوه بر کسب مدال طلا، رکورد جدیدی را نسبت به پارالمپیک ریو به ثبت برساند.

درگذشت این اسطوره وزنه برداری معلولان و قوی ترین مرد معلول دنیا شوک عظیمی به ورزش ایران بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پارالمپیک ایران در سال 98، بی رحمان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارالمپیک ایران در سال 98، بی رحمان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید