CPU در برابر GPU؛ پردازنده با پردازنده گرافیکی چه تفاوتی دارد؟

به گزارش فدایی داری، اگر حتی اندکی در زمینه کامپیوتر سررشته داشته باشید، مطمئنا می دانید که پردازنده (CPU) و پردازنده گرافیکی (GPU) دو قطعه کاملا متفاوت با اهمیت بسیار بالا هستند. اما دقیقا این دو قطعه چه تفاوت هایی دارند و چگونه در کنار یکدیگر قابلیت های موردنظر کاربران را ارائه می دهند؟

CPU در برابر GPU؛ پردازنده با پردازنده گرافیکی چه تفاوتی دارد؟

پردازنده و پردازنده گرافیکی چیست؟

به زبان ساده، CPU که مخفف واحد پردازش مرکزی است، مغز کامپیوتر محسوب می شود. این قطعه از میلیون ها ترانزیستور استفاده می نماید که برای انجام محاسبه ها و پردازش های مهمی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر سیستم شما پردازنده نداشته باشد، هیچ کاری با آن نمی توانید انجام دهید که البته این موضوع برای تقریبا تمام قطعات سخت افزاری صدق می نماید.

GPU یا واحد پردازش گرافیک که از آن تحت عنوان کارت گرافیک یاد می شود، برای نمایش محتوای گرافیکی در نمایشگر و انجام پردازش های محاسباتی بسیار خاص مورد استفاده قرار می گیرد. بدون پردازنده های گرافیکی، هیچ نوع محتوایی روی نمایشگر سیستم نمایش داده نمی شود. با این حال، پردازنده گرافیکی لزوما نباید مجزا باشد و بسیاری از پردازنده ها، به خصوص در لپ تاپ ها، از پردازنده گرافیکی داخلی بهره می برند.

البته پردازنده های گرافیکی داخلی معمولا در زمینه توان سخت افزاری حرف زیادی برای گفتن ندارند. به همین دلیل اگر از جمله گیمرهایی هستید که به اجرای بازی های سنگین علاقه دارید یا مثلا می خواهید مدل های سه بعدی را رندر کنید، باید از GPU مجزا و قدرت مندتری استفاده کنید.

این قطعات در چه نوع سیستم هایی قرار دارند؟

از آنجایی که پردازنده ها اهمیت بسیار زیادی دارند، در انواع و اقسام گجت ها و سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرند و هیچ دستگاه دیجیتالی بدون نوعی پردازنده وجود ندارد. پردازنده های موجود در گوشی های هوشمند و گجت های هوشمند بسیار کوچک هستند که قدرت پردازشی چندانی را ارائه نمی دهند. از طرف دیگر، ابرکامپیوترها از شبکه ای متشکل از صدها پردازنده بهره می برند و پردازش های انجام شده به وسیله این سیستم های پیشرفته می توانند گوشی های هوشمند را در عرض چند دقیقه بسوزانند.

پردازنده های گرافیکی اختصاصی برای کارهای تعیین تری استفاده می شوند. در لپ تاپ ها و سیستم های مختص گیمینگ، این نوع پردازنده های گرافیکی استفاده می شوند و عمدتا گیمرها مهم ترین خریداران این قطعات به حساب می آیند زیرا بسیاری از بازی ها برای اجرا شدن به توان سخت افزاری بسیار بالایی نیاز دارند. هنرمندان حوزه های بصری هم دیگر مشتریان مهم این قطعات هستند زیرا این هنرمندان باید ویرایش های موردنظر خود را با سرعت زیادی اعمال و رندر نمایند و پردازنده های گرافیکی یکپارچه برای این کار از توان کافی بهره نمی برند.

البته نباید کاربرد گسترده کارت گرافیک در حوزه های یادگیری ماشینی و استخراج رمزارزها را از قلم بیندازیم که در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

تفاوت نحوه کارکرد پردازنده و پردازنده گرافیکی

پردازنده ها و پردازنده های گرافیکی به علت تمایز در نحوه ساخت، پردازش ها را به طور متفاوتی انجام می دهند. یک پردازنده انواع فرایندها را به صورت سریالی یا یکی پس از دیگری در هسته های پردازشی خود اجرا می نماید. بیشتر پردازنده ها دارای 4 تا 8 هسته هستند ولی در این میان بعضی پردازنده های پیشرفته می توانند تا 64 هسته هم داشته باشند.

زمانی که کامیپیوتر در حال فعالیت است، هرکدام از هسته ها پردازش های مختلف را کم و بیش به تنهایی اجرا می نمایند. در حالی که یک هسته مشغول انجام کارهای موردنظر است، دیگر هسته ها باید سایر پردازش های سیستم را بر عهده بگیرند. از آنجایی که این وظایف به طور سریالی انجام می شود و برای هرکدام از پردازش ها قدرت زیادی اختصاصی پیدا می نماید، پردازنده می تواند با سرعت زیاد بین اجرای فرایندهای مختلف جابجا شود.

اما پردازنده گرافیکی در این زمینه رویکرد متفاوتی اتخاذ می نماید. زمانی که انجام کاری به GPU محول می شود، پردازنده گرافیکی آن را به هزاران فرایند کوچک تر تقسیم می نماید و سپس به جای اینکه به طور سریالی آن ها را پردازش کند، به صورت همزمان چنین کاری را انجام می دهد. به همین دلیل برای کارهایی مانند طراحی سه بعدی که از بخش های کوچک زیادی تشکیل شده اند، پردازنده های گرافیکی شرایط مناسب تری دارند.

به عنوان مثال، محیط بازی از میلیون ها چند ضلعی تشکیل شده است. پردازنده گرافیکی می تواند هرکدام از این چند ظلعی ها را به طور جداگانه و به صورت همزمان پردازش کند تا کاربران بتوانند با محیط مجذوب کننده بازی روبرو شوند. زمانی هم که GPU حین پردازش محتوای بازی با مشکل روبرو شود، بخش هایی از بازی موردنظر بدون پردازش باقی می مانند و با گرافیک های نه چندان خوشایندی روبرو می شوید.

چه زمانی پردازنده و چه زمانی پردازنده گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد

با توجه به تمایزهای اشاره شده، پردازنده ها و پردازنده های گرافیکی کاربردهای بسیار متفاوتی دارند. پردازش سریالی برای کامپیوتر اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر سیستم بخواهد تمام فرایندها را به صورت همزمان پردازش کند، با مسائل مختلفی روبرو می شود. پردازنده ها به زبان ساده می توانند توان زیادی را به فقط تعداد تعیینی از کارها اختصاص دهند اما به لطف همین رویکرد، پردازش های موردنظر با سرعت بسیار زیادی انجام می شوند.

اما ماهیت پردازنده های گرافیکی به گونه ای است که برای پردازش های بزرگ و پیچیده مبتنی بر تکراری زیاد، مانند قراردادن هزاران چند ضلعی بر روی نمایشگر، عملکرد بهتری دارند. اگر سعی کنید چنین کاری را با پردازنده انجام دهید، حتی اگر از پس این کار بیاید، با عملکرد ضعیف تری روبرو خواهید شد.

پردازنده های گرافیکی صرفا مختص پردازش های گرافیکی نیستند

تا چند سال قبل، این فرض که پردازنده های گرافیکی عمدتا در حوزه گرافیک کامپیوتر انجام وظیفه می نمایند صحت داشت. در آن دوران تقریبا تمام کارت های گرافیک برای کارهایی مانند رندر مدل های سه بعدی، ویرایش ویدیو و پردازش بازی ها مورد استفاده قرار می گرفتند. اما طی چند سال گذشته به لطف دو تغییر مهم، استفاده از پردازنده های گرافیکی هم با تحول گسترده ای روبرو شده است. اولین مورد یادگیری ماشینی یا یادگیری عمیق است که به علت نحوه مدیریت داده ها، به پردازش همزمان اطلاعات نیاز دارد.

حوزه یادگیری ماشینی از بخش های متعددی تشکیل شده ولی در مرحله آموزش بیشترین نیاز به سخت افزار قدرتمند وجود دارد. در هنگام آموزش، یک شبکه عصبی ورودی ها را می گیرد، آنها را در لایه های پنهان (Hidden Layers) پردازش می نماید و یک سری وزن (Weights) به آنها نسبت می دهد و سپس، مدل یک پیش بینی انجام می دهد. وزن ها باعث می شوند تا الگوها بهتر پیدا شوند و فرایند پیش بینی بهتر انجام شود. به زبان ساده، بهره گیری از یک GPU مناسب می تواند فرایند آموزش شبکه های عصبی را از روزها و ساعت ها به دقایق و ثانیه ها تبدیل کند. بنابراین اگر پردازنده های گرافیکی مورد استفاده قرار نگیرند، فرایند آموزش با چالش های خیلی زیادی روبرو می شود.

پردازنده های گرافیکی و استخراج رمزارزها

به غیر از شبکه های عصبی، پردازنده های گرافیکی برای استخراج رمزارزها هم به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. به زبان ساده، به منظور کسب کوین های تازه باید معادله های رمزنگاری پیچیده ای را حل کنید تا بخش تازهی از شبکه بلاک چین آنلاک شود. در این زمینه توان سخت افزاری اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا هرچقدر این توان بیشتر باشد، معادله های موردنظر با سرعت بیشتری حل می شوند.

پردازنده های گرافیکی در این زمینه عملکرد بسیار بهتری نسبت به پردازنده های معمولی ارائه می دهند که در این زمینه می توانیم به بهره گیری از قطعات موسوم به واحدهای محاسبه و منطق اشاره کنیم که برای این کار اهمیت زیادی دارند. این واحدها نه تنها برای افزایش سرعت رندر مورد استفاده قرار می گیرند، بلکه برای حل مسائل پیچیده ریاضی هم نقش مهمی را ایفا می نمایند.

در حقیقت کارت های گرافیک در حوزه استخراج رمزرزها چنان پرطرفدار هستند که بخش بزرگی از کمیاب شدن آن ها به همین موضوع برمی شود. بنابراین همانطور که می بینید، پردازنده های گرافیکی طی چند سال گذشته اهمیت بسیار بیشتری نسبت به گذشته پیدا نموده اند.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ

به "CPU در برابر GPU؛ پردازنده با پردازنده گرافیکی چه تفاوتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "CPU در برابر GPU؛ پردازنده با پردازنده گرافیکی چه تفاوتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید