چمنزارتان را برای بهار آماده کنید

به گزارش فدایی داری، فرقی ندارد یک زمین یک هکتاری یا یک تکه کوچک از باغچه تان را چمن کاشته اید، با رسیدن بهار باید این چمنزار را سر و سامان دهید.

چمنزارتان را برای بهار آماده کنید

یک خبر بد! اگر با شروع فصل بهار رسیدگی به چمنزارتان را فراموش کنید، در پایان سال مجبورید هزینه زیادی را متقبل شوید.

حالا یک خبر خوب! کارهایی که در بهار باید برای نگهداری از چمنزارتان انجام دهید به اندازه نگهداری هایی که در تابستان نیاز دارد سخت نیست. در حقیقت ممکن است چمنزار شما تنها نیازمند نصف نگهداری هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهید کرد، باشد.

1- شن کش کشیدن

کشیدن شن کش روی علفزارتان یکی از اولین کارهایی است که باید انجام دهید. این کار برای برداشتن برگ ها، شاخه ها و اندام های گیاهی مرده از روی چمن ها است. در هنگام شن کش کشیدن تنها به پاک کردن سطح چمن ها بسنده نکنید، بلکه شن کش را عمیق تر در خاک فرو کنید و لا به لای چمن ها را هم پاک کنید. این کار باعث می شود چمن های مرده هم از خاک درآیند و جا برای رشد نو گیاهان تان باز شود.

شن کش کشیدن خوبی دیگری هم دارد. آن هم اینکه توده چمن های به هم فشرده را باز می کند. در هم گره خودن چمن ها باعث مناسب شدن فضا برای حمله قارچ سفیدک پودری به آنها می شود. اما شما با این روش از این بیماری جلوگیری می کنید.

2- به هم فشردگی ها را پیدا کنید

اگر زیاد از حد روی چمن زارتان راه می روید (راه رفتن روی چمن ها تا حدی برای رشد بهتر آنها مفید است) ممکن است این ترافیک طی سال ها و سال ها باعث فشرده شدن خاک بستر آنها شود. هوا دادن می تواند درمانی خوب برای این حالت باشد. برای این منظور می توانید دستگاه های هوا دهی را از فروشگاه کشاورزی نزدیک خانه تان اجاره کنید.

3- آهک دادن

حضور خزه ها می تواند باعث اسیدی شدن فضای چمنزارتان شود. اما چمن ها پی اچ خنثی را دوست دارند. می توانید این مشکل را به وسیله آهک دادن به خاک حل کنید. اما انتظار نداشته باشید این روش خیلی سریع جواب دهد. اثر آهک به تدریج نمایان می شود.

4- بذر پاشی دوباره

آیا زمین چمن تان به خاطر ترافیک بیش از حدی که رویش بوده، غفلت شما و یا هر دلیل دیگری تکه تکه شده و از ریخت افتاده؟ اگر زمین تان به اصطلاح کچلی پیدا کرده، باید اندازهی بذر چمن تهیه کنید در این نقاط خالی بپاشید. این راه چاره به عنوان بذر پاشی دوباره شناخته می شود. اندازهی کود نیتروژن دار آرام آزاد شونده هم به زمین تان بدهید.

5- کود دهی

می توانید زمین چمن را به وسیله کود های ارگانیک ماننده کمپوست یا مالچ کود دهی کرد. اما افرادی که کود دهی شیمیایی را ترجیح می دهند، کودهای شیمیایی زیادی در بازار موجود است. اما به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از متخصصان توصیه می کنند در بهار کود دهی سبک تر و در پاییز کود دهی بیشتری انجام دهید.

6- زود هنگام علف کش بزنید

اگر می دانید که هر ساله در زمین تان علف هرز دارید، پس در هنگام کود دهی در بهار به زمین تان علف کش هم بزنید. این علف کش ها قبل از اینکه بذر علف هرز جوانه بزند آنها را از بین می برند.

7- علف کش زود هنگام یا بیرون کشیدن علف های هرز

اگر چمنزارتان کوچک است، حواستان را به آن جمع کنید و اگر علف هرزی در آن دیدید آن را از زمین درآورید. به خصوص در بهار که این علف های هرز گل می دهند کار شناسایی و کندن آنها آسان تر است. پس قبل از اینکه گل آنها تبدیل به دانه شود و در همه جا پخش شود، آنها را از خاک بیرون بکشید.

8- اندازه کردن سطح علفزار

زمانی که علف ها رشد نو خود را شروع می کنند، هرس کردن و اندازه کردن سطح شان با یکدیگر آسان تر و ضروری است.

9- خرید ماشین چمن زنی نو

انواع و اقسام ماشین های چمن زنی وجود دارد. اگر علفزارتان به اندازه یک مربع 1 متر در 1 متر هست هم می توانید ماشین چمن زنی کوچک برای آن دست و پا کنید. به هر حال اگر ماشین چمن زن تان قدیمی شده، بهار بهترین زمان برای عوض کردن آن است.

منبع: فوت و فن / thespruce.com

به "چمنزارتان را برای بهار آماده کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چمنزارتان را برای بهار آماده کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید