کشف تقویم 2000ساله

به گزارش فدایی داری، باستان شناسان در چین مجموعه مرموزی از قطعات چوبی مستطیل شکل را کشف کردند که به یک تقویم نجومی باستانی مرتبط است. این اشیاء در داخل یک مقبره 2000 ساله در جنوب غربی این کشور کشف شدند.

کشف تقویم 2000ساله

هر یک از این 23 تکه چوب که عرض آن ها 2.5 سانتی متر و طول آن ها 10 سانتی متر است، مرتبط با یک نوع تقویم نجومی چین باستان است که در دودمان شانگ (از 1600 پیش از میلاد تا 1045 پیش از میلاد) ابداع شده است.

باستان شناسان معتقدند یکی از این تکه چوب ها نشانگر امسال و 22 مورد دیگر برای نشان دادن سال های مختلف استفاده می شده است.

سوراخ هایی که در گوشه های هر یک از این تکه چوب ها وجود دارد، نشان می دهد این تکه چوب ها به همدیگر متصل شده بودند. با این حال کارشناسان هنوز نمی توانند تشخیص دهند این تقویم چوبی چطور مورد استفاده قرار می گرفته است.

این نخستین بار است که چنین اشیائی در یک مقبره باستانی یافت می گردد. البته نوشتن اعداد و متن روی تکه های چوب یا بامبو قبل از اختراع کاغذ در چین رایج بود.

باستان شناسان گفتند که در اوایل امسال در مقبره ای در منطقه وولونگ، در حدود 1400 کیلومتری جنوب غربی پکن، آثار تاریخی دیگری نیز کشف شده است.

منبع: گردشبان

به "کشف تقویم 2000ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تقویم 2000ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید