5 نشانه نفوذ کرونا به ریه

به گزارش فدایی داری، خبرنگاران:سرفه های خلط دار، بی اشتهایی، تب مداوم بیش از چهار روز یا تب مجدد پس از چند روز بهبودی و افت اکسیژن را از نشانه های درگیری ریه است

5 نشانه نفوذ کرونا به ریه

عاطفه عابدینی، با بیان اینکه 80 درصد افراد بیماری کرونا را به صورت خفیف تجربه می نمایند و درگیری ریوی ندارند، ادامه داد: در سایر افراد جامعه به علت دارا بودن ریسک فاکتور هایی نظیر دیابت، فشارخون، ضعف سیستم ایمنی ممکن است شاهد درگیری ریوی، نارسایی تنفسی و حتی مرگ باشیم.

وی اضافه نمود: معمولاً درگیری ریه بنا به نوع موتاسیون ویروس متفاوت است و ممکن است روز سوم و یا هفته دوم بیماری تعیین می شود.

این فوق تخصص ریه اظهار داشت: در نوع کلاسیک ووهان درگیری و التهاب ریه هفته دوم مشاهده می شد، اما در جهش های جدید این فاز التهابی زودتر آغاز می شود و حتی روز چهارم نیز دیده می شود.

وی، آغاز علائم تنفسی نظیر سرفه های خلط دار، بی اشتهایی، تب مداوم بیش از چهار روز یا تب مجدد پس از چند روز بهبودی و افت اکسیژن را از نشانه های درگیری ریه ذکر کرد و گفت: بر اساس مطالعات بین المللی، در ویروس انگلیسی درگیری ریوی شدیدتر است و مردم به صورت خانوادگی و خوشه ای مبتلا می شوند.

این فوق تخصص ریه به وجود مرحله ای در بیماری کرونا بنام سندرم فاز التهابی یا آغاز آبشار سایتوکینین اشاره نمود که در آن بیمار در عرض چند ساعت وارد این فاز التهابی می شود و بی قراری، کاهش اشتها، افت اکسیژن، تنگی نفس، درد قفسه سینه را از نشانه های آن برشمرد و اضافه نمود: نکته مهم تشخیص سریع این فاز التهابی و درمان آن است.

عابدینی در مورد اینکه ریه بیمار کرونایی چه زمانی به حالت نرمال بر می شود، اضافه نمود: با توجه به مدت زمان بستری در بیمارستان و نوع وسایل استفاده شده برای افزایش اکسیژن رسانی بیمار، انتظار داریم بیمار 3 تا 6 ماه بعد از بهبودی بتواند به زندگی معمولی خود برشود.

وی اظهار داشت: هر چه درمان فاز التهابی در بیماران سریع تر و در آغاز بیماری انجام شود آسیب های ریوی بیمار کمتر و بهبودی بیمار سریع تر خواهد بود.

عابدینی، سیاه شدن لب ها و ناخن های دست به دنبال فعالیت در بیماران را از نشانه های افت اکسیژن و درگیری ریه دانست و گفت: در صورت مشاهده این علائم به مرکز درمانی مراجعه کنید.

منبع: اقتصادنیوز

به "5 نشانه نفوذ کرونا به ریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نشانه نفوذ کرونا به ریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید