دفع آب بدن و فشار خون

به گزارش فدایی داری، بدن انسان ارتباط های متقابلی دارد. این ارتباط متقابل تنها محدود به اعصاب نیست. دفع آب بدن و فشار خون هم ارتباط متقابلی دارند.

دفع آب بدن و فشار خون

مترجم: امین حسین پور

بدن انسان ارتباط های متقابلی دارد. این ارتباط متقابل تنها محدود به اعصاب نیست. دفع آب بدن و فشار خون هم ارتباط متقابلی دارند.

آب عنصر مهمی است. قسمت عمده بدن ما را آب تشکیل می دهد. وقتی مقالات سلامت را می خوانیم بیشتر آن ها به اصولی درباره رژیم غذایی و استرس ختم می شوند ولی، عنصر دیگری هم وجود دارد که برای سلامتی و تناسب اندام بدن مهم است و آن آب است. آب به خاطر خواص پاکسازی خود از اهمیت زیادی برخوردار است. نمی توانیم انکار کنیم جدا از فوایدی که آب برای بدن دارد، بعضی اوقات وجود بعضی بیماری ها و اختلالات را هم به آب نسبت می دهیم. دفع آب بدن و فشار خون یکی از این موارد است. دفع آب بدن می تواند منجر به بروز انواع مختلف مسائل در بدن گردد. ولی، آیا می دانستید که دفع آب بدن ارتباط قوی با فشار خون دارد؟

دفع آب بدن همانطور که می دانیم به معنای از دست دادن بیش از حد مایعات بدن است. این منجر به بروز مسائل مختلف زیادی می گردد. دفع آب بدن باعث از بین رفتن انرژی بدن و خستگی می گردد. در میان اختلالات مختلف ناشی از دفع آب بدن، عدم تعادل در سطح فشار خون هم مشاهده می گردد که مورد بحث قرار خواهد گرفت. فشار خون را می توان به اسم فشار گردش خون در رگ های خونی توصیف کرد. هر ضربان قلب تفسیری با واحد بالا و پایین فشار خون دارد. سرعت جریان خون چگونه به وسیله دفع آب بدن تحت تأثیر قرار می گیرد؟

طی دفع آب بدن سطح آب به شدت افت می نماید ولی، بدن هنوز هم برای کارکردهای مختلف به آب احتیاج دارد. در این مورد اندام های حیاتی بدن برای دریافت آب در اولویت قرار خواهند گرفت درحالیکه مویرگ هایی که مواد مغذی را برای پوست و ماهیچه ها فراهم می نمایند بسته خواهند شد. به علاوه، طی دفع آب بدن آب از جریان خون برای برآورده کردن احتیاج کارکردهای حیاتی بدن فراهم می گردد. این حجم خون را در شریان ها و ورید ها کاهش می دهد که اساساً باید کامل باشد. با انتقال این خون به اندام ها، رگ های خونی منقبض می شوند تا با حجم خون در دسترس هماهنگ باشند. ماده هورمون مانندی به نام هیستامین فراوری می گردد که باعث تنگی رگ ها می گردد. این انقباض می تواند باعث تنش در رگ های خونی گردد که فشار خون را افزایش خواهد داد.

واقعیت جالب دیگر آن است که هنگامی که رگ های خونی با خون کمی پر می شوند،این منجر به کاهش حجم خون در شریان ها خواهد شد که نهایتاً منجر به کاهش فشار خون می گردد. کاهش فشار خون به خاطر دفع آب بدن بعلاوه می تواند ناشی از فشار بالای خون برای مدت طولانی باشد. هنگامی که بدن از کمبود آب رنج می برد مویرگ ها و رگ های خونی منقبض می شوند، این منجر به خستگی و ضعف در رگ های خونی می گردد. آن ها به قدر کافی با خون پر نخواهند شد و نهایتاً منجر به کاهش فشار خون خواهند شد. داروهایی فشار خون بالا هم ممکن است باعث کاهش فشار خون شوند. اگرچه بعضی داروهایی که برای فشار خون بالا تجویز می شوند مسئله ای ندارند ولی، بعضی دیگر ادرارآور هستند که منجر به دفع آب بدن و کاهش فشار خون می شوند. پس، می توان نتیجه گرفت که دفع آب بدن می تواند هم باعث کاهش فشار خون و هم باعث افزایش فشار خون گردد.

دفع شدید آب از بدن می تواند باعث ایجاد شرایط خطرناکی تحت شوک هیپوولمیک اسم گردد که ناشی از افت ناگهانی حجم خون است که منجر به کاهش فشار خون می گردد. این مانع رسیدن اکسیژن به بافت ها می گردد که مسئله ای جدی است. با توجه به مسائل زیاد مرتبط با دفع آب بدن، بهتر است اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام دهیم و آسان ترین و ساده ترین راه برای آغاز مصرف آب زیاد است.

منبع: راسخون

به "دفع آب بدن و فشار خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفع آب بدن و فشار خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید