کتیبه نادری کلات نادری در لیست آثار ملی ایران ثبت شد

به گزارش فدایی داری، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، کتیبه نادری کلات نادری در لیست آثار ملی ایران ثبت شد.

کتیبه نادری کلات نادری در لیست آثار ملی ایران ثبت شد

محمود طغرایی اظهار کرد: کتیبه نادری سنگ نوشته ای باستانی به زبان ترکی خراسانی است که در مدخل ورودی قدیم شهر کبود گنبد کلات نادری موسوم به دربند ارغون شاه و در فاصله 100 متری برج ارغون شاه، در ارتفاع 15 متری از کف رودخانه ژرف رود حجاری شده است.

رئیس اداره ثبت و حریم آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: این کتیبه به دستور نادر شاه افشار در تاریخ 1155 هجری قمری، در متنی با 24 بیت شعر و به خط نستعلیق نگاشته شده تا رهگذران بتوانند از فاصله دور آن را ببینند.

وی بیان نمود: به این منظور ابتدا چارچوبی از نقوش زیبای اسلیمی را بر بدنه سنگی تراشیده و طرح های ختایی های یکسان متشکل از گل های پنج پر نقش اندازی نموده تا تمام کتیبه را در بر بگیرد. سپس در میان این چارچوب، قاب بندی محرابی شکل را حجاری و متن کتیبه را در آن نگاشته اند.

بیدخوری توضیح داد: فضای میان طاق محراب (سرلوحه) و قاب پیرامون را با اسلیمی های دهان اژدری پر نموده و پیرامون قاب محرابی را نیز با گل های لاله شاه عباسی زینت داده اند. به نظر می رسد پس از نصب کتیبه می خواستند در پایین آن چیز دیگری نیز به این کتیبه بیافزایند که هرگز کامل نشده است و تنها سطح صخره را صاف نموده اند.

رئیس اداره ثبت و حریم آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: این کتیبه با عبارت و هو الأعلی / بسم الله الرحمن الرحیم شروع می گردد و عبارات شعری در 4 ردیف عرضی و 12 ردیف طولی تنظیم شده اند. موضوع این کتیبه مشتمل بر شعری از گلبن افشار از شاعران گمنام دربار نادر شاه است که به مدح و ثنای خداوندگار و پیامبر اسلام و نادرشاه سروده است. بیت نخست این قصیده به زبان فارسی است و مابقی آن به زبان ترکی خراسانی است. البته امروزه بعضی از کلمات کتیبه محو شده است.

وی اضافه نمود: این اثر بسیار ارزشمند به عنوان یک سند تاریخی فوق العاده از نظر شناخت تاریخ فرهنگی خطه کلات نادری قابل توجه است. بعلاوه اشعار موجود در آن بخش مهمی از ادبیات ترکی خراسانی در قلمرو ایران دوره افشاری را نیز نشان می دهد و از منظر تاریخ هنر نگارش خط و خوشنویسی و بکارگیری هنر طراحی نقوش اسلیمی نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

بیدخوری در خاتمه یادآور شد: کتیبه نادری کلات نادری به شماره 33973 به تاریخ 11/ 05/ 1402‬ در لیست آثار ملی ایران ثبت شد.

منبع: همگردی

به "کتیبه نادری کلات نادری در لیست آثار ملی ایران ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتیبه نادری کلات نادری در لیست آثار ملی ایران ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید