استفاده مخفیانه از هوش مصنوعی دردسرساز شد

به گزارش فدایی داری، ایرنا نوشت: بعضی از کارفرمایان به طور ضمنی یا آشکارا دسترسی به ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT را ممنوع نموده و می نمایند، اما کارمندانی که به این فناوری علاقه دارند، در حال یافتن راه هایی برای استفاده محتاطانه از آن هستند.

استفاده مخفیانه از هوش مصنوعی دردسرساز شد

از زمانی که OpenAI، سرویس چت جی پی تی (ChatGPT) را در نوامبر 2022 راه اندازی کرد، شرکت ها کوشش کردند تا استفاده از محل کار آن را تحت کنترل نگه دارند. سایمون جانسون، رئیس گروه اقتصاد و مدیریت جهانی در دانشکده مدیریت MIT، می گوید: بسیاری از سازمان ها نگران لو رفتن داده هایشان به وسیله این سرویس های مبتنی بر هوش مصنوعی هستند. با این حال، بسیاری از کارکنان این فناوری را دوست دارند و حتی به آن وابسته هستند.

به اعتقاد کارشناسان هوش مصنوعی، این سرویس ها ابزارهای عملی هستند که زندگی را آسان تر می نمایند، مانند تجمیع محتوا به جای جستجوی چندین منبع برای پیدا کردن اطلاعات. بعلاوه این ابزارها می توانند به وظایف فنی، مانند کدنویسی، و تکمیل وظایف معمولی که بار شناختی و برنامه ریزی کارمندان را کاهش می دهد، یاری نمایند.

بعلاوه دو مشاور تجاری مستقر در برلین، تنها چند هفته پس از انتشار ChatGPT، از اولین کسانی بودند که در محل کارشان از آن استفاده کردند. آن ها می گویند ربات چت جی پی تی یک شبه برنامه کاری آنها را تغییر داده و تحقیق در خصوص موضوعات علمی، جمع آوری منابع و ارائه های کامل به مشتریان که تا قبل از این کاری سخت و وقت گیر بود، ناگهان به کاری راحت تبدیل شد. در ادامه از اولین تجربه کار کردن با این سرویس هوش مصنوعی هم گفتند: استفاده کردن از این سرویس مانند کشف یک تقلب در بازی های ویدیویی بود حتی یکی از ما، یک سوال واقعاً فنی از خاتمه نامه دکتری خودم از این سرویس پرسیدم و پاسخی ارائه داد که هیچ کس نمی تواند بدون مشورت با افراد متخصص آن را پیدا کند. همان جا بود که فهمیدم این سرویس هوش مصنوعی معادلات بازی را تغییر خواهد داد.

  • ژاپنی ها در مریخ دنبال چه می گردند؟/ خاک ارزشمند قمر مرموز سیاره سرخ

  • نیروی مرموزی که ابوالهول را در مصر شکل داد/ عکس

چه این فناوری صراحتاً ممنوع باشد یا نباشد، بعضی از کارمندان در جستجوی راه هایی برای ادامه استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی در محل کار هستند. در مطالعه ای که در فوریه 2023 به وسیله شبکه اجتماعی حرفه ای Fishbowl انجام شد، 68 درصد از 5067 پاسخ دهندگانی که از هوش مصنوعی در محل کار استفاده می کردند، گفتند که استفاده از آن را به روسای خود فاش نمی نمایند. حتی در مواردی بدون ممنوعیت در محل کار، کارمندان ممکن است همچنان بخواهند استفاده خود از هوش مصنوعی را از دید همتایان خود مخفی نگه دارند.

اما دلیل این مخفی کاری چیست؟

به نظر می رسد که اگر شما در انجام کارهای روزمره در محیط کار، از هوش مصنوعی بهره ببرید، می پذیرید که واقعاً در کارتان خوب نیستید، بنابراین طبیعی است که مردم بخواهند استفاده از آن را پنهان نمایند.

تعداد زیادی از کارمندانی که به هوش مصنوعی وابسته شده اند و هر روز هم این تعداد بیشتر می گردد، ممکن است مجبور شوند در پی راه هایی برای دوری از جلب توجه دیگران باشند. بر اساس نظرسنجی BlackBerry در آگوست 2023 از 2000 تصمیم گیرنده بین المللی حوزه فناوری اطلاعات، 75 درصد در حال حاضر در حال بررسی یا اجرای ممنوعیت های ChatGPT و دیگر برنامه های کاربردی هوش مصنوعی در محل کار هستند و 61 درصد گفته اند که این اقدامات درازمدت یا دائمی است.

در حالی که این ممنوعیت ها ممکن است به شرکت ها یاری کند اطلاعات حساس را از دست افراد نادرست دور نگه دارند، کارشناسان می گویند دور نگه داشتن کارمندان از فناوری و ابزارهای هوش مصنوعی، به ویژه به صورت طولانی مدت، می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. آن ها می گویند استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی قرار است بخشی از تجربه کارمندان گردد، بنابراین محدود کردن دسترسی به آن ها بدون ارائه چشم اندازی از زمان و نحوه استفاده از آن ها، می تواند باعث ناامیدی افراد شده و این می تواند منجر به این گردد که مردم به فکر کار در جایی با دسترسی به ابزارهای مورد احتیاج خود باشند.

در حال حاضر، خیلی از کارمندان در شرکت ها و محل کار به طور مخفیانه از ابزارها و سرویس های هوش مصنوعی، حتی بیشتر از گوگل استفاده می نمایند و از این بابت که کارهای روزمره آن ها آسان تر و سریع تر از قبل جلو می رود راضی و خشنود هستند. برای مثال، پلتفرم موتور جستجوی Perplexity مانند ChatGPT، یک ابزار هوش مصنوعی خلاق است که متن های پیچیده را بررسی و به آن ها پاسخ می دهد. خیلی از کارمندان، استفاده از هوش مصنوعی در محیط کار را یک مزیت رقابتی می دانند و حاضر به کنار گذاشتن آن به این راحتی نیستند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "استفاده مخفیانه از هوش مصنوعی دردسرساز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده مخفیانه از هوش مصنوعی دردسرساز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید