بدن های آهنربایی پس از تزریق واکسن کرونا؛ از شایعه تا واقعیت

به گزارش فدایی داری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید19 در واکنش به ادعای اخیر در فضای مجازی مبنی بر خاصیت آهنربایی در پی تزریق واکسن های کرونا، با تاکید بر اینکه هیچکدام از واکسن های موجود، در ترکیب خود آهن ندارند، گفت: متاسفانه برخی افراد که با نفس واکسیناسیون مخالف هستند دنبال سوژه هایی عوام پسند برای القای نظر غیرعلمی خود به مردم هستند.

بدن های آهنربایی پس از تزریق واکسن کرونا؛ از شایعه تا واقعیت

به گزارش فدایی داری به نقل از ایسنا، دکتر حمید سوری با اشاره به اینکه خبرهای عجیب و غریب در مورد واکسن تمامی ندارد، گفت: در مورد کلیپ هایی که آهن یا آهن ربا را روی پوست کسانی که واکسن زده اند می گذارند و نمی افتد، چند نکته قابل توضیح است؛ اول آنکه آهن ربا همانطور که از اسمش پید است آهن را جذب می کند و هیچکدام از واکسن های موجود تولید شده اصلا آهن در ترکیب خود ندارند. دوم هم آنکه برای این که چنین جذبی صورت گیرد لااقل حدود یک گرم آهن، نیکل یا کبالت لازم است تا از زیر پوست یا داخل عضله بتواند این جذب صورت گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین از مجموع فلزات میزان بسیار بسیار ناچیزی از ترکیبات آلومینیوم در برخی واکسن ها وجود دارد که آن هم به هر میزان جذب آهن ربا نمی شود. از طرفی میزانی حتی کم آهن در بدن انسان وجود دارد که می تواند آهن ربا را جذب کند.

سوری ادامه داد: بدن برخی افراد می تواند تا حدودی فلزات به خصوص آهن را به خود جذب کند که ربطی به واکسن ندارد. قبل از آمدن واکسن کرونا هم از این کلیپ ها در اینترنت به کرات مشاهده شده است و این در حالی است که گاه چسبیدن فلزات به پوست بدن ناشی از رطوبت بدن یا شیب بدن است و آهن ربایی در بدن وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در تهیه آهن ربا باید ویژگی های آن را شناخت. وقتی که ماده ای در یک میدان مغناطیسی خارجی قرار می گیرد پس از حذف میدان خارجی، میزانی از مغناطیس خود را حفظ می کند. به این مغناطیس باقیمانده در ماده، پسماند مغناطیسی گفته می شود. هرچه پسماند بزرگتر باشد آهنربا قوی تر است. حرکت الکترون ها می توانند باعث مغناطیس شوند.

سوری ادامه داد: البته چیزی هم به نام مغناطیس بدن انسان داریم. مغناطیس انسانی به توانایی مورد ادعای برخی از اشخاص اطلاق می شود که در آن، اجسام به پوست بدن آن ها جذب می شود. به افرادی که به گفته خودشان دارای چنین توانایی هستند، آهن ربای انسانی گفته می شود. هر چند بیشتر این افراد، قادر هستند اجسام فلزی را به پوست خود بچسبانند، با این حال علاوه بر فلز، اجسامی از جنس های گوناگونی همچون شیشه، چوب و پلاستیک هم امکانِ چسبیدن به پوستِ این افراد را دارد. افزون بر این، اجسامی بدون خواص فرومغناطیس همچون برنج و آلمینیوم هم چنین قابلیتی دارند.

این اپیدمیولوژیست، تاکید کرد: از مجموع صحبت های ذکر شده باید نتیجه گرفت که در واکسن های کرونا که از طریق وزارت بهداشت تایید شده نه آهن، نه آهن ربا و ... قرار ندارد و مردم عزیز نگران آن نباشند. متاسفانه برخی افراد که با نفس واکسیناسیون مخالف هستند دنبال سوژه هایی عوام پسند برای القای نظر غیرعلمی خود به مردم هستند. این افراد فراموش کرده اند که اگر واکسیناسیون نبود معلوم نبود تا کنون چند صد میلیون نفر به خاطر آبله، سل، کزاز و سایر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن فوت کرده بودند.

وی گفت: لازم به ذکر است که هیچ دارو، واکسن یا محصول بیولوژیک 100 درصد ایمن نیست ولی لازم است به معادله سود و زیان ناشی از زدن یا نزدن واکسن کرونا توجه کنیم و آن موقع راحت تر تصمیم برای تزریق واکسن کرونا، بدون وسواس و حساسیت داشتن در نوع و کشور سازنده آن تصمیم گرفته و در اولین فرصت خود را واکسینه خواهیم کرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "بدن های آهنربایی پس از تزریق واکسن کرونا؛ از شایعه تا واقعیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدن های آهنربایی پس از تزریق واکسن کرونا؛ از شایعه تا واقعیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید