چرا واکسن کرونا باید در منفی 70 درجه سانتی گراد نگهداری شود؟

به گزارش فدایی داری، واکسن شرکت فایزر باید در دمای منفی 70 درجه سانتی گراد نگهداری شود، دانشمندان دلیل این موضوع را تشریح کردند.

چرا واکسن کرونا باید در منفی 70 درجه سانتی گراد نگهداری شود؟

به گزارش گروه اجتماعی فدایی داری، به نقل از اکسپرس، شرکت فایزر، بزرگترین شرکت داروسازی جهان پیروز شد با همکاری شرکت بیون تِک، غول داروسازی آلمان پیش از سایر رقبای خود مراحل آزمایش واکسن کرونا را به انتها برساند.

نتایج آزمایشات نشان می دهد این واکسن می تواند بیش از 95 درصد کارایی داشته باشد. واکسن تولیدی این شرکت منتظر تایید نهایی سازمان غذا و داروی آمریکا برای استفاده عمومی است. با این حال، این واکسن پیروز شده تاییدیه مراکز بهداشتی انگلیس را کسب کند و در هفته جاری قرار است واکسیناسیون عمومی آن آغاز شود.

سوالات زیادی درباره واکسن کرونای این غول داروسازی آمریکا بی پاسخ مانده است. یکی از سوالات رایجی که مردم در این زمینه مطرح می کنند، این است که چرا واکسن کرونای شرکت فایزر باید در منفی 70 درجه سانتی گراد نگهداری شود؟

برای پی بردن به پاسخ این سوال، باید بدانیم این واکسن چگونه ساخته شده است.

واکسن کرونای شرکت فایزر در واقع یک واکسن براساس ام آر ان ای (mRNA) است. دانشمندان این غول داروسازی با استفاده از اطلاعات ژنتیکی ویروس کووید 19 اقدام به ساخت این ام آر ان ای کرده اند. برای آنکه ام آر ان ای بتواند به سلامت در بدن حرکت کند و به سلول هدف برسد، دانشمندان مجبورند آن را در داخل یک حامل قرار دهند.

این حامل های امن از ذرات نانو لیپید ساخته شده اند و می توانند ام آر ان ای را به راحتی به سلول های هدف برسانند. این نانو لیپید ها برای بدن بی ضرر هستند، اما به دما بسیار حساسند و باید در درجه حرارت پایین (70-) نگهداری شوند. در واقع این نانو لیپید معین کننده درجه حرارتی است که باید واکسن در آن نگهداری شود و از آنجا که نانو لیپید شرکت فایزر از نوع خاصی است که نیاز به درجه حرارت بسیار پایین دارد، باید آن را به اندازه درجه حرارت قطب جنوب سرد نگه داشت.

واکسن شرکت فایزر برای حمل و نقل و نیز جلوگیری از فساد باید در این درجه نگهداری شود. محققان می گویند درجه حرارت منفی 70 درجه سانتی گراد می تواند این واکسن را برای 6 ماه قابل استفاده نگه دارد. با این حال، این واکسن را برای مصرف در مراکز بهداشتی و تزریق می توان به مدت 5 روز در دمای یخچال نگه داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "چرا واکسن کرونا باید در منفی 70 درجه سانتی گراد نگهداری شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا واکسن کرونا باید در منفی 70 درجه سانتی گراد نگهداری شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید